گزارش جدید محققان؛ رژیم غذایی فستینگ برای کاهش وزن افراد دیابتی مناسب می باشد

فست فود باز: یک مطالعه جدید نشان میدهد که رژیم غذایی با محدودیت زمانی موسوم به ˮفستینگˮ ممکنست راه بهتری برای کاهش وزن افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نسبت به شمارش کالری باشد.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، پژوهشگران دریافتند افرادی که فقط بین ظهر تا ۸ شب غذا خوردند، هر روز وزن بیشتری نسبت به کسانی که کالری خودرا ۲۵ درصد کاهش دادند، از دست دادند. با این وجود، هر دو گروه برمبنای آزمایش هموگلوبین A۱C، کاهش مشابهی در سطح قند خون طولانی مدت داشتند. این آزمایش میزان قند خون را در سه ماه گذشته نشان میدهد.
محقق ارشد «کریستا وارادی»، استاد تغذیه در دانشگاه ایلینوی شیکاگو، اظهار داشت: «یافتن راه های بیشتر برای کنترل وزن و سطح قند خون برای بیماران مبتلا به دیابت بسیار اهمیت دارد.»
در حالی که این مطالعه نشان میدهد غذا خوردن در مدت زمان محدود برای مبتلایان به دیابت نوع ۲ بی خطر است، اما وارادی اظهار داشت که افراد مبتلا به دیابت باید پیش از شروع این نوع رژیم با پزشک خود مشورت کنند.
وی همین طور اظهار داشت: «برخی از داروهای دیابت نوع ۲، قند خون را کم می کنند و باید همراه با غذا مصرف شوند. اما تأثیر مثبت کاهش وزن بر کاهش قند خون باید افراد را قادر سازد تا داروهای دیابت خودرا کاهش دهند.»
وی اشاره کرد: «افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ به طور معمول باید داروهای خودرا در طول عمرشان بالا برند، اغلب سه داروی خوراکی را در یک زمان مصرف می کنند، برای اینکه بیشتر داروها تنها مقدار کمی HbA۱C را کم می کنند. توانایی بهبود گلوکز بوسیله شیوه زندگی درست برای کاهش بار دارویی بسیار اهمیت دارد.»
برای این مطالعه، پژوهشگران ۷۵ نفر را به سه گروه تقسیم کردند: یک گروه از رژیم غذایی فستینگ پیروی کردند، به گروه دیگر گفته شد مصرف کالری را یک چهارم کاهش دهند و بقیه هیچ یک از برنامه های غذایی را دنبال نکردند. میانگین BMI (شاخص توده بدنی) ۳۹ بود که چاق شمرده می شود.
پس از شش ماه، پژوهشگران دریافتند کسانی که رژیم غذایی محدود شده فستینگ داشتند، حدود ۴ درصد از وزن بدن شأن را از دست دادند، در صورتیکه کسانی که کالری را محدود کردند، حدود ۲ درصد از وزن بدن شأن را از دست دادند. هر دو گروه قند خون شأن حدود ۱ درصد کم شد.
محققان بر انجام تحقیقات بزرگ تری دراین زمینه تاکید دارند.

About Author