مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت مطرح کرد چند علت برای اهمیت توجه به سلامت زنان

فست فود باز: مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت دلایل اهمیت سلامت زنان و نقش آنها در سلامت خانواده را شرح داد.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر سید حامد برکاتی همزمان با هفته سلامت بانوان ایران اظهار داشت: زنان صدمه پذیرترند و در نتیجه بیشتر از مردان در جستجوی خدمات سلامت بر می آیند و پاسخگویی به این نیاز وظیفه اصلی نظام سلامت است.

وی اضافه کرد: زنان محور و مدیر سلامت خانواده و یار و همکار عرضه دهندگان خدمات در سیستم سلامت هستند و بخش مهمی از فعالیت های مربوط به خود مراقبتی و مراقبت در منزل بر عهده آنان است. آنها به طور معمول مدیریت و برنامه ریزی سلامت خانواده از واکسیناسیون کودکان گرفته تا تغذیه نوجوانان و کاستن از استرس های بزرگترها و عرضه خدمات به سالمندان را بر عهده دارند. بخش سلامت تغذیه از مزرعه تا سفره هم معمولا عرصه تصمیم گیری بانوان است.

وی افزود: از سوی دیگر آثار نامطلوب بیماری و مرگ و میر مادر بر سلامت اعضای خانواده غیر قابل چشم پوشی است. زنان بعنوان مادر در خانواده محور سلامت خانواده بوده و مرگ ومیر، ناتوانی و رفتارهای آنها، همه ابعاد سلامت خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد. همچون این موارد می توان خطرات تهدید کننده سلامتی مادران بر سلامت سایر گروه های سنی در خانواده را نام برد (انتقال مادر به جنین، اثر سوء تغذیه و دیابت و فشارخون مادر بر جنین، اثر استعمال دخانیات بر سلامت جنین و سایر افراد خانواده). همینطور بررسی ها نشان داده است که نرخ مرگ و میر کودکانی که مادر از دست داده اند، افزایش قابل توجهی داشته است.

برکاتی اظهار داشت: افزایش موارد کار و کاهش تحصیل در فرزندان مادر از دست داده هم از سایر آثار نامطلوب است. مرگ مادر نه فقط به دلایل در رابطه با حاملگی و زایمان بلکه به دلایل دیگر هم به همان اندازه برای خانواده فاجعه آمیز و درتمامی ابعاد، دردناک و جبران ناپذیر است.

وی اضافه کرد: با عنایت به یادگیری رفتار در خانواده و نقش مادران در شبکه یادگیری اجتماعی، آثار رفتارهای زنان و مادران بر جنبه های مختلف سلامت و بیماری و تاثیر آن در فرهنگ رفتاری همه اعضای خانواده بر هیچکس پوشیده نیست.

وی خاطرنشان کرد: ازطرف دیگر اکثریت عرضه دهندگان خدمات سیستم خدمات بهداشتی درمانی در سراسر کشور را زنان تشکیل می دهند و این مورد نقش مستقیم زنان در ارتقای سلامت جامعه را هم آشکار می کند و بالاخره اینکه زنان نیمی از جمعیت کشور را به خود اختصاص می دهند.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در مورد اهمیت فعالیت جسمانی زنان و شعار سال ۹۷ هفته ملی سلامت بانوان اظهار داشت: دستیابی به هدف پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه برای کاهش زندگی بدون تحرک به میزان ۱۰ درصد و تاثیر فعالیت فیزیکی بر کلیه ابعاد سلامت آنان از بیماری های قلبی عروقی و سرطان ها بعنوان اولی ترین علل مورتالیتی تا مشکلات روانی اجتماعی، اسکلتی عضلانی، ناباروری و غیره بعنوان مهم ترین علل موربیدیتی زنان راهی جز انجام مداخلات اساسی در مورد افزایش فعالیت فیزیکی پیش پای ما نمی گذارد که در چارچوب راهبردهایی مورد پیگیری قرار می گیرد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی در توضیح این راهبردها اظهار داشت: اجرای دقیق مشاوره برای بهبود فعالیت فیزیکی در بسته خدمات گروه های سنی مختلف برای گیرندگان خدمات بهداشتی در واحدهای تابعه، هماهنگی برون بخشی برای فراهم کردن شرایط حامی فعالیت فیزیکی در محیط کار و زندگی و تحصیل، ترویج فعالیت فیزیکی، آموزش عمومی گروه های مختلف جامعه در برنامه های آموزشی با استفاده از رسانه های ملی و محلی در پویش های ملی و استانی برای ترویج فعالیت فیزیکی در اقشار مختلف جامعه که انتخاب محور فعالیت فیزیکی در هفته ملی سلامت بانوان سال جاری، بنابراین است.