وزیر بهداشت: کرونا بجای خموشی به سمت چموشی می رود

به گزارش فست فود باز وزیر بهداشت با اعلان اینکه ویروس کرونا چموشی های جدیدی در دنیا دارد و بجای خموشی به سمت چموشی و سرکشی می رود، اظهار داشت: بدین سبب باید خودمان را مجهزتر و برای روزهای سخت، آماده تر نماییم اما تردید ندارم که با وفاق و آرایش جدید نیروها برای تهاجم به ویروس، روزهای سخت تر را با آمادگی می گذرانیم.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در همایش بررسی آخرین وضعیت طرح مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ به شیوه محله و خانواده محور(طرح سردار شهید سلیمانی) که با حضور فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به صورت مجازی برگزار شد، گفت: علاوه بر تحریم ها، گرفتار نوعی خباثت رسانه ای هم هستیم. تا یک دستاورد بزرگ در کشورمان خلق می شود، بلافاصله میزگردها، پنل ها و بحث های آنچنانی در رسانه های بیگانه و معاند تشکیل می شود که می خواهند در مردم، تشکیک ایجاد کنند البته مردم با چشم خودشان می بینند که تخت های بیمارستانی دارد خالی می شود و مرگ و میر کاهش پیدا می کند.
وزیر بهداشت بهداشت با اشاره به اینکه متاسفانه رسانه های بیگانه و معاند در شیپور تشکیک می دمند و تمام قدرت رسانه ای خودشان را برای تخریب دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران به کار می گیرند، یاد آور شد: البته این عادت امروز آنها هم نیست. گناه ما این است که می خواهیم روی پای خودمان بایستیم، ماسک، لوازم حفاظتی، واکسن و دارو بسازیم و نمی خواهیم که شما آنها را بدهید ما با شما چه کرده ایم که اینطور خباثت می کنید و در حق ما ظلم روا می دارید؟
وی اظهار داشت: در یکی از کشورهای اطراف ما، میزان مرگ و میر روزانه بیماران، ۴ نفر و بیماران جدید ۱۲ نفر اعلام می شود اما از آن طرف از کشورهای دیگر، کمک می خواهند. خدا را شاهد می گیرم که ایران، شفاف ترین اعداد و ارقام را به دنیا اعلام می کند و ذره ای در اعلام آمار به مردم، پنهان کاری وجود ندارد اما در اوج عزت و دستاورد به ما شدید ترین حملات رسانه ای را می کنند و متاسفانه عواملی هم از درون کشور، دانسته یا ندانسته در میدان دشمن بازی می کنند و با تحلیل های غیرعلمی، در شیپور تشکیک می دمند و متاسفانه به همکاران ما از پشت خنجر زده می شود.
وزیر بهداشت اشاره کرد: نام و یاد شهید سردار رشید اسلام، حاج قاسم سلیمانی که به سالگرد شهادتش نزدیک می شویم را پاس می داریم و خوشحالیم که گام چهارم بسیج ملی مقابله با کرونا در کشور به نام این شهید عزیز، مزیّن شده است.
وی ادامه داد: از همراهی، همدلی و وفاق سپاه پاسداران و بسیج که نه امروز بلکه از اولین روزهای ورود کرونا به کشور در کنار وزارت بهداشت و نظام سلامت بوده اند، قدردانی می نماییم. در نخستین روزهای سختی که گرفتار کرونا شده بودیم، سردار سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران اعلام نمود که ما درکنار شما هستیم و اصلا فکر نکنید تنها هستید. بنده با تمام وجود این صداقت، مهربانی و وفاق را از لحظات اول شیوع ویروس کرونا در کشور احساس کردم.
وزیر بهداشت اشاره کرد: به سردار سلامی می گفتم که اقدامات ما پیداست اما بسیاری از اقداماتی که نیروهای مسلح و سپاه برای حفظ عزت ملی انجام می دهند، ناپیدا است و به همه شهدای حریم، حرم و سلامت کشور درود می فرستم که برای حفظ این سرزمین عاشقانه تلاش نموده و به شهادت رسیدند.
نمکی تصریح کرد: در وضعیت بسیار سختی در کشور، گرفتار ویروس کرونا شدیم و ما کشوری بودیم که در اوج سختی های اقتصادی قرار داشتیم. سالی را سخت تر از امسال از نظر ارز و ریال نمی شناسم و اجحافی که دیوانه ای در عرصه بین المللی بر همه جهان خصوصاً بر ایران روا داشت، فکر نمی کنم پس از واقعه جانسوز عاشورا، هیچ ملتی به اندازه ایران این چنین در حصر قرار گرفته باشد.
