روش پیشنهادی متخصصان اتریشی برای تشخیص ویروس کرونا

فست فود باز: متخصصان علوم پزشکی در دانشگاه وینِ اتریش روش جدیدی برای یافتن ویروس های کرونا در حفره دهان و حلق شناسایی نمودند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، آنها محلولی تهیه کردند که با غرغره کردن آن می توان ذرات ویروس را پیدا کرد. این روش مقرر است در مدارس استفاده گردد.
متخصصان دانشگاه وین تصمیم دارند با انجام مطالعه ای از پاییز، گزارشی در مورد ویروس کرونا در مدارس اتریش تهیه کنند. آنها روش جدیدی ابداع کردند که بسیار ساده تر از روش های پیشین نمونه برداری برای تست ویروس کروناست.
در این روش بجای نمونه بردای از حلق برای تست کرونا، محلولی در حفره دهان غرغره می شود. برای انجام این مطالعه، گروهی متشکل از ۱۵ هزار دانش آموز و ۱۲۰۰ معلم از ۲۵۰ مدرسه اتریش هر سه هفته یکبار جهت بررسی علایم احتمالی مبتلاشدن به کرونا آزمایش می شوند.
متخصصان دانشگاه وین برای انجام این آزمایشگاه ها از محلولی که خود تهیه کرده و اوایل تابستان دقت و کارآیی آنرا آزمایش کردند، استفاده می نمایند.
این محلول یک ترکیب نمکی ویژه است که باید برای مدت یک دقیقه غرغره شود تا ذرات حفره دهان و حلق وارد آن شود. محلول نمونه برداری شده سپس برای یافتن ذرات ژنتیکی ویروس در آزمایشگاه بررسی می شود. پژوهشگران دانشگاه وین می گویند ۱۰ نمونه می توانند به صورت همزمان آزمایش شوند. اگر نتیجه مثبت باشد نمونه ها باردیگر به صورت جداگانه تجزیه و تحلیل می شوند.
مایکل واگنر، میکروبیولوژیست و مدیر گروه تحقیق دانشگاه وین می گوید: در یک مطالعه مقدماتی در فصل بهار که در آن ۵۱۰۰ دانش آموز و معلم در وین مورد آزمایش قرار گرفتند، روش غرغره نتایج قابل مقایسه ای با نمونه برداری از حلق داشت. غرغره کردن یک محلول برای کودکان بسیار خوش آیندتر و قابل کنترل تر است. حتی دانش آموزان پیش دبستانی هم در ۸۰ درصد موارد نمونه های عالی تحویل دادند.
واگنر تاکید می کند: هرکسی که می تواند غرغره کند می تواند این نمونه گیری را انجام دهد.
به عقیده او “روش غرغره” امکانات جدیدی برای نمونه گیری در اختیار پژوهشگران قرار می دهد.
متخصصان دانشگاه وین می گویند در آینده می توان این آزمایش را در خانه انجام داد. از نظر آنها دریافت یک بسته حاوی وسایل لازم برای انجام آزمایش قابل تصور است. نمونه را هم می توان در بسته بندی به یک مکان جمع آوری و ارسال به آزمایشگاه تحویل داد.
واگنر تاکید دارد: ما خودمان را بعنوان رقیب ارائه دهندگان تجاری تست های کرونا نمی بینیم.
روشی که متخصصان دانشگاه وین ابداع کردند بیشتر برای انجام آزمایش میان گروه های پرخطر در سیستم آموزش و پرورش یا پروژه های تحقیقاتی در نظر گرفته شده است. وزیر آموزش و پرورش اتریش نیز تاکید کرده که مقامات بهداشتی این کشور، روش جدید آزمایش را بعنوان مکمل تست های کلاسیک کرونا در نظر گرفتند.
به کارگیری این روش در آلمان نیز در حال بررسی است. هم اکنون در شهر کلن نیز محلولی در حال آزمایش است که اگر نتیجه غرغره آن به اندازه نمونه برداری از حلق قابل اطمینان باشد، می تواند در موارد بسیاری جایگزین نمونه برداری شود.
به گزارش دویچه وله، با این وجود انستیتو روبرت کخ (RKI) آلمان تا کنون علاقه ای به استفاده از این روش برای یافتن افراد آلوده به ویروس کرونا نداشته است. سخنگوی این موسسه گفته است حساسیت این روش برای یافتن ویروس بطور کل پایین تر از یک نمونه برداری خوب است.

منبع:

About Author