تشخیص حملات قلبی تنها در ۱۰ دقیقه

فست فود باز: تحقیقات جدید نشان میدهد که یک آزمایش بزاق ساده می تواند وجود یک نشانگر زیستی پروتئین را که از وقوع حمله قلبی خبر می دهد، فقط در ۱۰ دقیقه تشخیص دهد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، اگر این آزمایش نمونه اولیه در مطالعات آینده تأیید شود، می تواند سرعت تشخیص و درمان بیماران مبتلا به مشکلات قلبی عروقی را بطور شایان توجهی تسریع کند.
در ضمن سکته قلبی که معمولاً بعنوان حمله قلبی شناخته می شود، سطح پروتئینی به نام تروپونین به سرعت در جریان خون بیمار افزایش می یابد. هر حمله قلبی بلافاصله تشخیص داده نمی گردد. علائمی مانند درد قفسه سینه، حالت تهوع و خستگی می تواند بعضی از علایم باشند؛ بدین سبب هنگامی که بیمار با این علایم به اورژانس مراجعه می کند، پزشکان به سرعت آزمایش خون را برای اندازه گیری سطح تروپونین انجام می دهند. بطور کلی حدود یک ساعت طول می کشد تا نتیجه آزمایش خون مشخص شود.
“روی وست ریچ” (Roi Westreich)، محقق این مطالعه از انجمن قلب و عروق اروپا اظهار داشت: یک نیاز اساسی برای آزمایش ساده و سریع تروپونین برای بیمارانی که درد قفسه سینه دارند، وجود دارد. هم اکنون برای اندازه، گیری تروپونین از آزمایش خون استفاده می نمایند، اما ما در این مطالعه روشی جدید برای اندازه گیری آن ارائه کردیم و آن آزمایش بزاق بود.
طی این مطالعه یک روش پردازش جدید برای حذف تشخیص پروتئین از نمونه بزاق توسعه داده شد. نتایج اولیه امیدوارکننده بود و پژوهشگران با آزمایش بزاق نیز توانستند در ۸۴ درصد مواقع آن کار را صحیح و بادقت انجام دهند. پژوهشگران اعلام کردند نتیجه آزمایش مذکور تنها در ۱۰ دقیقه نمایش داده می شود و میزان تروپونین مشخص می شود. این آزمایش می تواند به کسانی که دارای مشکلات قلبی عروقی هستند بعنوان یک ابزار تشخیصی جدید کمک نماید.

منبع: