محققان پی بردند؛ داروهای فشارخون خطر شکستگی استخوان در سالمندان را زیاد می کند

به گزارش فست فود باز، یک مطالعه جدید اخطار می دهد که به نظر می آید داروهای فشارخون بیشتر از دو برابر خطر شکستگی استخوان تهدید کننده جان را در بین ساکنان خانه سالمندان بالا می برد.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، محققان اخیراً گزارش دادند که افزایش ریسک ناشی از تمایل داروها به اختلال در حالت تعادل است، بخصوص زمانیکه بیماران موقتاً با فشار خون پایین مواجه می شوند که مغز را از اکسیژن محروم می کند.
آنها افزودند که این خطر با تداخل با سایر داروها و مشکلات موجود بیماران در خانه سالمندان با تعادل ادغام می شود.
«چینتان دیو»، محقق ارشد و مدیر دانشگاهی مرکز راتگرز، اظهار داشت: «تقریباً ۴۰ درصد از کسانی که گرفتار شکستگی لگن می شوند در سال بعد می میرند، ازاین رو واقعاً نگران کننده است که متوجه شویم دسته ای از داروهایی که ۷۰ درصد از ساکنان خانه سالمندان استفاده می نمایند، خطر شکستگی استخوان را بیشتر از دو برابر می کند.»
برای این مطالعه، محققان سوابق نزدیک به ۳۰۰۰۰ بیمار سالمند در مراکز مراقبت طولانی مدت بین سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۱۹ را تحلیل و بررسی کردند.
محققان خطر ۳۰ روزه شکستگی لگن و بازو را برای کسانی که داروهای فشار خون مصرف می کردند با کسانی که این دارو را مصرف نمی کردند مقایسه کردند.
خطر شکستگی برای افرادی که از داروهای فشار خون استفاده می کردند ۵.۴ شکستگی در هر ۱۰۰ نفر در سال بود، در حالیکه برای افرادی که داروهای فشار خون مصرف نمی کردند، ۲.۲ در هر ۱۰۰ نفر بود.
این خطر در گروههای خاص حتی بیشتر بود؛ حداقل سه برابر در افراد مبتلا به زوال عقل، آنهایی که فشار خون سیستولیک بالای ۱۳۹ و آنهایی که فشار خون دیاستولیک بالای ۷۹ دارند. سیستولیک نخستین عدد در اندازه گیری فشار خون و دیاستولیک دومین عدد است.
محققان نتیجه گرفتند که تلفیقی از داروی کمتر و حمایت بهتر می تواند به حفاظت از سلامت سالمندان کمک نماید.

About Author