رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرد افزایش مدت زمان ذخایر دارویی کشور، اطلاع رسانی درباره کمبودهای دارویی احتمالی

فست فود باز: رئیس سازمان غذا و دارو به پرسش هایی درباره تحریم های دارویی کمبود دارو، مشکلات داروهای بیماران خاص، وضعیت بازار دارویی در کشور و… پاسخ داد.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر غلامرضا اصغری در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار ضمن گرامیداشت این روز اظهار داشت: امیدوارم با کمک خبرنگاران بتوانیم در ایام سخت کشور شرایطی را تولید نماییم که مردم با مشکلات کمتر و آرامش بیشتر بتوانند این روزها را پشت سر بگذارند. باید بدانیم که یکی از مواردی که می تواند در تحریم ها و مشکلات اقتصادی اثرگذار باشد وضعیت اجتماعی و روانی جامعه است.

وی اضافه کرد: همه تلاش مان این است که تا جای ممکن با تلاش و کار شبانه روزی شرایطی را فراهم نماییم که نیازهای مردم در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تامین گردد و شاهد مشکلات کمتری در این حوزه ها باشیم. متاسفانه امروز کاری که بخصوص در فضای مجازی انجام می گردد تولید جنگ روانی در حوزه های مختلف است. در این شرایط رسانه ها باید برای مقابله با این فضاسازی دشمن اطلاعات درست به مردم عرضه کنند. بر همین مبنا امیدواریم همه ما با تلاش و کوشش بتوانیم نقش و وظیفه مان را در سطح ملی و سازمانی انجام دهیم.
مکاتبه سازمان غذا و دارو با بانک مرکزی برای گرفتن اطلاعات دریافت کنندگان ارز دولتی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی
رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه این مراسم در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره چرایی تاخیر در انتشار فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی اظهار داشت: من مشتاقم که بتوانیم اطلاعات شرکت هایی را که در بخش دارو و تجهیزات پزشکی ارز دولتی دریافت کرده اند را داشته باشیم و بدانیم که این شرکت ها چه میزان ارز دریافت کرده اند و آیا محصولات شان را وارد و تولید کرده اند یا خیر؟ بر همین مبنا منتظر این اطلاعات هستیم و با بانک مرکزی هم مکاتباتی را انجام داده ایم. بانک مرکزی اعلام نمود که این اطلاعات را به وزارت اقتصاد داده و وزارت اقتصاد هم اطلاعات این شرکت ها را به گمرک داده است تا گمرک بررسی کند که کدامیک از آن ها ارز گرفته و کالاها را وارد کرده اند. در این رابطه شخصا با رئیس گمرک صحبت کردم تا هر چه سریعتر این اطلاعات را به ما عرضه کنند و امیدواریم زودتر این اطلاعات منتشر شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره سهم عوامل داخلی در مشکلات تولید شده، اظهارکرد: عمده کاری که دشمن تابحال انجام داده این است که پیش از آغاز تحریم ها آن ها را اعلام نموده و گفته اند که ما چنین و چنان می نماییم. این بحث ها به شکلی شروع جنگ روانی بود ازاین رو تحریم ها فقط اقتصادی نیستند بلکه جنبه روانی هم دارند. عمده مشکلات ما تاثیر همین جنگ روانی بود. از طرفی آمریکایی ها با تک تک شرکت های طرف قرارداد ما به صورت حضوری یا تلفنی تماس گرفتند. بعنوان مثال یک شرکت هندی را تهدید کردند که اگر به ایران دارو دهید با شما معامله نمی نماییم ازاین رو عملا جنگ روانی قبل از این شروع شده بود و از سویی مذاکرات آمریکایی ها با شرکت های دارویی و تجهیزاتی هم وجود داشت. به صورتی که برخی اعلام نمودند که ما نمی توانیم مستقیما با شما کار نماییم و باید راه های واسطه ای تولید شود.

اصغری افزود: در همین شرایط سیاست های ارزی اعلام شد، صرافی ها تعطیل شدند، ارز محدود و سهمیه بندی شد و به یک سری از کالاها ارز دولتی داده شد که برای سازمان غذا و دارو هم ۳.۵ میلیارد دلار اختصاص دادند. به هر حال همه این سیاست ها تلاطم هایی تولید کرد که روی شرایط و مشکلات اثر گذاشت.

