یافته محققان کره جنوبی؛ ویروس HPV احتمال مرگ قلبی زنان را بیشتر می کند

فست فود باز: پژوهشگران هشدار می دهند که زنان ۴ برابر بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی و ۶ برابر بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از سکته در صورت آلوده شدن به سویه پرخطر HPV هستند.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) هم اکنون به عنوان عامل سرطان دهانه رحم شناخته شده است، و تحقیقات قبلی نشان داده است که عفونت HPV ممکنست در گرفتگی عروق نقش داشته باشد.
به گفته پژوهشگران، اما این نخستین مطالعه ای است که میان عفونت های پرخطر HPV و مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی ارتباط نشان میدهد.
«ها سوک چئونگ»، از دانشگاه سونگ کیانکیوان در سئول کره جنوبی، اظهار داشت: «پزشکان باید سلامت قلب و عروق را در بیماران مبتلا به HPV پرخطر، خصوصاً آنهایی که چاقی یا سایر عوامل خطر دارند، بررسی نمایند.»
بیش از ۹ مورد از هر ۱۰ مورد سرطان دهانه رحم ناشی از HPV است. سه واکسن HPV تأیید شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده در مقابل سویه های پرخطری که منجر به سرطان دهانه رحم می شوند محافظت می کند.
برای این مطالعه جدید، پژوهشگران بیش از ۱۶۳۰۰۰ زن جوان یا میانسال کره ای را بدون سابقه بیماری قلبی در آغاز مطالعه ردیابی کردند.
زنان هر دو سال یکبار، بطور متوسط بیش از هشت سال، معاینه شدند، همچون غربالگری برای ۱۳ سویه پرخطر HPV.
به گفته پژوهشگران، در مجموع، خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی در زنان کم بود و به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ نفر، ۹ نفر جان خودرا از دست دادند.
با این حال، زنان مبتلا به HPV پرخطر در مقایسه با افرادی که چنین عفونتی نداشتند، ۳.۹ برابر بیشتر در معرض خطر انسداد عروق، ۳.۷ برابر بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی و ۵.۹ برابر بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از سکته قرار داشتند.
محققان اضافه کردند که این خطر همچنان در زنان چاق و دارای عفونت HPV پرخطر بیشتر بود.
چئونگ در ادامه اضافه کرد: «HPV به سبب ارتباط با سرطان دهانه رحم شناخته شده است، اما مطالعات نشان می دهد که این ویروس می تواند در جریان خون نیز یافت شود. ممکنست این ویروس در رگ های خونی التهاب بوجود آورد، منجر به انسداد و لطمه شریان ها شود و خطر ابتلاء به بیماریهای قلبی عروقی را افزایش دهد.»
وی می گوید: «ما می دانیم که التهاب نقش مهمی در ابتلاء و پیشرفت بیماری قلبی عروقی دارد و عفونت های ویروسی محرک های بالقوه التهاب هستند.»
به گفته پژوهشگران، حدود ۲۰ درصد از موارد بیماری قلبی ناشی از عوامل خطر شناخته شده مانند سیگار کشیدن، کلسترول بالا، فشار خون بالا و دیابت نیست. این یافته می تواند قسمتی از این تفاوت را توضیح دهد.
به گفته نویسندگان این مطالعه، تحقیقات بیشتری برای یافتن این که آیا عفونت HPV اثرات مشابهی روی مردان دارد و همین طور این که آیا این واکسن می تواند از مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی پیشگیری کند، مورد نیاز است.

منبع:

About Author