دو داروی جدید ایرانی درمان اعتیاد در راهست

برپایه اعلام ستاد مبارزه با مواد مخدر ۴ میلیون نفر از جمعیت فعال کشور که حدود ۵ درصد جامعه فعال کشور هستند با مصرف مواد درگیرند، اما از آنجایی که علل گرایش به مصرف مواد و نوع مواد مصرفی متنوع هستند، مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه «برای درمان اعتیاد هر فرد، یک روش درمانی اختصاصی سازی شده مناسب می باشد و ازاین رو باید در روش های درمانی شامل دارویی و غیردارویی اختلال مصرف مواد تنوع ایجاد شود»، در این راستا، از ساخت دو داروی جدید گیاهی درمان اعتیاد اطلاع داد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، برپایه اعلام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۸، دو میلیون و ۸۰۰ هزار معتاد مصرف کننده و یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مصرف کننده تفننی داریم یعنی ۴ میلیون نفر از جمعیت فعال کشور که حدود ۵ درصد جامعه فعال کشور است، درگیر اعتیاد هستند.
داروهایی که برای درمان افراد درگیر با اعتیاد به موادمخدر (افیونی) در کشور مورد استفاده قرار می گیرد، محدود به داروهایی مانند متادون و شربت تریاک است؛ به قول مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر، بیشتر از ۹۰ درصد درمان های اعتیاد به موادمخدر در کشور با متادون انجام می شود این درحالیست که در کشورهایی مانند آمریکا و فرانسه این مورد برعکس است، یعنی در فرانسه ۸۰ درصد درمان و در آمریکا بیشتر از ۸۵ درصد درمان با داروی بوپرنورفین انجام می شود که در این راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از افزایش تولید و کاهش قیمت داروی بوپره نورفین توسط شرکتهای دانش بنیان حمایت می کند.

سیاست کاهش وابستگی معتادان به متادون و حرکت به سمت درمانهای نوین

به دنبال این مورد رضا تویسرکان منش- مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه استراتژی اداره کل درمان و دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر تنوع بخشیدن به روش های درمانی مبتنی بر شواهد علمی و اثبات شده است، در اینباره به ایسنا می گوید: گرچه درمان های اعتیاد به صورت بسیار گسترده و مناسب عرضه می شود، اما تکنیک های آن محدود است و از نظر دارویی به دو الی سه دارو همچون متادون و شربت تریاک محدود بوده است. در حال حاضر استراتژی ستاد مبارزه با مواد مخدر بر این است که در ابتدا وابستگی به متادون را کم کند و درمان را به سمت درمان های نوین حرکت دهد؛ بخصوص اینکه از ترکیبات بوپره نورفین و بوپره-نالوکسون استفاده گردد.
مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه درباره داروی بوپره نورفین می افزاید: این دارو جز داروهای آگونیست درمان اعتیاد به مواد مخدر است و شبیه تریاک عمل می کند. سالیان طولانی است که بوپره نورفین و ترکیبات آن مانند بوپره-نالوکسون و… در دنیا و ایران مورد استفاده قرار می گیرد، اما مشکلی که وجود دارد این است که به علت مسائلی مانند قیمت دارو که نسبت به شربت تریاک و متادون گران تر است و همینطور عدم آشنایی درمانگران اعتیاد با داروی بوپره نورفین و تمایل کمتر معتادان به آن (به دلیل اینکه متادون بسیار علایم را کاهش می دهد) ما بیش از اندازه به سمت درمان اعتیاد با متادون حرکت کرده ایم.

۹۰ درصد درمانهای اعتیاد در ایران با متادون صورت می گیرد

تویسرکان منش اعتقاد دارد که هم اکنون بیشتر از ۹۰ درصد درمان های اعتیاد با متادون انجام می شود، اما در کشورهایی مانند آمریکا و فرانسه این مورد برعکس است و در فرانسه ۸۰ درصد درمان و در آمریکا بیشتر از ۸۵ درصد درمان با داروی بوپره نورفین انجام می شود.

سوء استفاده از داروی بوپره نورفین برای ترک اعتیاد امکان پذیر نیست

ترویج استفاده از بوپره نورفین با پرداخت سوبسید و بیمه دارو

به نقل از ایشان، داروی بوپره نورفین دارویی بی خطر است و امکان سو استفاده از آن وجود ندارد، امکان تجویز این دارو در مطب وجود دارد و نیازی نیست که حتما تحت کنترل باشد، همینطور این امکان وجود دارد که متخصص روانپزشکی نسخه این دارو را تجویز کند و فرد آنرا از داروخانه دریافت کند و تحت درمان قرار گیرد. این دارو برای خیلی از موارد در کنترل علایم مصرف کنندگان مواد افیونی قابل استفاده می باشد.
مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه می دهد: یکی از سیاست های ستاد ترویج این دارو است که داروی جدیدی نیست اما هم این دارو را بیمه می نماییم و هم سوبسید آنرا پرداخت می نماییم.

استفاده از سیاستهای تشویقی برای کاهش مصرف متادون

وی یادآور می شود: در کمیته درمان مصوب شده است که سالانه باید ۱۰ درصد از درمان با متادون کاسته شود و به همین میزان به بوپره نورفین افزوده شود. همینطور سیاست های تشویقی بر روی بیمه و پرداخت و کاهش قیمت دارو را در نظر داریم. در مجموع ۱۰ برنامه وجود دارد که در این حوزه به نتیجه برسیم.
تویسرکان منش در ادامه به درمان های جدید اعتیاد اشاره می کند و می گوید: نکته دیگر درمان های جدید این است که غیر از داروی بوپره نورفین ادعا می شود که در اعتیاد موثر هستند؛ ستاد مبارزه با مواد مخدر دارای این خط قرمز است که هر درمان باید مبتنی بر شواهد باشد و مراحل علمی و قانونی دریافت مجوز کاربرد را طی کرده باشد. در این مراحل ایمنی، اثربخشی و مناسب بودن شیوه درمان جهت استفاده در کشور بررسی می شود.

ورود داروی «دتوکسین» به بازار با دریافت تاییدیه های وزارت بهداشت /اثر بخشی این دارو در دست بررسی

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار نمود: دارویی که از مسیر سازمان غذا و دارو عبور کند، رجیستر و ثبت گردد، بی خطر بودن و اثربخشی آن اثبات شود و از نظر مالی قابل تهیه باشد، مورد حمایت ستاد است. همچون مراکز علمی کشور، مانند جهاد دانشگاهی و بعضی از شرکتهای دارویی بر روی گیاهان دارویی که می توانند در درمان اعتیاد موثر باشند، کار کرده اند. پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران دو سال قبل بر روی فرآورده ای کار کرده و حدود ۳ ماه گذشته داروی “دتوکسین” وارد بازار شد؛ به این مفهوم که تمامی تاییدیه های وزارت بهداشت را دریافت کرد و رجیستر شده است.
وی ضمن اشاره به اینکه بزودی از این پژوهشگاه بازدید می نماییم، یادآور می شود: داروی دتوکسین دارای مجوز وزارت خانه و سه شرط لازم است. در حال بررسی هستیم که ببینیم آیا میزان اثربخشی این دارو در مقایسه با درمان های معمول مانند بوپرنورفین و متادون به چه میزان است و اگر این دارو مناسب می باشد، حمایت نماییم.

دریافت مجوز تولید انبوه داروی جدید ترک اعتیاد؛ بزودی /ترکیبات مخدری در این دارو وجود ندارد

نام دارو فعلاً مشخص نیست

تویسرکان منش در ادامه از ساخت داروی جدید دیگری برای درمان اعتیاد توسط شرکتهای رشد و نوآوری و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر می دهد و می گوید: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم از شرکتهای استارتاپ حمایتی انجام داده اند که بعضی از این شرکت هایی که در زمینه دارویی فعالیت می نمایند به نتایج خوبی دست یافته اند؛ این شرکت ها تحقیقات خویش را انجام داده اند و بزودی وارد فاز دریافت مجوز و تولید انبوه می شوند.
مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه می دهد: داروها باید از سه مرحله تست گذر کنند؛ مرحله اول تست های سم شناسی، مرحله دوم مراحل آزمایش بر روی حیوانات و مرحله سوم آزمایش بر روی انسان است. اگر این دارو سه مرحله را بگذراند سپس در سیستم غذا و دارو ثبت می شود، کد ایران را دریافت می کند و سپس وارد ایران فارما می شود و به شکلی در کشور توزیع می شود. هنوز این دارو توزیع نشده و مراحل نهایی خویش را می گذراند.
تویسرکان منش اضافه کرد: این دارو، داروی جدیدی است که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط شرکتهای رشد و نوآوری است؛ البته هنوز نام آن معلوم نیست.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا این داروها در داروخانه توزیع خواهد شد و یا توسط مراکز درمانی توزیع می شود؟ اظهار می کند: این دارو در داروخانه توزیع می شود. این داروها داروی تحت کنترل نیست و ترکیبات مخدر داخل آنها وجود ندارد و احتمال سوء مصرف مانند متادون در آنها وجود ندارد و این امکان وجود دارد که از راه پزشک تجویز شود و فرد هم آنرا از داروخانه دریافت کند.

داروهای جدید ترک اعتیاد؛ اعتیاد مضاعف ایجاد نمی کند

ادعای کنترل وسوسه برای مصرف مجدد موادمخدر

تویسرکان منش با اشاره به اینکه داروهای اشاره شده، اعتیاد مضافی را ایجاد نمی کنند، در ادامه بیان می کند: این ادعا وجود دارد که این داروها در کنترل وسوسه موثر هستند، چونکه یکی از عواملی که در معتادان باعث عود می شود، وسوسه است؛ به صورت مدام در پس ذهنشان تمایل برای مصرف مواد وجود دارد. این ادعا وجود دارد که این داروها در عوامل روانی مانند کنترل وسوسه موثر هستند و داروی دتوکسین که حالا مراحل آزمایشگاهی را گذرانده و وارد بازار شده است.

داروهای جدید ترک اعتیاد بومی ایران و گیاهی اند

مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه آیا این نوع داروها مشابه خارجی هم دارند هم اینطور توضیح می دهد: در دنیا داروهای بسیار زیادی به صورت طب سنتی و گیاهی وجود دارد. به صورت مثال در کشور چین، روسیه و شرق آسیا داروهایی وجود دارند و همینطور ادعاهایی بر روی آنها وجود دارد و بعضی از آنها در خود آن کشورها رجیستر شده و استفاده می شود؛ اما داروهای اشاره شده بومی ایران هستند و از گیاهان دارویی ایران تهیه شده اند.

فریب تبلیغات فضای مجازی را نخورید

استفاده از ترکیبات مخدری در داروهای ترک اعتیاد تبلیغی

ایشان در ادامه هم نسبت به تبلیغات گسترده در مورد داروهای درمان اعتیاد توسط عطاری ها و فضای مجازی هم اخطار می دهد و می گوید که اگر حالا در فضای مجازی درمورد داروها جستجو کنید با هزاران سایت و صفحه اینستاگرامی با ادعای ترک در کوتاه ترین مدت مواجه می شوید، تبلیغات گسترده در ماهواره و فضای مجازی هم وجود دارد. این داروها عموما تقلبی، فریبکاری و بدون مجوز هستند و خیلی از این گونه داروها، ترکیبات مخدر است؛ به صورت مثال عطاری فرمولی درست کرده و مشاهده می شود، داخل این ماده هروئین و شیشه هم وجود دارد.
تویسرکان منش با تکیه بر اینکه فقط روش های درمانی شامل دارویی و غیردارویی موردتایید است که مسیر علمی را گذرانده و مبتنی بر شواهد باشد، می افزاید: درحال حاضر به جز داروهای ذکر شده تعداد داروهای دسترس خیلی کم است و سیاست ستاد مبارزه با مواد مخدر تنوع بخشیدن بر داروها و شیوه هاست.

کاهش ایدز با استفاده از توزیع و مصرف متادون

وی با اشاره به اینکه برای هر فرد یک روش درمانی مناسب می باشد، می گوید: ازاین رو باید در روش های درمانی تنوع ایجاد نماییم. به صورت مثال اتفاقی که در متادون در زمینه اعتیاد تزریقی و کاهش ایدز رخ داد خیلی خوب بود اما دیگر کافیست.

۲ داروی جدید برای درمان اعتیاد کدام مخدرها موثرتر است؟

مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به این سؤال ایسنا که آیا مشخص شده که ۲ داروی جدید در حال ساخت، در درمان اعتیادِ چه نوع موادی موثر هستند؟ بیان می کند: ادعای جهاد دانشگاهی در مورد داروی دتوکسین این است که برای درمان انواع مواد مخدر و محرک موثر است چونکه داروی سم زدایی نیست و دارویی نیست که بخواهند علایم را کنترل کنند، چونکه با تأثیر بر روی هورمون ها و آنزیم های مغز سبب تغییر آنها می شوند و می گویند که این ماده می تواند در کنترل وسوسه و تمایل به مصرف (اعم از مخدر و محرک) موثر و اثربخش باشد.
تویسرکان منش اظهار می کند: باتوجه به تاییدیه ای که از وزارت بهداشت در خصوص ورود دارد، ما تا حدی امیدوار هستیم اما بررسیهای خویش را هم انجام می دهیم و طبیعتا در آینده باید مطالعات موردی صورت گیرد.

منبع:

About Author