فست فود باز: ویتامین C به سبب خواص مفید ضدپیری و کمک به حفظ سلامت و درخشندگی پوست، یکی از مواد معدنی مهم و ضروری برای مراقبت از این ارگان مهم است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایندیپندنت، ویتامین C برای بدن عالی است و فواید مختلفی دارد با اینحال زمانی که آنرا به شکل خوراکی مصرف می کنید یعنی بوسیله غذا، نوشیدنی ها یا مکمل ها، پوست کمتر آنرا جذب می کند.
بدین سبب بهترین راه برای بهره مندی از فواید پوستی ویتامین C، استفاده از ترکیبات و محصولاتی است که بطور ویژه برای مراقبت از پوست تهیه می شوند و کاربرد موضعی دارند.
اینروزها ویتامین C که با نام «اسید اسکوربیک» یا «اسید L-آسکوربیک» نیز شناخته می شود، به شکل سرم درمانی و حفاظتی نیز ارائه می شود هرچند سایر موارد استفاده موضعی از این ویتامین مانند لوسیون ها و کرم ها نیز به جذب آسان آن به پوست کمک می کنند.
مزایای مصرف موضعی ویتامین C برای سلامت پوست
۱- صیانت از پوست در مقابل آسیب
پوست ما در معرض تهاجم مداوم دشمنان بیرونی مانند آلودگی هوا و نور خورشید، همراه با پیری معمول و طبیعی است. همه این عوامل می توانند با بوجودآوردن رادیکال های آزاد (مولکول های ناپایداری که الکترون ها را از سلول ها می دزدند و موجب لطمه می شوند) سلامت و عملکرد مطلوبِ پوست ما را از بین ببرند.
منابع رایج رادیکال های آزاد عبارتند از:
– آلودگی هوا
– الکل، شکر و تغذیه نامناسب
– دود سیگار
– اشعه ماوراء بنفش (UV) مانند نور خورشید
– آفت کش ها
اما آنتی اکسیدان ها می توانند از پوست در مقابل رادیکال های آزاد محافظت کنند و در عوض الکترون به آنها اتصال دهند. متخصصان می گویند: شواهد علمی خوبی وجود دارد که نشان میدهد ویتامین C دارای اثرات آنتی اکسیدانی بالایی است. استفاده از ویتامین C موضعی می تواند به لطمه سلولی کمتر و ظاهر بهتر پوست منجر شود.
۲- اثرات ضدپیری
رادیکال های آزاد می توانند پیری پوست را تسریع کنند و ویتامین C با این روند مبارزه می کند. همین طور آزمایش ها نشان داده است که ویتامین C از پوست محافظت می کند و تولید پروتئین کلاژن را نیز که بافت های بدن را کنار هم نگه می دارد، می افزاید.
بگفته متخصصان، با افزایش سن، پوست نیز کلاژن کمتری تولید می کند. این امر به بروز چین وچروک، افتادگی و ایجاد کیسه و ورم منجر می شود و بنابراین، محافظت و جایگزینی کلاژن می تواند از پوست در مقابل نشانه های پیری محافظت کند.
۳- همکاری خوب با مواد ضدآفتاب
هنگامی که می خواهید از پوست خود در مقابل نور خورشید محافظت کنید، همه امکانات را باید به کار گیرید و ویتامین C می تواند به محافظت بیشتر پوست کمک نماید.
متخصصان خاطرنشان می کنند: تحقیقات نشان می دهد که وقتی ویتامین C با کرم ضدآفتاب ترکیب شود، محافظت بهتری در مقابل آفتاب و پیری ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید دریافت می نماییم برای اینکه این دو با هم کار می کنند. اگر نور خورشید از ماده ضدآفتاب عبور کند، ویتامین C برای مراقبت از پوست حاضر است.
همین طور استفاده از ویتامین C همراه با ویتامین E و چند ماده موضعی دیگر، می تواند درد و التهاب ناشی از آفتاب سوختگی را کم کند.
۴ – کاهش عارضه ای موسوم به «هایپرپیگمانتاسیون»
ویتامین C با محو کردن لکه های ناشی از نور خورشید و سایر لک ها و نقاط تیره روی پوست، به کمک به یکنواخت شدن رنگ پوست شهرت دارد.
در یک مطالعه، ۷۳ درصد از شرکت کنندگان در حین استفاده از ویتامین C موضعی، بهبودی در هایپرپیگمانتاسیون خود مشاهده کردند؛ هرچند، این اثرات موقتی به نظر می آید. هنگامی که استفاده از ویتامین C را متوقف کنید، اثرات آن کم کم محو خواهد شد.
۵ – کم رنگ کردن حلقه های تیره زیر چشم
مطالعه ای نشان داد که ویتامین C به بهبود و تعدیل حلقه های تیره ناشی از تجمع خون در زیر چشم کمک می نماید. این مطالعه همین طور نشان داد که توانایی تقویت کلاژن ویتامین C ممکنست به ضخیم شدن پوست زیر چشم کمک نماید و در نتیجه دیده شدن خون جمع شده (دایره های تیره) در آن نواحی دشوارتر شود.

About Author