حداقل زمان برای تولید واکسن کرونا چند سال است؟

به گزارش فست فود باز مازندران متخصص ویروس شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار داشت: خصوصیات ویروس باعث شده تا پزشکان نیازمند زمان بیشتری برای تولید واکسن و داروی موثر آن باشند و بنظر می رسد حداقل به یک سال زمان برای کشف و تولید واکسن کرونا زمان نیاز است.

محمدرضا حق شناس در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه هنوز داروی جدیدی درمان کامل و قطعی کووید ۱۹ و یا واکسنی که ۱۰۰ درصد پیشگیری این بیماری را تضمین کند، پیدا نشده است، اظهار نمود: برمبنای آمار، ابتلای باردیگر افرادی که در چهار ماه گذشته مبتلا شده بودند، نشان می دهد، اطلاعات امروز، در مواجهه با کووید ۱۹ هنوز ناکافی است.

وی اضافه کرد: سوالاتی چون، آیا ویروس کرونا جهش یافت و یا ایمنی افرادی که مبتلا شده بودند پایین آمده که باردیگر مبتلا شدند، باید باردیگر بررسی شود.

متخصص ویروس شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره میزان اثرگذاری واکسن کووید ۱۹، اشاره کرد: برای دریافت واکسن ساخته شده ابتدا باید دید آیا اثرگذاری خوبی خواهد داشت یا خیر که خود جای سوال دارد.

حق شناس با اشاره به اینکه، واکسن ساخته شده در روسیه، باید بعد از بررسی و عبور از تمامی پروتکل های بهداشتی، به تایید سازمان بهداشت جهانی برسد، اظهار داشت: بطور معمول، تولید واکسن فرآیند ای دارد که چهار یا پنج ماه از ساخت آن باید گذشته باشد که به تایید سازمان های جهانی برسد.

وی افزود: بعد از تولید واکسن باید دید که آیا بدن بیمار در مقابل واکسن چه عکس العملی را نشان می دهد، آیا واکسن موثر واقع خواهد شد که در داخل آنرا تولید کنند یا خیر، بنظر می رسد انجام آزمایش های اولیه بر روی مدلهای حیوانی و کوچک اهمیت دارد و سپس در صورت موثر بودن، می تواند اعلام گردد.

متخصص ویروس شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اشاره کرد: هنوز نمی توان با قاطعیت درباب واکسن کرونا، نظر داد؛ تغییرات ساختاری درباب ویروس کرونا کمتر بود و در دستیابی به واکسن مورد نیاز آن بیماری، نتایج خوبی به دست آمد اما به سبب افزایش تغییرات ساختاری و جهشی در کرونا، هنوز نمی توان درباب واکسن و داروی کرونا، با قطعیت ۱۰۰ درصدی سخن گفت.

حق شناس در ادامه اظهار نمود: مردم حق دارند که جامعه علمی و پزشکی سرعت عمل بیشتری داشته باشند اما چون این ویروس ناشناخته است و عکس العمل های متفاوتی از خود در مقابل داروها نشان میدهد برای محققین قابل پیش بینی نیست.

وی اضافه کرد: تغییرات این ویروس آنقدر بالا است که حتی در حین رشد نیز جهشی اتفاق می افتد و همین مورد سبب کند شدن روند درمان و کشف واکسن موثر این بیماری می شود.

مسئول آزمایشگاه کرونای مازندران در ادامه اشاره کرد: این خصوصیات ویروس باعث شده تا پزشکان نیازمند زمان بیشتری برای تولید واکسن و داروی موثر آن باشند و بنظر می رسد حداقل به یک سال زمان برای کشف و تولید واکسن کرونا زمان نیاز است.

حق شناس با اشاره به اینکه، مسافرت، برگزاری مراسم عروسی، ختم و اجتماعات بهترین مکان ها برای انتقال این ویروس کشنده است، اظهار داشت: راه انتقال این ویروس، از شخص به شخص است و به سبب پوشش دار بودن کرونا، افراد آلوده کانون انتقال این بیماری هستند، بدین سبب مردم ضمن رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک، دست و صورت خودرا با آب و صابون بشویند.

منبع: