جولان کرونای جهش یافته در هرمزگان

فست فود باز: ایرنا- با وجود هشدارها و زنگ خطرهای از پیش اعلام شده، موج کرونای جهش یافته با سرعت هر چه تمام تر در استان هرمزگان در حال پیشروی است و هر روز بر شمار مبتلایان به این ویروس اضافه می شود.
متاسفانه در سایه بی توجهی تعدادی از مردم به رعایت پروتکل های بهداشتی، شمار مبتلایان به این نوع از کرونا افزایش یافته و تعدادی از مناطق هرمزگان همچون بندرعباس مرکز استان به وضعیت قرمز درآمده و شرایط در دیگر شهرستان ها نیز بسیار نگران کننده اعلام شده است.
کرونای انگلیسی که در ابتدای ورود به هرمزگان تنها در مناطق غربی استان در حال چرخش بود، با برگزاری مراسم های عروسی و عزا و انجام سفر و ترددهای غیرضروری، امروز همه مناطق این استان را درگیر خود کرده و موجی از وحشت و نگرانی را در آستانه سال نو در بین کسانی که نسبت به سلامت خود و اطرافیانشان احساس مسئولیت می کنند و با وجود خستگی از شرایط، همچنان خودرا متعهد به رعایت دقیق شیوه نامه های بهداشتی می دانند، به وجود آورده است.
شناسایی بیش از ۴۰ مورد کرونای انگلیسی در ۲۴ ساعت گذشته
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ضمن هشدار نسبت به وضعیت استان، اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته ۴۱ مورد مبتلا به کرونای جهش یافته در استان شناسایی شده و شمار مبتلایان به این نوع از ویروس به ۱۵۵ نفر در هرمزگان رسید.
دکتر فاطمه نوروزیان شامگاه سه شنبه با بیان این خبر به رسانه ها گفت: بیشترین شمار مبتلایان به کرونای جهش یافته مربوط به بندرعباس با ۶۳ مورد و کمترین مربوط به بستک با یک مورد درگیری است.
وی با اعلان اینکه وضعیت شیوع ویروس کرونا از هر دو نوع معمولی و جهش یافته در هرمزگان نگران کننده است، اضافه کرد: در شبانه روز گذشته دو فرد ۵۲ و ۵۰ ساله از شهرستان های بندرعباس و بندرلنگه بر اثر مبتلاشدن به کرونا جان خودرا از دست دادند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان آخرین وضعیت فوتی های کرونا در استان را یک هزار و ۴۱ نفر اعلام نمود و بیان داشت: هم اکنون نیز ۱۰۷ فرد مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که از این شمار ۲۴ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت نظر هستند و حال چهار نفر از آنها وخیم گزارش شده است.
افزایش پنج برابری کرونای انگلیسی در هرمزگان
همانگونه که در ابتدای گزارش عنوان شد، کرونای انگلیسی در هرمزگان بر مدار صعود قرار گرفته و امروز مسئولان بهداشت و درمان استان نگران وضعیت سلامت جامعه هستند و پیش بینی می کنند شرایط در صورت تداوم بی توجهی مردم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی و انجام سفرهای نوروزی، وخیم تر شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به افزایش پنج برابری شمار مبتلایان به کرونای جهش یافته در استان، اظهار داشت: قبل از این نیز اعلام نموده بودیم که شمار مبتلایان به کرونای انگلیسی در صورت افزایش سفر و تردد غیرضروری در هرمزگان افزایش خواهد یافت که امروز شاهد این وضعیت هستیم.
دکتر عبدالله غریب زاده اشاره کرد: در یک هفته اخیر شمار بستری های کرونای انگلیسی در هرمزگان هفت درصد و بخش مراقبت های ویژه ۱۳ درصد افزایش یافته است.
وی افزود: افزایش شمار مبتلایان و بستری ها زنگ خطری جدی برای هرمزگان است و در صورتیکه شیوه نامه های بهداشتی با جدیت رعایت نشود، بطور یقین در دو هفته آتی وارد یک موج صعودی جدید در استان خواهیم شد و شرایط نسبت به سال قبل خطرناک تر خواهد بود.
شیوع کرونا در هرمزگان نگران کننده است
پایش و بررسی وضعیت شیوع ویروس کرونا هر هفته در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا در هرمزگان انجام می شود که این هفته نیز با حضور مسئولان مرتبط انجام و مدیران حاضر نسبت به وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان اظهار نگرانی کردند.
استاندار هرمزگان اظهار داشت: طبق ارزیابی جدید صورت گرفته، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در شهرستان های بندرعباس، میناب و حاجی آباد رو به افزایش بوده که این روند برای هفته های آتی نگران کننده است.
فریدون همتی بیان داشت: اخیراً نمونه هایی داشتیم که چندین نفر به دلیل شرکت در یک مراسم عروسی و یا دورهمی و مهمانی به کرونا مبتلا شدند که نشان میدهد باید همچنان بطور ویژه جوانب احتیاط را رعایت و از هرگونه تجمع، مهمانی، دورهمی و مسافرت خودداری شود.
وی اشاره کرد: باتوجه به در پیش بودن اعیاد ماه شعبان و همین طور تعطیلات عید نوروز، از مردم می خواهیم بطور جدی از رفت وآمد، مسافرت، مهمانی، دورهمی و مراسم و تجمع اجتناب کنند و همین طور برای خرید در بازار تجمع نداشته باشند.
استاندار هرمزگان اظهار نمود: گزارش هایی در خصوص عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی در بعضی فروشگاه ها و مراکز خرید بزرگ در استان داشتیم که دستور پلمپ آنها داده شده و هر واحدی که با وجود دریافت اخطار، نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی بی تفاوت باشد، پلمپ خواهد شد.
