رییس کارگروه تولید کنندگان مواد مصرفی، تنفسی و بیهوشی کشور: گردش مالی تجهیزات پزشکی در ایران سالانه ۲ و نیم میلیارد دلار است

به گزارش فست فود باز رئیس کارگروه تولید کنندگان مواد مصرفی، تنفسی و بیهوشی کشور اظهار داشت: ۲.۵ میلیارد دلار گردش مالی در زمینه تجهیزات پزشکی در سال قبل بوده که سهم تولیدکنندگان داخلی ۳۵ درصد است.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت ایرنا، عبدالرضا هنری روز شنبه در یک نشست خبری اضافه کرد: کمتر از ۲ دهم درصد از اشتغال کشور مربوط به حوزه تجهیزات پزشکی است و سه هزار و ۵۰۰ شرکت فعال در کشور داریم که از این تعداد یکهزار و ۵۰۰ تولید کننده داخلی هستند.

وی گفت: افراد شاغل در زمینه تجهیزات پزشکی به ویژه تولیدکنندگان در ۲ سال اخیر باتوجه به همه گیری شیوع ویروس کرونا در قشر مدافعان سلامت قرار دارند و در کنار پوشش وسیع واکسیناسیون، با فراهم کردن و تولید کالاهای مصرفی مانند ماسک، تنفسی و بیهوشی توانستند آرامش را به مردم بازگردانند.

وی افزود: بعنوان مثال در یکسال اخیر حدود ۲۰۰ میلیون ماسک ساده در کشور تولید شد و خیلی از کالاهای تنفسی و بیهوشی در اختیار مراکز درمانی قرار گرفت.

بگفته هنری، حالا ۲۴۸ شرکت دانش بنیان در زمینه تجهیزات پزشکی فعال می باشند و باتوجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و شعار سال تولید و اشتغال باید توجه ویژه ای به تولید کنندگان داخلی این صنعت شود.

وی با اشاره به حذف ارز ترجیحی در زمینه صنعت تجهیزات پزشکی اشاره کرد: ارز ترجیحی باید برای مواد اولیه تولید کنندگان حفظ و برای واردکنندگان حذف می شد حالا با خطر کمبود کالای داخلی مواجه هستیم.

ریس کارگروه تولیدکنندگان مواد مصرفی، تنفسی و بیهوشی اشاره کرد: متاسفانه بخشنامه های غیرمنطقی مانع تولید در صنعت تجهیزات پزشکی که نیاز مردم و مراکز درمانی را تامین می کند، می شود، لازم است برای هر کالای وارداتی تجهیزات پزشکی کد تعرفه ای متفاوت ایجاد شود، ۲ هزار قلم کالا در این صنعت داریم که با یک کد تعرفه ای تعریف شده است.

بگفته هنری، هزینه تولید این صنعت بالا است و به سبب شرایط بازار مسئولان اجرائی باید به تولید کنندگان تجهیزات پزشکی کمک کنند.

وی ادامه داد: در زمینه قانونی باید از این صنعت حمایت شود و با توجه به این که پروسه صدور پروانه برای تجهیزات پزشکی زمان بر است نیاز به حمایت داریم.

هنری گفت: لازم است ارتباطات بین المللی در این صنعت گسترش یابد ایران توانایی و پتانسیل بالایی از نظر تولید تجهیزات پزشکی دارد و می تواند در بازارهای بین المللی حضور یابد.
منبع:

About Author