وی افزود: در شرایطی که ایران در حصر شدید قرار داشت، می خواستیم ماسک و لوازم حفاظت از مدافعان سلامت به کشور وارد نماییم اما به شدت مقابله می شد و ما را در فرودگاه های مختلف، زمین گیر می کردند و همکاران ما بدون سپر و دفاع در مقابل ویروس تن به آتش می زدند و برای بنده بعنوان فرمانده این مجموعه خیلی غم انگیز بود که سربازان خط مقدم، حداقل ها را در این تقابل ظالمانه ندارند.
بنابر اعلام وبدا، وزیر بهداشت اضافه کرد: برای انتقال دارو و تجهیزات پزشکی، روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم اما یک موهبت الهی نصیب ما شد و با رهبری تیزبینانه و صادقانه مقام معظم رهبری به موفقیت های مناسبی رسیدیم. در جلسه قبلی ستاد ملی کرونا در مورد تفاوت های بین ایران و آمریکا صحبت می کردیم که رئیس جمهور از دکتر رییسی سخنگوی ستاد پرسید که چه تفاوت هایی سبب شده تا ایران در مدیریت بیماری، جلوتر از آمریکا باشد، دکتر رییسی مطالب بسیار دقیق و علمی را بیان کرد اما بنده هم یک نکته را اضافه و تفاوت دیدگاه و نگاه دو رهبر را مطرح کردم که رهبر آمریکا هیچ پروتکلی را قبول ندارد و هیچ قید و بندی را درباب مسائل علمی و اخلاقی ندارد و بر عکس آن عمل می کند اما رهبر معظم انقلاب اسلامی از روز نخست، پروتکل مدارترین رهبر سیاسی، مذهبی و اعتقادی دنیا بوده است.
نمکی اشاره کرد: به جز در موضوع مقابله با کرونا، پس از دوران دفاع مقدس چنین وفاق و همدلی را حول یک محور در کشور نداشتیم و عزیزانی به ما کمک کردند. با یک شیوه بسیجی، انقلابی و جهادی به مدیریت کرونا پرداختیم. گرچه در دولت دکتر روحانی تعداد تخت بیمارستانی و پزشک و دسترسی مردم به خدمات افزایش یافت اما هنوز هم ضریب تخت به جمعیت در کشور ۱.۶ به ازای هر هزار نفر جمعیت است در حالی که این نسبت در فرانسه ۷.۷ و در عقب افتاده ترین کشور اروپایی، ۴ تا ۵ برابر ایران است.
وی اظهار داشت: چه شد که بیماری پشت درب هیچ بیمارستانی سرگردان نشد اما دنیای مرفه که نه فقط تحریم نداشت بلکه خزانه ای پرتر هم داشت و تعداد پرستار به تخت و تخت به جمعیت آنها چند برابر ایران بود، بیمارانشان پشت درب بیمارستانها و روی چمن ها آواره شدند؟ پس از لطف خدا، وفاق و همدلی، استفاده از شیوه دفاه مقدس بود یعنی اندوخته های ما از دفاع مقدس در اداره چنین هجمه سنگینی از ویروس به کار آمد.
وزیر بهداشت اشاره کرد: در مرحله اول مقابله با کرونا، سنگرآرایی و در مرحله دوم با کمک همه دستگاهها خصوصاً سازمان بسیج به سمت دشمن ناپیدا حمله کردیم. تجربه گرانسنگ همکاری با بسیج را قبلا هم از سه دهه پیش تا کنون داشته ایم. در سال قبل با کمک بسیج ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت افراد ۴۰ تا ۷۰ ساله در کشور را پایش کردیم.
نمکی با اشاره به همکاری بسیج با وزارت بهداشت در ماه های ابتدایی امسال برای مقابله با کرونا، تصریح کرد: گرچه برای ما مرگ حتی یک نفر هم در کشور غم انگیز است اما با کمک دستگاه های مختلف خصوصاً بسیج به مرگ و میر روزانه حدود ۳۰ نفر رسیدیم که دستاورد بزرگی بود. در مرحله جدید که همکاری مشترکی با بسیج برای مقابله با کرونا آغاز کردیم خیلی افراد تردید داشتند چون مرگ و میر کشورهای جهان تخمین زده شده بود و برای کشور ما در همین روزها، مرگ و میر روزانه یک هزار تا یک هزار و ۲۰۰ نفر پیش بینی کرده بودند.