همتی بیان داشت: برخی هتل ها و مراکز اقامتی در استان نیز شیوه نامه های بهداشتی را به خوبی رعایت نکردند که به آنها نیز تذکر دادیم که باید این موارد را رعایت نمایند.
همتی بیان کرد: برگزاری هرگونه برنامه ورزشی، فرهنگی، مذهبی و دیگر برنامه ها بدون مجوز دانشگاه علوم پزشکی استان، ممنوعست و در صورت صدور مجوز نیز باید با تعداد افراد مجاز و با رعایت مواردی همچون ماسک زدن و رعایت فاصله گذاری اجتماعی صورت گیرد.
وی اشاره کرد: بطور جدی از مردم کشورمان می خواهیم در این ایام مسافرتی به هیچ نقطه کشور همچون استان هرمزگان نداشته باشند و اگر مسافری قصد ورود به هرمزگان را دارد باید حتما تست کرونا بدهد و در صورت منفی بودن تست کرونا، اجازه حضور در استان را خواهد داشت.
استاندار هرمزگان با تاکید بر لزوم خودداری مردم هرمزگان از هرگونه سفر درون استانی به شهرها و روستاهای استان، اظهار داشت: در بندرهای مسافری نیز باید به صورت ویژه پروتکلهای بهداشتی و استفاده از ماسک رعایت شود و ضدعفونی اماکن مختلف نیز به صورت منظم توسط شهرداری ها و دهیاری ها صورت گیرد.
همتی همین طور با تذکر جدی به داوطلبان نامزدی در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در هرمزگان، اشاره کرد: کاندیداهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، اجازه برگزاری تجمع انتخاباتی را ندارند و این مورد در بررسی صلاحیت آنان مورد توجه قرار می گیرد و تبلیغات انتخابات باید در زمان قانونی و با روش هایی که اعلام می شود و بیشتر بوسیله فضای مجازی صورت گیرد.
آغاز سومین مرحله واکسیناسیون کرونا در هرمزگان
در اوج نگرانی و وحشت از انتشار ویروس کرونا، بارقه هایی از امید نیز با انجام واکسیناسیون در دلها روشن شده و تا به امروز سه مرحله ایمن سازی در هرمزگان انجام شده است.
اگرچه که هنوز تا انجام واکسیناسیون عمومی زمان بسیاری باقی مانده و همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی بهترین و ایمن ترین روش مصونیت برابر این ویروس مرگبار است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به انجام مرحله سوم تزریق واکسن روسی اسپوتنیک در استان اظهار داشت: در این مرحله دو هزار و ۱۲۰ دوز واکسن وارد شده که بر طبق اولویت تعریف شده وزارت بهداشت، تزریق برای گروه های اولویت دار انجام می شود.
دکتر محمود حسین پور بیان داشت: تزریق قسمتی از سومین محموله واکسن وارد شده به هرمزگان به نیروهای درمان بیمارستان شهید محمدی بندرعباس که بزرگترین مرکز آموزشی درمانی استان است، شروع شده است.
وی با اعلان اینکه توزیع و تزریق این واکسن به کادر درمان دیگر بیمارستان های هرمزگان نیز در ایام آینده شروع می شود، اظهار داشت: در این مرحله، کادر درمان و سالمندان دارای بیماری زمینه ای در اولویت قرار دارند.
دکتر حسین پور اشاره کرد: واکسیناسیون کرونا در مرکز نگهداری سالمندان لقمان حکیم شهر تازیان نیز شروع شده و ۵۵ نفر از سالمندان و مددکاران این مرکز واکسن کرونا دریافت می کنند.
وی با اشاره به اهمیت سلامت سالمندان و افراد پر خطر در اپیدمی کووید ۱۹ اضافه کرد: امیدواریم با انجام واکسیناسیون برای این گروه ها میزان مرگ ومیر ناشی از همه گیری کرونا کم شود.
آخرین وضعیت رنگ بندی کرونا در هرمزگان
بر اساس رنگ بندی اعلام شده از جانب وزارت بهداشت، تمام شهرستان های هرمزگان به جز شهرستان بندرخمیر، در وضعیت زرد قرار دارند و وضعیت این شهرستان نارنجی گزارش شده است.
پیش از این در رنگ بندی اعلام شده وزارت بهداشت، شهرستان های استان هرمزگان دارای وضعیت زرد و آبی بودند.
هم حالا هرمزگان در وضعیت بسیار ناپایدار و شکننده ای قرار دارد و طبق نظر کارشناسان بهداشتی اگر مردم به دنبال بهبود وضعیت و پیش گیری از اوج باردیگر کرونا هستند باید پروتکل های بهداشتی را با دقت و حساسیت بیشتری رعایت نمایند و محدودیت رفت و آمد شبانه نیز در همه شهرستان ها از ساعت ۲۲ شب تا ۳ بامدادان تا اختتام عید نوروز ادامه دارد.
به گفته این کارشناسان بی توجهی به پروتکل های بهداشتی و عادی انگاری شرایط به مفهوم استقبال از این ویروس و بازگشت به شرایط قرمز و بحرانی کرونائی در تمام مناطق است.
ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ بطوریکه سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بیماری کووید ۱۹ برمبنای آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تا حالا حدود ۱۰۰ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خودرا از دست داده اند. ایران از نظر تعداد تلفات کرونا و بدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت، نهمین کشور دنیاست. تعداد فوت کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک، انگلیس، ایتالیا، فرانسه و روسیه بیش از ایران بوده است.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی بوسیله دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی وچشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که سبب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان ایجاد کرده است.

منبع: