وزیر فرهنگ خبر داد: حق بیمه سه ماهه نخست سالجاری اعضای صندوق هنر پرداخت می شود

فست فود باز: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی در توئیتی از پرداخت و تأمین حق بیمه و سرانه درمان تمامی بیمه شدگان صندوق اعتباری هنر در سه ماهه نخست سالجاری اطلاع داد.
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا سید عباس صالحی عصر سه شنبه در این توئیت آورده است: در سه ماهه نخست سالجاری چون سال پیشین، حق بیمه و سرانه درمان تمامی بیمه شوندگان صندوق هنر تأمین خواهد شد.

در ادامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پرداخت دو نوبت تسهیلات بلاعوض به همه اعضا و پرداخت شش ماهه حق بیمه و سرانه درمان را گام هایی در ترمیم نسبی شرایط دشوار هنرمندان در در یکسال اخیر در دوره کرونا عنوان کرده است.

برخی پرداخت تسهیلات ایام کرونا به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در یک نگاه
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سال قبل هم از موافقت دولت برای پرداخت سه ماه حق بیمه سهم اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه اطلاع داده بود که، اجرایی و پرداخت سه ماه حق بیمه سهم اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه توسط دولت به میزان ۳۵ میلیارد تومان انجام شد.
همچنین پرداخت تسهیلات کمک معیشتی ایام کرونا به میزان ۱۲۰ میلیارد تومان برای اصحاب فرهنگ و هنر عضو صندوق اعتباری هنر (۷۵ هزار عضو) هم پرداخت گردید.
تأمین ۲۲۰ میلیارد تومان جهت پرداخت تسهیلات ارزانقیمت اشتغال به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه از راه صندوق کارآفرینی امید از دیگر برنامه های در دست اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که همراه با پرداخت ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزانقیمت رونق تولید با عاملیت صندوق کارآفرینی امید هم اجرا شد.
تدارک و عرضه بسته دوم حمایتی برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه جهت پشتیبانی از صدمه های ناشی از کرونا با رویکرد رونق تولید هم نیمه دوم سال ۹۹ در دستور کار این وزارت خانه قرار داشت که با تلاش مضاعف صورت گرفته توسط معاونت توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از راه سامانه «کارا» به سرانجام رسید.
همچنین با تلاشهای صورت گرفته توسط «لادن حیدری» معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تاکید و پیگیری شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعتبارات و دیگر تسهیلات حمایتی و کمکی در نوبت های مختلف به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه و بخصوص اعضای صندوق اعتباری هنر پرداخت گردید.
حیدری عرضه و پرداخت تسهیلات این دوره را در نوع خودش در دوران مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بی سابقه عنوان کرده تا جایی که حتی در اوج رفاه کشور هم نتوانسته بودند این تسهیلات را در حوزه فرهنگ درنظر گرفته و دریافت نمایند که خوشبختانه این مهم با درایت وپیگیری مجددانه شخص سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همینطور پشیبانی دولتمردان تدبیر و امید اجرا شد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال به مبحث پیگیری و تحقق تعلق بیمه بیکاری به اهالی فرهنگ و هنر و رسانه اشاره و تصریح کرد: بیشتر از دو دهه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سعی کردیم تا صندوق بیمه بیکاری هنرمندان را هم مشمول بیمه بیکاری نماید، هم اکنون توانسیتم بیمه بیکاری را به هنرمندانی که به طورغیرارادی بیکار شده اند اختصاص دهیم.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از عنایت های ویژه دولت به بخش فرهنگ و هنر گفت و اضافه کرد: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین بد بودن شرایط بودجه ای کشور یکی از بهترین سالها را سپری کردیم. علاوه بر توزیع مبلغ ۱۲۰ میلیارد تومان از جانب صندوق اعتباری هنر، در بخش اختصاص تسهیلات ارزانقیمت به کسب و کارهای هنری هم دو فاز پیشبینی شد؛ فاز اول تخصیص بخشی از اعتبارات اشتغال به صندوق کارآفرینی بود؛ فاز دوم در ارتباط با حوزه نشر و مطبوعات است که قرار بود تخصیص ۸۰ درصدی داشته باشیم اما تا امروز فقط ۵۰ درصد تخصیص داشته ایم.
بیشتر این تسهیلات و پشتیبانی از صدمه های ناشی از کرونا با رویکرد رونق تولید از راه «هنرکارت» صادر شده توسط صندوق اعتباری هنر صورت گرفت که همچنان این روند ادامه دارد.

منبع:

About Author