از ظروف پلاستیکی برای پخش نذری استفاده نکنیم

فست فود باز: مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: برای نذری دادن تا حد امکان از ظروف یک بارمصرف پلاستیکی استفاده نکنیم و اگر هم مجبور به استفاده بودیم از نوع تجزیه پذیر استفاده نماییم.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا ژیلا مهدی آقایی اضافه کرد: سالانه ۱.۲ میلیون تن پلاستیک وارد چرخه زباله می گردد که معادل ۱۰ درصد از کل پسماند شهری است این در حالیست که فقط برای ۵.۱ میلیون تن بطری پلاستیکی معادل ۴۷ میلیون گالن نفت و حجم زیادی انرژی مصرف شده و گاز گلخانه ای منتشر می گردد. درواقع نفت را وارد چرخه پسماند می نماییم.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: پلاستیک ها ۵۰۰ تا ۷۰۰ سال در طبیعت سالم می مانند و بعدازآن تجزیه شان آغاز می گردد. حدود ۱۰۰۰ سال این تجزیه طول می کشد البته انواع تخریب پذیر زودتر تخریب می شوند اما همچنان مضر هستند و خاک را آلوده می کنند.

وی در ادامه با ارائه پیشنهاد جایگزین کردن انواع ظروف یک بارمصرف گیاهی به جای ظروف پلاستیکی اظهار داشت: زباله های پسماند نذری چه با غذا باقی بماند چه به صورت ظرف خالی سبب آلودگی خواهد شد. باید تلاش نماییم کمترین استفاده را از این ظروف داشته باشیم. اگرمی خواهیم از نوشیدنی های نذری استفاده نماییم، همراه داشتن لیوانی کوچک حجم زیادی اشغال نمی نماید.

آقایی اضافه کرد: مورد مهم بعدی این است که جمع آوری ظروف صورت گیرد و هیئت ها خودشان را موظف به جمع آوری و تفکیک ظروف مانده از نذری شان کنند. هم اکنون، سازمان بازیافت شهرداری هم مکان هایی را دارد که این ظروف را برای بازیافت تحویل می گیرد.

وی از مردم هم خواست حداقل زباله های خودشان را جمع آوری کنند و با اشاره به همکاری سازمان های مردم نهاد در این ماجرا اظهار داشت: در روزهای محرم خیلی از سمن ها با ما همراهی می کنند. کاورهای مخصوصی دارند که با آن شناسایی می شوند و زباله ها را جمع می کنند. این گروه ها معمولاً پس از مراسم عاشورا بسیج می شوند البته از سمن ها خواهش می نماییم با اداره کل محیط زیست استان ها هماهنگ باشند. شهرداری ها هم با ما همراه هستند و امیدواریم این فعالیت ها هرسال بیش از سال قبل نمود پیدا کند.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست هم حذف ظروف یک بارمصرف را از سال قبل آغاز کرده است، اظهار داشت: معتقدیم هر سازمانی هر سفارش ای که می خواهد داشته باشد باید از خودش شروع کند. بنابراین از بهمن سال قبل ابلاغی با امضای رییس سازمان، در سطح سازمان حفاظت محیط زیست وادارات تابعه در خصوص ممنوعیت استفاده از آب بطری پلاستیکی انجام شد. استفاده از ظروف یک بارمصرف در پذیرایی ها هم حذف شد. تلاش ما این است که بخشنامه به صورت کامل اجرا شود. معتقدیم که هر کاری را باید از خودمان شروع نماییم، حفظ محیط زیست هم برای ما مهم می باشد و از نگاهی دیگر اگر آب شرب ما مشکلی ندارد پس دلیلی ندارد از آب معدنی و بطری استفاده نماییم. مگر درجاهایی از کشور که آب شرب تائید نشده یا در دسترس نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست وی درباره تمهیدات سازمان حفاظت محیط زیست در روزهای محرم اظهار داشت: جلساتی با سازمان تبلیغات اسلامی و ستاد اربعین برگزار کردیم. مکاتباتی هم انجام شده تا از ظرفیت روحانیان و مبلغان که در همه نقاط کشور هستند، برای تبلیغ در حوزه حفظ محیط زیست و اهمیت آن با عنایت به آموزه های اسلام صورت گیرد. همینطور توجه مردم به مضرات ظروف یک بارمصرف جلب شده برای جمع آوری زباله ها از همکاری مردم استفاده گردد. امیدواریم مجموع این کارها در کنار هم نتایج خوبی برای حفظ محیط زیست به همراه داشته باشد.

آقایی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهارکرد: درمکتب اسلام و قران کریم بارها به بحث منابع طبیعت و محیط زیست اشاره شده است حتی خیلی از سوره ها از عناصر طبیعت وام گرفته شده که خودش اشاره ای از اهمیت دادن دین ما به مبحث طبیعت است. طبیعت مخلوق خداوند است و خدا به اندازه همه انسان ها و حتی نسل های بعدی منابع مختلف را فراهم نموده است. درواقع این درست مصرف نکردن ماست که طبیعت را با مشکل منابع روبرو می کند.

وی افزود: اگر خودمان را مهیا می نماییم تا برای سومین امام شیعیان سوگواری نماییم، باید توجه نماییم که این مورد باید به اعتقادات قلبی و البته دینی ما گره بخورد.

آقای با اشاره به افزایش فعالیت هیئت مذهبی در ماه محرم و صفر اظهار داشت: دهه ابتدایی محرم وایام اربعین، هیئت های مذهبی فعالیت بیشتری دارند. مردم هم نذوراتی دارند که بیشتر در ظروف یک بارمصرف سرو می گردد. شاید به ندرت به این مورد دقت کرده باشیم که مصرف همین ظروف یک بارمصرف که نوشیدنی و خوراکی داغ را در آن سرو می نماییم، می تواند ازنظر بهداشتی تولید مشکل کند. همه این ها با اعتقادات و آنچه اسلام وظیفه ما کرده تا از سلامت خود و محیط زندگیمان محافظت نماییم منافات دارد.

وی درباره بحث بهداشتی ظروف یک بارمصرف اظهار داشت: بر اساس گزارش ها و تحقیقات انجام شده، نوشیدنی ها و غذای داغ وقتی وارد ظروف پلاستیکی می شوند با عث ورود ریز پلاستیک ها به بدن و متعاقب آن تولید مشکلاتی برای سلامتی می گردد. پلاستیک هایی که بعدازاین ایام می بینیم و حتی سطل های زباله پاسخگوی حجمشان نیست، برای آب، خاک و سلامت مضر است.