اثرات رژیم غذایی کم کربوهیدرات بر دیابت نوع۲

فست فود باز: داده های یک مطالعه جدید نشان داده است که رژیم غذایی کم کربوهیدرات امکان دارد به بهبودی بعضی از افراد مبتلا به دیابت نوع دوم کمک نماید.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، مصرف بیش از اندازه کربوهیدرات ها در افراد مبتلا به دیابت نوع دوم می تواند سطح قند خون آنها را افزایش دهد و آنها را مجبور به مصرف دٌزهای بالاتر انسولین یا داروهای دیابت کند.
داده های یک مطالعه جدید نشان داده است که رعایت دقیق یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات به مدت شش ماه با نرخ بهبودی بالاتر در میان افراد مبتلا به دیابت نوع دو مرتبط می باشد.
مصرف کم کربوهیدرات امکان دارد برای طولانی مدت دشوار باشد و مزایای آن پس از یک سال کاهش پیدا کند.
در این مطالعه، سلامت و تندرستی بیماران – سطح قند خون، کاهش وزن، کیفیت زندگی و حوادث نامطلوب سلامتی – در این بیماران مورد ارزیابی قرار گرفت.
بر مبنای داده های این مطالعه جدید، افرادی که از رژیم کم کربوهیدرات پیروی می کردند، کاهش وزن، غلظت چربی بدن سالم تر و کاهش مصرف دارو را تجربه کردند.
کاهش مصرف کربوهیدرات می تواند به بهبود سطح گلوکز خون همراه با سایر نشانگرهای عدم تحمل کربوهیدرات یا مقاومت به انسولین کمک نماید.
یک متخصص در این حوزه اظهار داشت: هیچ رژیم غذایی واحدی وجود ندارد که برای همه مفید باشد و پرهیزها و محدودیت های شدید اغلب سبب می شود که افراد رژیم را کنار بگذارند.
این متخصص به افراد مبتلا پیشنهاد می دهد که ابتدا وعده شام را هدف بگیرند و با جایگزین کردن کربوهیدرات های ناسالم و مملو از نشاسته با منابع سالم تری مانند غلات سالم یا عدس، مصرف کربوهیدرات خویش را در این وعده تا حدود ۵۰ درصد کاهش دهند. بعد از آن هم این متخصص به بیماران خود سفارش می کند که به تدریج مصرف کربوهیدرات خویش را در صبحانه، ناهار و میان وعده هم کاهش دهند.
این متخصص، سبزی های غیر نشاسته ای و میوه هایی با شاخص پایین هضم کربوهیدرات ها در بدن مانند انواع توت ها را سفارش می کند. کینوآ، سیب زمینی شیرین، برنج قهوه‎ای و عدس هم منابع مفید کربوهیدرات هستند.
محصولات لبنی شیرین نشده و غذاهای حاوی پروتئین مانند تخم مرغ، پنیر، مرغ و ماهی هم همچون غذاهایی هستند که در برنامه های غذایی کم کربوهیدرات قرار می گیرند.
هنگام شروع یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات، بسیار مهم می باشد که با یک پزشک یا متخصص تغذیه که در زمینه دیابت و تغذیه تخصص دارد، مشورت کنید.
بسیار مهم می باشد که سطح قند خون بیماران دیابتی که تازه رژیم کربوهیدرات پایین را آغاز کرده اند بوسیله ی یک پزشک یا متخصص تحت نظر باشد. بیمارانی که دیابت نوع دو دارند نباید بدون آگاهی و راهنمایی کافی، رژیم غذایی جدیدی را شروع کنند.
به گزارش روزنامه ایندیپندنت، یک متخصص می تواند این رژیم غذایی را شخصی سازی کند تا بر پایه ترجیحات غذایی، سبک زندگی، حساسیت های فرهنگی و ناامنی غذایی افراد تنظیم شده باشد.

منبع:

About Author