در گفت وگو با فست فود باز تشریح شد احتمال افزایشی شدن بروز آنفلوآنزا در کشور

فست فود باز: به گزارش فست فود باز، یک پزشک اورژانس ضمن اشاره به زمان و چگونگی تزریق واکسن آنفلوآنزا در وضعیت پاندمی کرونا، اظهار داشت: ایمنی ناشی از واکسن آنفلوآنزا با ایمنی ناشی از واکسن یادآور کرونا متفاوت می باشد. امکان تزریق همزمان این دو واکسن وجود دارد اما سفارش این است که حدود دو تا سه هفته میان تزریق این دو واکسن فاصله قائل شوند.
دکتر حسین کرمانپور در گفت و گو با ایسنا، درباره ی زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا، اظهار داشت: یک پاسخ مقاله ای و علمی وجود دارد که اعلام می کند اول فصل پاییز این واکسن تزریق شود، اما یک پاسخ منطقی وجود دارد که می گوید زمانی باید مبادرت به تزریق واکسن آنفلوآنزا شود که این اپیدمی درحال شکل گیری است. به عنوان مثال در ایران نقاط سردسیر اپیدمی آنفلوآنزا زودتر و در نقاط گرمسیر این اپیدمی دیرتر شکل می گیرد؛ بدین سبب تقریباً از اواخر شهریور تا اواسط آبان ماه فرصت تزریق واکسن آنفلوآنزا وجود دارد.
وی ادامه داد: اپیدمی آنفلوآنزا زمانی شیوع می شود که با شروع فصل سرد افراد در اماکن سربسته کنار هم قرار می گیرند و این مساله سبب می شود ویروس را بیشتر به یکدیگر انتقال دهند. در غیر این صورت تا آن زمان که در و پنجره ها باز است و افراد کنار هم تجمع ندارند، امکان گسترش آنفلوآنزا و ابتلای همه به این بیماری وجود ندارد.
او درباره ی افرادی که لازم است واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند، بیان کرد: چند سالی است که سفارش می شود هر فردی که به این واکسن دسترسی داشت آنرا تزریق کند و دیگر محدودیت انتخاب نداریم؛ اما اگر محدودیت تعداد واکسن وجود داشت و یا تامین واکسن به تعداد اعضای خانواده سخت بود، اولویت تزریق با بیماران زمینه ای، کسانی که با مصرف برخی داروها سیستم ایمنی بدن شان مختل شده است، سنین بالای ۷۰ سال و کمتر از پنج سال، مادران باردار، کادر درمان و بیماران پیوندی است.
کرمانپور اشاره کرد: در صورت عدم محدودیت هر فردی بالاتر از ۶ ماهگی می تواند این واکسن را تزریق کند؛ البته تنها یک محدودیت تزریق وجود دارد که آنهم در افرادی است که به تخم مرغ حساسیت دارند؛ این افراد نباید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند.
وی ادامه داد: بچه هایی که برای بار اول واکسن آنفلوآنزا را تزریق می کنند باید نیم دز اول واکسن را در ماه اول و نیم دز بعد را در ماه دوم تزریق کنند. تزریق واکسن آنفلوآنزا برای مادر حامله و شیرده هیچ ضرری ندارد و حتی تزریق آن سفارش می شود. تزریق این واکسن آمادگی خاصی نمی خواهد و در هر شرایطی امکان تزریق آن وجود دارد.
کرمانپور درباب فاصله زمانی مناسب میان تزریق واکسن آنفلوآنزا و کرونا، اشاره کرد: نکته مهم این است که مردم بدانند ایمنی ناشی از واکسن آنفلوآنزا با ایمنی ناشی از واکسن یادآور کرونا متفاوت می باشد. امکان تزریق همزمان این دو واکسن وجود دارد، اما سفارش این است که حدود ۲ تا ۳ هفته میان تزریق این دو واکسن فاصله قائل شوند.
او با اعلان اینکه بطور معمول تمام واکسن های مشابه کرونا و آنفلوآنزا عوارض خفیفی خواهند داشت، اظهار داشت: واکسن آنفلوآنزا هم عوارضی مانند تب خفیف، بدن درد مختصر، آبریزش بینی محدود و… را بدنبال خواهد داشت و از آن جایی که این عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا هم رخ می دهد، برخی سفارش می کنند که هر دو واکسن را باهم تزریق کنید تا حداقل این عوارض را یکبار تجربه کنید. بهتر است یا این دو واکسن را همزمان تزریق کنید یا اگر سهوا فاصله ای بین دو تزریق افتاد برای تزریق واکسن دوم، ۲ هفته صبر کنید.
وی ادامه داد: کسانی که در همین ایام اواخر شهریور تا اوایل آبان واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند تا اوایل بهار ایمن خواهند بود. ایمنی ناشی از تزریق واکسن آنفلوآنزا از حدود ۱۴ روز بعد از تزریق شروع می شود و باید بدانیم که بمحض تزریق واکسن ایمنی ایجاد نمی گردد و به زمان لازم است. افرادی که واکسن آنفلوآنزا تزریق می کنند در فصل سرد سال، یا سرما نمی خورند یا خیلی کمتر سرما می خورند.
این پزشک اورژانس درباره ی روند بروز آنفلوآنزا امسال و در مقایسه با دو سال قبل، اشاره کرد: بنظر می رسد از آنجا که رعایت پروتکلهای بهداشتی نسبت به دو سال قبل کمتر شده است و افراد کمتری هم ماسک می زنند، احتمالاً موارد آنفلوآنزا افزایشی شود برای اینکه این بیماری از ذرات معلق تنفسی به آسانی قابلیت انتقال دارد و بنا بر این است که در مراکز تجمعی مانند پادگان ها، مدارس و… احتمال شیوع بیماری به سایرین بیشتر وجود دارد.
او همین طور با اشاره به این که مراجعات کرونائی به مراکز درمانی کم شده است، اظهار داشت: با رسیدن تعداد افراد بستری در آی سی یو به زیر ۳۰۰ نفر تقریباً می توان اظهار داشت که دیگر کرونا کاملا کنترل شده است و ان شاءااله آخرین موج خودرا طی کرده و بعید است که ما باز هم شاهد موج سختی مشابه آنچه که با موج دلتا تجربه کردیم، باشیم.

منبع:

About Author