مشاور وزیر بهداشت: تاخیر در مبادرت به فرزندآوری، قدرت باروری را تضعیف می کند

به گزارش فست فود باز، خراسان رضوی مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور جمعیتی و در حوزه جوانی جمعیت اظهار داشت: یکی از اشکالات در حوزه عدم فرزندآوری ازدواج دیرهنگام و تاخیر در مبادرت به فرزندآوری بوده که قدرت باروری را تضعیف می کند.

محمداسماعیل اکبری در نشست جوانی جمعیت که در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار نمود: جمعیت در کشورهای غربی با وجود پائین آمدن tfr(نرخ فرزندآوری) کاهش نیافت، برعکس کشور ما که از میانگین خوبی در این عرصه برخوردار نیست.

وی خاطرنشان کرد: سفارش های نادرست در مورد فرزند کمتر در کاهش آمار جمعیتی نقش داشت. باید با یک برنامه ریزی درست کاری نماییم که چالش های جمعیتی ایجاد نشود و وضعیت نرمال tfr را داشته باشیم و در این عرصه همه مسئول هستند و مسئولیت این حوزه تنها با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که متولی حوزه سلامت است، نبوده و نیست.

مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور جمعیتی با اعلان اینکه در کشور ما ۷۰ درصد دختران در سن ازدواج وصلت می کنند، اشاره کرد: ما باید آن ۳۰ درصد دیگر را تشویق به ازدواج به هنگام و کل زوج ها را به فرزندآوری به هنگام تشویق نماییم.

اکبری اضافه کرد: مشکل دیگر در حوزه عدم فرزندآوری ازدواج دیرهنگام و تاخیر در مبادرت به فرزندآوری بوده که قدرت باروری را تضعیف می کند.

وی با تکیه بر این که باید در زمینه درمان ناباروری و بهره مندی زوجین نابارور از این نعمت به صورت ویژه تلاش کرد، اظهار داشت: ما معتقدیم که مسیر درمان ناباروری در زوجینی که مبادرت به موقع در امر ازدواج و فرزندآوری داشته اند به مراتب موفق تر از زوجینی بوده که این اقدامات را با تاخیر داشته اند و به همین جهت است که بر ازدواج و فرزندآوری به هنگام تاکید داریم.

مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه جوانی جمعیت افزود: درمان ناباروری و همینطور جلوگیری از سقط جنین سالم هم در مبحث جوانی و افزایش جمعیت نقش آفرین هستند و ما باید ضمن تشویق جوانان به ازدواج و فرزندآوری به هنگام، بر روی مبحث درمان ناباروری هم به صورت ویژه کار نماییم.

اکبری ضمن اشاره به این که وضعیت فعلی خراسان بزرگ، خراسان رضوی و مشهد در مبحث ازدواج و فرزندآوری مناسب نمی باشد، بیان نمود: متاسفانه در خراسان رضوی و مشهد پائین ترین آمارهای ازدواج و فرزندآوری را داریم، استانی که با ۲۴ استان کشور راه ارتباطی دارد. این وضعیت شایسته استان امام رضا(ع) نیست و این استان باید مشوق افزایش آمار ازدواج و فرزندآوری باشد.

وی با ذکر این نکته که در موضوعات مختلف در رابطه با حوزه سلامت باید نکات پیشگیرانه به خوبی تبیین شود، تصریح کرد: ما باید روی موضوع هایی همچون سرطان، دیابت، فشارخون، تغذیه مناسب و غیره بیشتر از قبل کار نماییم، چونکه همواره معتقدیم که پیشگیری بهتر از درمان است.

مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور جمعیتی خاطرنشان کرد: هم اکنون بار اشتغال جامعه روی دهه شصتی ها بوده و با عنایت به کاهش آمارهای جمعیتی در دهه های پس از آن نگران مبحث پیری جمعیت شاغل در حوزه اشتغال هم خواهیم بود و رفع این معضل با تحقق مبحث جوانی و افزایش جمعیت میسر می شود.

درمان ناباروری نقش موثری در حوزه جوانی و افزایش جمعیت دارد

در این نشست دکتر سیدجواد حسینی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت: درصد باروری و فرزندآوری در سطح استان قابل قبول نیست و ما همچنان ضمن تاکید بر اهمیت ازدواج و فرزندآوری به هنگام در حوزه جوانی جمعیت، بر مبحث فرزند بیشتر، زندگی بهتر تاکید داریم.

وی اضافه کرد: یکی از کارهای اثرگذار در حوزه جوانی و افزایش جمعیت درمان ناباروری و در این خصوص اقدامات موثری با همکاری مشترک حوزه های بهداشت و درمان انجام شده است.

رئیس مرکز بهداشت خراسان رضوی با ذکر این نکته که تلاش نیروهای خدوم این مرکز در حوزه جمعیت ستودنی است، تصریح کرد: ما فعالیت در حوزه جوانی جمعیت را یک وظیفه اجتماعی می دانیم و نه صرفا یک مسئولیت کاری و در کنار آن باید مشارکت تمامی مجوعه ها را در این عرصه داشته باشیم تا بنیان خانواده ها مستحکم تر از قبل باشد و با اجرای سیاست های غلط تک فرزندی و کم فرزندی واژه های عمو، دایی، عمه و خاله به فراموشی سپرده نشود.

دکتر حسینی اشاره کرد: مشکل دیگر در حوزه جوانی و افزایش جمعیت نبود خوابگاه های متاهلی در دانشگاه ها بوده و خیلی از زوج های دانشجو را داریم که تمایل به فرزندآوری دارند، اما به سبب آنکه به غیر از هم هستند در این خصوص اقدام نمی کنند و از مسؤلان کشوری درخواست داریم که در این خصوص به صورت ویژه کار کنند تا این گروه از دانشجویان در زمان تحصیل بتوانند هم زندگی متاهلی شان را داشته باشند و هم این که از نعمت فرزند بهره مند گردند و این کار به زمانیکه در سنین بالاتر هستند موکول نشود تا فاصله سنی زیاد میان والدین و فرزندان هم نباشد.

دکتر محمد احمدیان، مدیر جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم در این جلسه، اظهار داشت: هم اکنون درصد tfr در حوزه زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۲ و در سطح استان ۲.۱ است، عددی که پایین بوده و برای تحقق فرمایش مقام معظم رهبری در حوزه جوانی و افزایش جمعیت باید این اعداد افزایش یابد.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، وی ادامه داد: عمده مشکل و دغدغه ما در مبحث کاهش جمعیت ازدواج دیرهنگام و میزان tfr پائین بوده است و از تمامی مجموعه ها می خواهیم که در مبحث ازدواج و فرزندآوری به هنگام کار کنند و خانواده ها هم در این خصوص به خوبی ایفای نقش نمایند و اجازه ندهند ازدواج فرزندشان با تاخیر صورت گیرد.

مدیر جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: قانون جوانی جمعیت به تمامی ارگان ها ابلاغ گردیده و گرچه مجری آن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده، اما برای تمامی مجموعه ها تکالیفی معین شده و هرمجموعه موظف است که در این خصوص وظیفه خویش را به خوبی و به نحو احسن انجام دهد.

احمدیان ضمن اشاره به این که قرارگاه جوانی جمعیت، شروع یک حرکت تحول گرا و تعالی بخش در نظام سلامت و جمعیت پویا و سالم می باشد، بیان نمود: هدف این قرارگاه تدوین برنامه عملیاتی در جهت ارتقاء سلامت و جوانی جمعیت، هماهنگی بین دستگاهی جهت اجرای مستمر فرآیندهای در رابطه با اجرایی سازی قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت و پایش و نظارت برنامه ها و برنامه های آن در دانشگاه علوم پزشکی مشهد طبق موارد ابلاغ گردیده در حال انجام می باشد.

منبع:

About Author