گزارش جدید محققان؛ استاتین ها در مقابله با کووید شدید موثرند، اما ویتامین C نه

فست فود باز: کارآزمایی های بالینی در مورد استفاده از دو محصول ویتامین C و داروی استاتین سیمواستاتین در بیماران مبتلا به کووید وخیم نتایج بسیار متفاوتی به دنبال داشته است.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، داروی سیمواستاتین ۹۶ درصد احتمال بهبود عوارض را به همراه داشت که شامل ۹۲ درصد احتمال بهبود بقا در طول سه ماه بعد بود.
به گفته محققان، ویتامین C در این بیماران مفید نبود و حتی احتمالا مضر هم بود.
«دنی مک آولی»، محقق ارشد، در اطلاعیه ای اظهار داشت: «این نتایج واقعاً دلگرم کننده هستند، چونکه نشان داده اند که درمان با سیمواستاتین به احتمال زیاد نتایج را در بیماران بدحال مبتلا به کووید ۱۹ بهبود می بخشد».
وی اظهار داشت: «این تحقیق به متخصصان مراقبت های بهداشتی در سطح بین المللی کمک می نماید تا درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را بهبود بخشند.»
محققان محاسبه کردند مزایای سیمواستاتین، که به صورت گسترده در دسترس و ارزان است، برابر با یک نجات برای هر ۳۳ بیمار است.
این مطالعه شامل بیشتر از ۲۶۰۰ بیمار بدحال در ۱۴۱ بیمارستان در ۱۳ کشور بود.
مطالعه روی ویتامین C بزرگترین مطالعه جهت بررسی دوزهای بالای این ویتامین در کووید بود. این آزمایش شامل بیشتر از ۲۵۰۰ بیمار مبتلا به کووید بستری شده در بیمارستان در ۲۰ کشور بود.
محقق ارشد دکتر «نیل آدیکاری» از مرکز علوم بهداشتی سانی بروک در تورنتو کانادا، اظهار داشت: «با بهره گیری از قدرت همکاری جهانی، کارآزمایی های هماهنگ برای ویتامین C، بعنوان یک درمان بالقوه برای کووید ۱۹ را بررسی کردیم و مشخص شد که این درمان، بی اثر و احتمالا مضر است».
وی در این بیانیه اظهار داشت: «نتایج این کارآزمایی از آن حکایت می کند که استفاده از ویتامین C در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بستری در بیمارستان باید حذف شود.»
«فرانسوا لامونتاگن»، محقق دیگر از دانشگاه شربروک در کبک کانادا، اظهار داشت: «نتایج بر مزایای سلامتی و اقتصادی شناسایی و کنار گذاشتن مداخلات در دسترس که کمکی به بیماران نمی کند و امکان دارد به بیماران صدمه برساند، تاکید می کند.»

About Author