داستان یک روز کاری دامپزشکان مازندران

فست فود باز: گاهی تصور بر این است که دامپزشکان همانند سایر افراد، با لباس های شیک، به دیدار دامداران می روند و به طبابت دام می پردازند اما در واقع اینگونه نیست.

دکتر مصطفی دانش فر، کارشناس مبارزه با بیماری های دامی اداره دامپزشکی نوشهر و سعید متاجی، دامپزشک این اداره و مسئول تست سل و بروسلوز یا تب مالت راهی روستای صلاح الدین کلا از توابع این شهرستان شده اند تا گزارش آزمایشهای چند روز گذشته این اداره را به دامداری های منطقه ابلاغ کنند تا آنان که دامشان سالمند، نفس راحتی بکشند و آنان که دامشان مریض است سریعتر فکری بکند تا باقی دامهایشان گرفتار نشوند.

مصطفی دانش فر، کارشناس مبارزه با بیماری های دامی اداره دامپزشکی نوشهر در میانه راه به خبرنگار ایسنا می گوید: برای قرائت تست سل و انجام واکسن تب مالت که از بیماری های مشترک میان انسان و حیوان است به این روستا می رویم. در ۷۲ ساعت گذشته، در این روستا برای تست سل حضور پیدا کردیم و امروز تمامی آنها قرائت می شود، خاطرنشان کرد: بر روی دام های روستاهای بخش مرکزی نوشهر به علت نزدیکی بیشتر به شهر تست بیشتری انجام می گردد.

کارشناس مبارزه با بیماری های دامی اداره دامپزشکی نوشهر با تاکید بر اینکه دام برای تزریق واکسنی که در بهار و تابستان انجام می گردد نباید آبستن باشد، تصریح کرد: با تزریق واکسن بروسلوز(تب مالت) این دام ها دیگر آلوده نخواهند شد.

سعید متاجی دامپزشک نوشهری هم که مسئول تست سل و بروسلوز اداره دامپزشکی نوشهر است اظهار داشت: تست سل با دو سرنگ مرغی و گاوی در قسمت بالا و پایین جلد گردن گاو صورت می گیرد و برای اندازه گیری آن باید ۷۲ ساعت زمان گذشته باشد. بعد از تست سل، واکسن بروسلوز هم تزریق می گردد.

این دو کارشناس دامپزشکی وارد اولین دامداری شدند؛ کارشناس بیماری آغاز به آماده کردن واکسن ها کرد و بعد از پوشیدن لباس مخصوص، از زمان قرائت تست سل و تزریق واکسن ها تصاویری گرفت و سپس به سراغ دامداری های دیگر رفت و علاوه بر شنیدن درد دل دامداران به قرائت تست سل و تزریق واکسن پرداخت.

تست هایی که خبر از سلامتی می دهد

متاجی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینکه برای تست سل که بین جلدی است از توبرکولین مرغی و گاوی استفاده می شود، اظهار نمود: توبرکولین مرغی در قسمت بالاتر و توبرکولین گاوی در قسمت پایین تر بین جلد گردن استفاده می گردد.

وی با اشاره به شیوه این تزریق در ایران خاطرنشان کرد: در دامداری ها از تست بین جلدی که ازدیاد حساسیت تاخیری بوجود می آورد استفاده می گردد و برای اینکار دو سرنگ داریم که یکی قرمز و دیگری آبی است، در یکی “توبرکولین مرغی” و دیگر “گاوی” وجود دارد که بین عضله جلد گردن تزریق می گردد و پس از ۷۲ ساعت قرائت صورت می گیرد.

متاجی با اشاره به اینکه برای قرائت تست سل از دستگاهی به نام “کولیس” استفاده می شود، خاطرنشان کرد: اگر در قسمت گردن گاو هیچ تورمی وجود نداشت پس تست به صورت کل منفی است و در صورتیکه تورمی وجود داشت بررسی می گردد که تورم بین جلدی از قبل و یا مربوط به بیماری است چون که در این صورت همراه با التهاب و درد دام همراه می گردد.

وی به چگونگی مثبت یا منفی بودن تست پرداخت و اظهار داشت: در صورت مشکوک بودن، مجددا از تمام دامداری و نمونه مورد نظر تست سل گرفته می گردد و اگر به نتیجه قطعی آلودگی دست یابند، دام های آلوده باید به کشتارگاه فرستاده شود تا آلودگی به سایر دام ها سرایت نکند.

این دامپزشک با اشاره به اینکه بروسلوز یک بیماری موجود در دام است که در انسان تب مالت نامیده می شود، تصریح کرد: تب مالت در دام علائم خاصی ندارد اما سقط جنین در آنها شایع است، ازاین رو اگر دامداری متوجه افزایش سقط جنین در گله خود شد باید با اطلاع به دامپزشکی نسبت به تست تب مالت اقدام نماید.

تب مالت در دام علائم واضحی ندارد

متاجی با اشاره به اینکه این بیماری در دام علایم بالینی واضحی ندارد و احتمال درگیری انسانی هم زیاد است چون که تب مالت با استفاده از شیر و جگر دام به انسان سرایت می کند، اظهار داشت: در صورتیکه ماندگاری گوشت و جگر در پروسه کشتار در پیش سردکن حداقل ۲۴ ساعت بگذرد بروسلوز در لاشه از بین می رود و قل زدن و جوشیدن شیر به مدت ۵ دقیقه هم کمک کننده است.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا مازندران، شاید در مدت کوتاهی فعالیت این دامپزشکان مورد مطالعه مخاطبان قرار گرفته اما در استانی که منبع تولید گوشت سفید و قرمز کشور به حساب می آید، حضور و زحمات این دامپزشکان بیش از پیش احساس می گردد. چقدر لذت بخش است دیدن چهره دامدارانی که متوجه شدند که هیچ یک از دام هایشان بیماری ندارد و زحمات شان به هدر نمی رود.

گزارش از سپیده پورشعبان، خبرنگار ایسنا