اصغری با اشاره به اینکه البته ما مرتبا مذاکراتی را با کشورهای طرف قرارداد اعم از ترک ها، چینی ها، فرانسوی ها، هندی ها، آلمانی ها و… داشتیم، اظهار داشت: هم ما به این مناطق سفر کردیم و هم آنها به ایران آمدند تا از بروز مشکلات پیشگیری شود. بر همین مبنا تفاهمات و تمهیدات لازم حتی برای تحریم های پیش رو که در آبان ماه مقرر است اجرا شود، انجام شده است. باید بدانیم که جنگ تحریم مجروح، انفجار و شهید ندارد اما مشکلات دیگری به دنبال دارد. به هر حال جنگ هزینه دارد و هزینه های جنگ اقتصادی هم متفاوت می باشد.
واکنش رئیس سازمان غذا و دارو به تحریم داخلی بیماران خاص
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره عدم توزیع داروی برخی بیماران خاص مانند هموفیلی ها در بعضی استان های کشور از جانب شرکت های توزیع کننده دارو اظهارکرد: ما هم این گزارش ها را دریافت کرده ایم. بخشی از این کمبودها به این دلیل است که داروخانه نمی تواند اقلام را نقدی بخرد و شرکت های پخش می گویند ما دارو را نقدی می فروشیم. این در حالیست که روال معمول این است که برای خرید دارو از شرکت های پخش چک سه ماهه و حتی شش ماهه به شرکت ها عرضه شود.

اصغری اضافه کرد: از طرفی باید توجه کرد که داروهای بیماران خاص داروهای گرانقیمتی است و دولت هم به آنها سوبسید زیادی می دهد. بعنوان مثال یک داروی چند میلیونی برای بیماران خاص چند هزار تومان در می آید اما داروخانه باید این چند میلیون را از بیمه بگیرد و پولش را به شرکت پخش بپردازد. در عین حال این داروها حاشیه سودشان هم کم و در حدود پنج درصد است. حال به علت تاخیر بیمه ها در پرداخت مطالبات داروخانه ها، داروخانه بدهکارو پولش بلوکه می گردد چون که بیمه پول را دیر می پردازد و قدرت خرید داروخانه کاسته می شود و می تواند دارو را با چک از توزیع کنندگان بخرد این در حالیست که اکنون برخی شرکت های توزیع کننده می گویند ما نقدی دارو را می فروشیم. این مورد به ما گزارش شد و با آن برخورد کردیم. همینطور داروهایی را که در شرکت های پخش با شرایط نامناسب بودند، گرفتیم و آنها را به شرکت پخشی دادیم که شرایط مناسب تری داشت.

وی تصریح کرد: هیچ کدام از این مسائل منجر به این نشد که دارو به دست بیمار نرسد البته در بخش هایی به شکل کمبود ظاهر شد اما پس از دریافت گزارشات آن سازمان غذا و دارو مداخله کرد و مشکل برطرف شد.

اصغری در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره میزان کمبودهای دارویی و وضعیت ذخایر دارویی کشور اظهار داشت: به شکل معمول همیشه بین ۳۰ تا ۴۰ قلم کمبود دارویی وجود دارد. ذخیره دارویی کشور هم به صورت نرمال هشت ماهه است. حال اگر این میزان ذخیره به چهار ماه برسد ما علت آن را بررسی می نماییم. برای حل این مشکل هم به شکل عام داروهایی که میزان ذخایرشان به چهار ماه برسد به صورت عمومی توزیع نمی گردد بلکه به صورت خاص در داروخانه های دولتی و منتخب توزیع می شوند چون که در این داروخانه ها می توان آن ها را به صورت کنترل شده توزیع کرد تا دارو به دست بیمار واقعی برسد چون که وقتی دارویی دچار کمبود می گردد اگر آن را مانند گذشته به صورت عام توزیع نماییم امکان دارد به دست دیگرانی برسد که می خواهند دارو را گرانتر بفروشند.

وی با اشاره به اینکه میزان کمبودها همیشه بین ۳۰ تا ۴۰ قلم بوده است، اظهار داشت: حال اگر ذخایر دارویی به زیر دو ماه برسند وضعیت خطرناک تر می گردد و باید سریعا آن را جبران نماییم تا مجددا میزان ذخایر به هشت ماه برسد و در حاشیه امن قرار گیریم. هم اکنون میزان کمبودهای دارویی در کشور از ۳۰ تا ۴۰ قلم به ۵۰ تا ۶۰ قلم کمبود رسیده، البته از آنجایی که بعضی از این داروها حیاتی هستند کمبود بیشتر خودش را نشان داده است. بخشی از نگرانی ها هم به علت بحث های روانی و التهابی است که در جامعه بوجود آمده است.
وی با اشاره به اینکه از طرفی برخی بیماران مزمن به علت همین نگرانی ها بیش از اندازه نیاز ماهانه خود دارو می گیرند، اظهار داشت: این اقدام هم منجر به ایجاد کمبود در بعضی داروها می گردد و ما مجبوریم توزیع آن داروها را محدود نماییم.
افزایش مدت زمان ذخایر دارویی کشور وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره افزایش مدت زمان ذخایر دارویی کشور، اظهار داشت: این اقدام در سازمان غذا و دارو برای همه داروها بخصوص داروهای تولید داخل شروع شده تا میزان ذخیره دارویی کشور را از هشت ماه به یک و نیم تا دو سال برسانیم. بخشی از شرکت ها این کار را شروع کرده اند. در داروهای وارداتی هم سهمیه های سفارشی بیشتر شده است تا ذخایر کشور را برای نیمه دوم سال افزایش دهیم.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چرا به محض تولید کمبود دارویی، به سمت واردات می روید، اظهار داشت: اولویت اول ما در کشور، تامین بازار دارویی است. اگر شرکت تولید کننده دارویی به هر علت تولید نکند و موجودی دارو به زیر چهار ماه برسد، برای تامین بازار به سمت واردات می رویم و بعد مشکل شرکت تولید کننده را حل می نماییم. شرکت های تولید کننده داخلی باید برنامه تولیدشان را در یک سامانه وارد کنند و اگر مشکلی داشته باشند اما آن را در سامانه ذکر نکنند، بدون شک تصور ما بر آن خواهد بود که آنها تولید را ادامه می دهند و در این صورت دستمان را در پوست گردو می گذارند و با کمبود دارو در بازار مواجه می شویم.
اصغری افزود: به هر حال در این کشور وزارت صنعت وجود دارد که متولی صنایع است، اما ما متولی صنعت داروسازی نیستیم؛ بلکه متولی تامین دارو و سلامت مردم هستیم. البته در جایی که بتوانیم به صنایع دارویی هم کمک می نماییم. در شرایط موجود آرایش جنگی گرفتن به این مفهوم نیست که چفیه بندازیم و حرکات نمایشی انجام دهیم. بلکه باید در عمل برنامه ریزی کرده و با حفظ آرامش مان به مردم هم آرامش دهیم.
مکمل ها ارز چند تومانی می گیرند؟رئیس سازمان غذا و دارو در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به اینکه باید بین مکمل و دارو تفکیک قائل شویم، اظهار داشت: مکمل ها ارز هشت تا ۹ هزار تومانی می گیرند و بنابراین در بازار گران می شوند. البته مکمل هایی که در سیستم بهداشتی توزیع می شوند، همچنان مجانی اند. ازاین رو ارز ۴۲۰۰ تومانی به مکمل تعلق نمی گیرد؛ چون که مکمل دارو نیست.
کدام کمبودهای دارویی اطلاع رسانی می شوند؟اصغری همینطور اظهار داشت: در عین حال ما کمبودهای دارویی را اعلام می نماییم که ژنریک آنها دچار مشکل شده باشد نه نوع برندشان. بر همین مبنا کمبودهای دارویی ما بین ۵۰ تا ۶۰ قلم است. مجددا تاکید می کنم که در جنگ تحریم، تخریب وجود ندارد، اما در آن احتکار وجود دارد. رسانه ها باید در این قسمت به ما کمک کنند. ما هیچ مشکلی در انعکاس اخبار مربوط به احتکارها نداریم. در این جنگ گرانفروشی هم اتفاق می افتد و عده ای می خواهند از شرایط سوء استفاده کنند. رسانه ها می توانند در این حوزه ها به ما کمک کنند. همینطور در این جنگ قاچاق هم وجود دارد و ما در مواردی که آگاه شویم با این موضوعات با کمک تعزیرات و نیروی انتظامی برخورد می نماییم.