وی افزود: آنچه در مورد مرگ و میر بیماران در آمریکا و اروپا توسط موسسات بین المللی پیش بینی شده بود نه فقط محقق شد بلکه مقداری هم بیشتر از پیش بینی ها، تحقق یافت و آمریکایی ها مرگ و میر بالای سه هزار نفر را تجربه کردند. بارها گفتم که برای مرگ هیچ شهروندی در هیچ کجای دنیا خوشحال نیستیم حتی آنهایی که دولت هایشان ظالمانه ترین شیوه ها را در فشار بر مردم ایران تحمیل می کنند.
وزیر بهداشت تصریح کرد: در آلمان که به شدت مراقبت های خاص وجود دارد، مرگ و میر یک هزار بیمار در روز را تجربه کردند اما در ایران با لطف خدا، همت بلند عزیزانی که کنار همدیگر قرار گرفت و همدلی و کمک بسیجیان، موفقیت های خوبی به دست آمد. ما برآورد کرده بودیم که مرگ و میر روزانه بیماران را در طول یک ماه ۱۰ درصد و میزان بستری را ۳۰ درصد کاهش دهیم و وقتی این هدف گذاری را کردیم، برخی همکاران بنده با تردید به این مساله نگاه می کردند اما محکم گفتم که بیش از این، کاهش خواهیم داشت.
نمکی اشاره کرد: کاهش مرگ و میر روزانه بیماران و همین طور کاهش بستری بیماران دو دلیل اصلی داشت؛ یکی اینکه اعتقاد داشتیم که خداوند به این حرکت ها و قدم های پاکیزه، برکت خواهد داد و دوم اینکه معتقد بودیم که این همدلی و وفاق به قدری گرانسنگ و گرانقیمت است که می شود جهان را گرفت. در این طرح، نیروهایی کار می کنند که دنبال نام، پست، آینده و جایگاه نیستند و بلکه فقط به سبب دل سپردن به فرمان الهی و کمک به مردم در این حوزه آمدند.
وی گفت: بسیاری از پزشکان، پرستاران، بهورزان، مدافعان سلامت، بسیجیان، علوم آزمایشگاهی و دیگر گروهها در طرح شهید سلیمانی مشارکت دارند که اسم شان هیچ کجا نیست. ژنرال های پزشکی ایران ممکنست در تهران جمع شده باشند اما سربازانی گم نام در نقاط مرزی در کرمانشاه، ایلام و سیستان و بلوچستان داریم. یک پزشک یک تنه ۲۴ ساعته یک بیمارستان را اداره می کند و اسم او هم هیچ کجا نیست و نمی خواهد هم باشد.
وزیر بهداشت اظهار داشت: انسان های گم نام به سبب رضایت خدا و خدمت به مردم به صحنه می آیند و خدا به هر قدم آنها، برکت ویژه خواهد داد و خوشحالیم که امروز بجای ۱۰ درصد، شاهد کاهش ۶۰ درصدی مرگ و میر روزانه بیماران و بجای ۳۰ درصد، شاهد کاهش ۷۰ درصدی بستری بیماران کووید۱۹ در کشور هستیم. اینها دستاورد عظیم و گرانقیمتی است.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، نمکی بیان داشت: همکاریهای مشترک دستگاهها خصوصاً بسیج برای استمرار بسیج ملی و طرح شهید سلیمانی بسیار لازم است تا به یاری خدا به سمت مرگ و میرهای تک رقمی در روز و به سمت صفر، حرکت کنیم؛ البته این ویروس چموشی های جدیدی در دنیا دارد و بجای خموشی به سمت چموشی و سرکشی می رود؛ بدین سبب باید خودمان را مجهزتر و برای روزهای سخت، آماده تر نماییم اما تردید ندارم که با وفاق و آرایش جدید نیروها برای تهاجم به ویروس، روزهای سخت تر را با آمادگی می گذرانیم.
وی تصریح کرد: کرونا و بسیاری از بیماریها می آیند و می روند اما وفاق و همدلی که در این دوران به وجود آمد برای جمهوری اسلامی ایران یک سرمایه عظیم و ماندگار برای مقابله با همه آفت های احتمالی آینده است.

منبع:

About Author