یافته محققان استرالیایی؛ رژیم غذایی حاوی سبزیجات به پیشگیری از نابینایی کمک می نماید

فست فود باز: طبق نتایج آخرین تحقیقات، مصرف سبزیجات پربرگ سبز تیره می تواند به پیشگیری از بیماری چشمی دژنراسیون ماکولا، علت اصلی نابینایی، کمک نماید.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر، در این مطالعه محققان موسسه تحقیقاتی وستمید استرالیا به بررسی بیشتر از ۲۰۰ فرد بزرگسال استرالیایی در یک دوره ۱۵ ساله پرداختند. نتایج مطالعات آنها نشان داد نیترات موجود در سبزیجات دارای برگ های سبز تیره و همینطور چغندر می تواند به کاهش ریسک مبتلا شدن به بیماری چشمی دژنراسیون ماکولا کمک نماید.
«بامینی گوپیناث»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «برای نخستین بار تاثیرات نیترات موجود در رژیم غذایی بر دژنراسیون ماکولا ارزیابی شده است.»
وی در ادامه می افزاید: «ما دریافتیم افرادی که روزانه ۱۰۰ تا ۱۴۲ میلیگرم نیترات سبزیجات مصرف می کنند، در مقایسه با کسانی که کمتر از این میزان نیترات مصرف می کنند، با ریسک کمتر مبتلا شدن به علائم اولیه دژنراسیون ماکولا روبرو هستند.»
به گفته محققان، اسفناج به ازای هر ۱۰۰ گرم ۲۰ میلیگرم نیترات دارد، درحالیکه چغندر به ازای هر ۱۰۰ گرم، ۱۵ میلیگرم نیترات دارد.
بیماری دژنراسیون ماکولا به گروهی از بیماری های تخریب کننده شبکیه چشم اشاره دارد که باعث از بین رفتن پیشرونده بینایی مرکزی می گردد.
سن قوی ترین فاکتور پرخطر مبتلا شدن به این بیماری است و معمولا پس از ۵۰ سالگی روی می دهد.