محققان دانشگاه آکسفورد مطرح کردند فشار خون بالا و دیابت در میانسالی ساختار مغز را تغییر می دهد

به گزارش فست فود باز مطالعه جدیدی که توسط دانشمندان علوم مغز و اعصاب ˮدانشگاه آکسفوردˮ انجام شده نشان می دهد، فشار خون بالا و دیابت در میانسالی به صورت قابل توجهی عملکرد شناختی مغز بخصوص عملکرد سرعت تفکر و حافظه کوتاه مدت را مختل می کنند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، به نظر می آید این تأثیرات در ساختار مغز با استفاده از روش های جدید ام.آر.آی و بررسی اسکن مغز قابل شناسایی باشند. در مطالعات گذشته، دانشمندان دریافتند که فشار خون و دیابت در میانسالی می تواند توسعه زوال عقل را در مراحل بعدی زندگی افزایش دهد. این مطالعه جدید نشان داده است که این عوامل همینطور می توانند تاثیر مستقیمی بر عملکرد شناختی در میانسالی داشته باشند.
“مسعود حسین”(Masud Husain)، استاد مغز و اعصاب در بخش علوم اعصاب بالینی دانشگاه و محقق اصلی مطالعه اظهار داشت: در فشار خون، هر میلی متر فشار در شریان های افراد حتی در افرادی که تحت هیچ درمانی نیستند، مهم می باشد. برای افرادی که تحت درمان هستند، فشار خون سیستولیک بالای ۱۴۰ میلی متر با عملکرد شناختی پایین تری همراه می باشد. هرچه فشارخون بیشتر باشد، این مورد بدتر می شود.

دانشمندان با مشاهده داده های پزشکی ۲۲ هزار داوطلب در بانک اطلاعات پزشکی انگلستان که تحت اسکن مغزی قرار گرفته بودند، دریافتند که توانایی های شناختی به صورت مخربی تحت تاثیر عوامل خطرناک بیماری های مغزی-عروقی قرار دارند.
دکتر “میشل ولدسمن”(Michele Veldsman)، دانشمند فوق دکترای مغز و اعصاب شناختی و یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: اسکن ام.آر.آی نشان داده است که فشار خون و گلوکز بالا به نظر می آید هم ماده خاکستری و هم ماده سفید در مغز را تغییر می دهند. به نظر می آید این تغییرات مستقیماً بر سرعت تفکر و حافظه کوتاه مدت تاثیر می گذارند.
پروفسور “حسین” در پایان اظهار داشت: کنترل و درمان فشار خون حتی به میزان متوسط امکان دارد در ساختار مغز و سرعت تفکر در میانسالی تفاوتی ایجاد کند، همینطور کنترل این مورد سبب کاهش خطر مبتلا شدن به زوال عقل می شود.

منبع: