وزیر بهداشت مطرح کرد نقش ماماها در سیاست های زادآوری و جوانی جمعیت

فست فود باز: وزیر بهداشت ضمن تبریک روز ماما ابراز امیدواری کرد که با بهره مندی از ظرفیت بالای این حرفه و گسترش خدمات در قالب سیستم ارجاع و توجه بیش از پیش به رشته های میانی در وزارت بهداشت گام موثری در ارتقای سلامت باروری خانواده و زایمان ایمن برداشته شود.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا و بنابر اعلام وزارت بهداشت، در متن پیام دکتر بهرام عین اللهی که در مراسم روز ماما در هتل قلب تهران قرائت شد، آمده است: « مامایی از دیرینه ترین خدمات سلامت محور در حافظه تاریخ بشری است. هنگامی که یک بانو در حساس ترین و حیاتی ترین شرایط لحظات زندگی خود قرار می گرفت، به صورتی دستان حمایت گر یک ماما، سبب تسکین آلام و آرامش مادر شده و نویدگر شروع زندگی برای فرزند او بود. ثبت روش ها و ابتکارات این گروه در طول زمان و انتقال آن به نسل های بعد زمینه ساز تولید علم در این عرصه از خدمات سلامت شد.
اکنون نیز با پیشرفت علم و استفاده از روش ها و ابزار مناسب و مراقبت های مبتنی بر شواهد علمی، شرایط ایده آلی را برای یک زایمان توام با سلامت را برای جامعه انسانی فراهم ساخته است. بطوری که دیگر این برزخ بحرانی که گاهی با حیات مادر و یا طفل او مغایر بود، به ندرت مشاهده می شود. علاوه بر خدمات باروری، حاملگی و زایمان، در جهان امروز حیطه خدمات مامایی در سراسر زندگی مادران گسترش یافته و تضمین گر سلامتی یک زن در سراسر عمر اوست.
بدین مناسبت سالروز مامایی تاکیدی بر نقش کلیدی و حیات بخش خدمات حوزه مامایی در زندگی بشر است. پس ۱۵ اردیبهشت ماه در هر سال از طرف سازمان جهانی بهداشت و کنفدراسیون بین المللی مامایی به “روز جهانی ماما” اختصاص یافته است. شعار سال ۲۰۲۲ این کنفدراسیون تحت عنوان “مامایی، صد سال تعالی” نشانگر اهمیت و تاثیر گذاری خدمات مامایی در تامین سلامت جامعه خصوصاً در راه صیانت از سلامت مادران و فرزندان کشور است. این روز فرصت مغتنمی است برای نگاهی جامع به جایگاه مامایی در نظام سلامت کشور، ارزیابی دستاوردها، بازبینی و برنامه ریزی برای پیمودن راهی است که برای رشد هر چه بیشتر این حیطه از سلامت پیش رو داریم.
در کشور ما نیز رشته مامایی از کهن ترین رشته های دانشگاهی است و قریب به ۱۰۰ سال از اجرای نخستین برنامه اموزش مدون مامایی می گذرد. همزمان با استقرار نظام شبکه سلامت از سال ۱۳۶۴که با هدف دسترسی تسهیل شده جغرافیایی- فرهنگی – اجتماعی رخ داد خدمات مامایی نیز نقش موثر و محوری در مناطق روستایی از خود به یادگار گذاشت. بعد از اجرای برنامه پزشک خانواده روستایی نیز شاهد نقش آفرینی ماماها در جنب سایر ارائه کنندگان خدمات و تیم سلامت بودیم. همراهی و همگامی جامعه مامایی کشور با سایر اعضای تیم سلامت بواسطه مهارت، دانش، ایثار و اخلاص خود نویدبخش حیات، نشاط و سلامت برای مادران و خانواده ها بوده و همیشه توانمندی عظیم بانوی ایرانی را در تمام عرصه های نظام سلامت کشور به اثبات رسانیده است.
هنوز دوران همه گیری بیماری کووید ۱۹ به انتها نرسیده است. در این دوران سخت و به ویژه مقاطع اوج پاندمی شاهد بودیم که آحاد جامعه مامایی به طور داوطلبانه و با مسئولیت پذیری مثال زدنی، دوشادوش سایر کادر درمانی، به خلق حماسه ای در راه صیانت از نفوس جامعه دست یازیدند. خیلی از این همکاران در راه ارائه خدمات غربالگری، مراقبت و ارائه خدمات به بیماران کرونائی از آرامش و سلامتی خود گذشته و در این راه شهدایی را تقدیم کشور نمودند. در جامعه ای که آحاد آن در راه استواری نهال نوپای انقلاب اسلامی و در هر گذرگاه سخت با گذشت از مال و جان خویش بر عهد خود استوار ماندند و رضای ایزد یکتا را تحصیل نمودند، جز این انتظار نمی رفت.
امروزه نیز با عنایت به وضعیت جمعیت کشور و ضرورت زادآوری و جوانی گرایی در جمعیت کشور، مشارکت جامعه مامایی در کشور اهمیتی دو چندان یافته است. درگذشته وظیفه ماما فقط پشتیبانی از مادر و کودک در لحظه تولد تصور می شد، اما امروز مسئولیت ماماها گسترش قابل توجهی یافته و ماماها برای تمام دوران زندگی جامعه هدف از قبل تولد تا سالمندی خدمات مراقبتی مشاوره ای و آموزشی ارائه می کنند.
با عنایت به نقش بی بدیل ماماها در دستیابی به اهداف تعیین شده در سیاست های کلی جمعیت و خانواده ابلاغی مقام معظم رهبری و مفاد قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت، اکنون مجلس شورای اسلامی در قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی به جامعه مامایی توجه ویژه داشته به صورتی که در مواد ۴۵، ۴۹ و ۵۰ قانون دولت را مکلف به ارتقاء مهارت، افزایش نیروی انسانی مامایی و پوشش بیمه ای خدمات مامایی نموده است. در همین راستا برنامه های عملیاتی تدوین شده است که امید است با اجرای کامل آنها شاهد ارتقاء جایگاه مامایی و به دنبال آن ارتقاء سلامت مادران و فرزندان مان در کشور باشیم.
در خاتمه از آحاد این جامعه پرافتخار و همین طور انجمن علمی مامایی کشور انتظار می رود همزمان با توسعه و علمی نمودن هر چه بیشتر خدمات بتوانند پیرایه ها، لطمه ها و ناملایمات درمسیر ارائه این خدمات را که سبب لطمه به سیاست های زاد آوری است را رفع و بهبود بخشند.
اینجانب به نوبه خود ضمن گرامیداشت این مناسبت، روز ماما را به اساتید، کارشناسان و دانشجویان مامایی در سراسر کشور تبریک گفته و تلاش هایشان را ارج می نهم. امید است با بهره مندی از ظرفیت بالای این حرفه و گسترش خدمات در قالب سیستم ارجاع و توجه بیش از پیش به رشته های میانی در وزارت بهداشت گام موثری در ارتقا سلامت باروری خانواده و زایمان ایمن برداشته شود.
در آخر سلامتی و توفیق بیش از پیش همه عزیزان را از درگاه ایزد منان خواستارم.»

About Author