محققان اعلام کردند عفونت کرونا ویروس شدید در دو مرحله رخ می دهد

فست فود باز: خراسان رضوی سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-2)، ویروسی که موجب ایجاد بیماری کووید-۱۹ می شود، با ورود به مجاری تنفسی فرد و عفونت سلول های ریه بر پاسخ های ایمنی بیمار تاثیر می گذارد.
به نقل از نیوزمدیکال نت، نتایج تحقیقات جدید پژوهشگران بیمارستان عمومی ماساچوست ایالات متحده (MGH) مواردی را ارائه می دهد که می تواند به بهبود راهبردهای درمانی برای بیماران آلوده به ویروس کرونا کمک نماید.
دانشمندان برای تجزیه وتحلیل سارس-کوو-۲ در سطح بافت، از مواد کالبدشکافی ۲۴ بیمار فوت شده به سبب مبتلاشدن به کووید-۱۹ استفاده کردند.
دیوید تی تینگ، مدیر کلینیک نوآوری در مرکز سرطان عمومی و استادیار پزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد اظهار نمود: «برای تجسم ویروس واقعی سارس-کوو-۲ در نمونه های ریه انسان از روشی به نام RNA در هیبریداسیون درجا (این روش امکان پایش رونویسی ژن را در یک مکان و زمان خاص فراهم می کند) استفاده کردیم. هم اکنون، این روش یک آزمایش بالینی است که در بیمارستان ماساچوست استفاده می شود تا مشخص شود چه بافت هایی توسط ویروس آلوده می شوند.»
تجزیه وتحلیل دو مرحله عفونت در بیماران مبتلابه ذات الریه شدید کووید-۱۹ نشان داد، مرحله اولیه با مقادیر بالای ویروس در ریه ها تعریف می شود که سلول های بیماران را برای بیان ژن های درگیر شده با اینترفرون (نوعی از پروتئین ها هستند که سلول های میزبان آلوده به ویروس، آزاد ساخته و سبب تحریک سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن می شوند)، تحریک می کند. در مرحله بعد، ویروس دیگر وجود ندارد، اما لطمه شدیدی به ریه ها بسیار شدید و بهبودی دشوار است.
وی اظهار داشت: پاسخ اینترفرون به سارس-کوو-۲ نشان میدهد که سیستم ایمنی بدن افراد قادر به حمله به سارس-کوو-۲ است، اما پاسخ بین بیماران و حتی در قسمت های مختلف ریه بین بیماران مشابه متغیر است و ارائه یک دارو برای درمان تمامی موارد دشوار است. همچنین، درمان هایی که تکثیر ویروسی را هدف قرار می دهند مانند رمدسیویر (remdesivir) فقط ممکنست در مرحله اولیه عفونت موثر باشد.
این گروه دریافت که بطور شگفت انگیزی تکثیر ویروس در ریه ها خیلی کم است و ویروس بیشتر در مجاری بینی تکثیر می شود و سپس به داخل ریه ها وارد می شود، جایی که می تواند موجب ذات الریه و سایر عوارض شود.
انجام تجزیه وتحلیل کالبدشکافی بیشتر برای درک بهتر میزان و زمان عفونت سارس-کوو-۲ در ریه ها و سایر بافت ها مهم خواهد بود و می تواند منجر به بهبود راهبردهای درمانی برای بیماران مبتلابه کووید-۱۹ شود.
نتایج تحقیق در نشریه Nature Communications منتشرشده است.

منبع: