فست فود باز: فست فود باز: آنتی اکسیدان ها، ترکیباتی باارزش برای حفظ سلامت بدن همچون سلامت پوست هستند و در گروه مکمل های سودمند برای مراقبت از این بافت حیاتی و محافظ اندام ها قرار می گیرند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، عوامل مختلفی در محیط زندگی وجود دارند که می توانند به سلامت پوست لطمه بزنند همچون فرآیندی به نام “استرس اکسیداتیو” یا “استرس اکسایشی”.
این پروسه زمانی اتفاق می افتد که مولکول های ناپایدار معروف به رادیکال های آزاد به سلول های شما متصل می شوند. آنها می توانند دی ان ای سلول ها یا غشای آنها را تغییر دهند.
استرس اکسایشی می تواند از خورشید یا محیط مانند دود و آلودگی ناشی شود. همین طور می تواند به عنوان قسمتی از روند سوخت وساز طبیعی پوست اتفاق بیفتد.
استرس اکسایشی با کاهش میزان کلاژن و فیبرهای الاستین در پوست، روند پیری را سرعت می دهد. از نظر ظاهری، این وضعیت به شکل چین وچروک، افتادگی، تغییر بافت یا تغییر رنگ پوست بروز می کند.
مطالعات مختلف نشان داده است که آنتی اکسیدان ها به از بین بردن لطمه ناشی از رادیکال های آزاد به سلول های پوست کمک می کنند و بدین سبب موجب کاهش چین و چروک و جلوگیری از تغییر رنگ پوست شده و همین طور از پوست بدن در مقابل اثرات زیان بار اشعه ماوراء بنفش محافظت می کنند.
آنتی اکسیدان ها نه فقط در حفظ سلامت پوست موثرند بلکه نقش چشمگیری نیز در پیش گیری از بیماریهای غیرواگیر ایفا می کنند.
برخی از منابع مهم آنتی اکسیدانی
تعدادی از مهم ترین ترکیبات و املاح معدنی که دارای فعالیت آنتی اکسیدانی هستند، عبارتند از ویتامین های E، C، A، بتاکاروتن، سلنیوم، منیزیوم و ترکیبات لیکوپن.
همین طور وجود خیلی از آنتی اکسیدان ها با رنگ خاص در مواد غذایی مشخص می شود که عبارتند از: رنگ قرمز تیره در میوه هایی نظیر گیلاس، آلبالو، گوجه فرنگی، رنگ نارنجی در هویج، رنگ زرد در ذرت، انبه و زعفران و رنگ آبی مایل به بنفش در تمشک، شاتوت و انگور.
به گزارش ایندیپندنت، همین طور از ترکیبات آنتی اکسیدانی مفید برای سلامت پوست که مصرف موضعی و غیرخوراکی دارند می توان به روغن آرگان و روغن جوجوبا اشاره نمود که ترکیباتی طبیعی با خواص ضدالتهابی هستند.

منبع:

About Author