فست فود باز: خراسان رضوی طبق تحقیق دانشگاه راتگرز آمریکا، خوردن نسبت بیشتری از پروتئین در رژیم غذایی منجر به انتخاب بهتر مواد غذایی می شود و به جلوگیری از کاهش توده عضلانی کمک می نماید.
به نقل از مدیکال اکسپرس، تحلیل و بررسی داده های ترکیبی از چندین آزمایش کاهش وزن انجام شده در راتگرز نشان داده است که افزایش مقدار پروتئین حتی اندک، از ۱۸ درصد غذای دریافتی یک فرد به ۲۰ درصد، تاثیر قابل توجهی بر کیفیت انتخاب های غذایی شخص دارد.
سو شیپز، محقق این تحقیق و استاد علوم تغذیه در دانشکده علوم زیست محیطی و زیستی راتگرز (SEBS) اظهار داشت: تا حدودی قابل توجه است که جذب پروتئین خود انتخابی و کمی بیشتر در رژیم غذایی با جذب بیشتر سبزیجات سبز رنگ و کاهش جذب غلات تصفیه شده و شکر افزوده همراه می باشد. به هر حال، این به راستی همان چیزی است که ما پیدا کردیم.
علاوه بر این، پژوهشگران دریافتند مصرف به نسبت بالاتر پروتئین مزیت دیگری برای رژیم گیرندگان به همراه دارد، کاهش از دست دادن توده بدون چربی که اغلب با کاهش وزن هم راه است.
رژیم های کاهش وزن که از محدودیت کالری استفاده می نمایند اغلب می توانند رژیم گیرندگان را به کاهش مصرف غذاهای سالم که حاوی ریزمغذی هایی مانند آهن و روی هستند تشویق کنند. بگفته پژوهشگران، مصرف سطوح بالاتر پروتئین اغلب با نتایج سالم تری هم راه است اما هنوز ارتباط بین مصرف پروتئین و کیفیت رژیم غذایی به درستی درک نشده است.
آنا اوگیلوی، یکی از پژوهشگران این تحقیق و دانشجوی دکترا در دپارتمان علوم تغذیه در دانشکده علوم زیست محیطی و زیستی راتگرز می گوید: تاثیر پروتئین رژیمی که توسط خود فرد انتخاب می شود بر کیفیت رژیم غذایی پیش از این مورد بررسی قرار نگرفته بود. بررسی ارتباط بین مصرف پروتئین و کیفیت رژیم خیلی مهم است برای اینکه کیفیت رژیم غذایی اغلب در ایالات متحده کمتر از حد مطلوب است و رژیم های کاهش وزن با پروتئین بالاتر محبوب هستند.
داده ها، حاصل تحقیق بر روی بیش از ۲۰۰ مرد و زن شرکت کننده در کارآزمایی های بالینی در راتگرز است که توسط موسسه ملی بهداشت در دو دهه گذشته تامین شده بود. تحلیل و بررسی سوابق غذا و کیفیت رژیم غذایی برای این تحقیق توسط موسسه پیشرفت علوم غذایی و تغذیه در واشنگتن دی سی تامین شد. شرکت کنندگان بین ۲۴ تا ۷۵ سال داشتند و شاخص توده بدنی آنان ثبت گردید تا آنان را به دو گروه تحت عنوان اضافه وزن یا چاق طبقه بندی کنند. همه شرکت کنندگان تشویق شدند تا با پیروی از یک رژیم غذایی با کسر ۵۰۰ کالری، وزن خودرا کاهش دهند و بطور منظم طی یک دوره ۶ ماهه، پشتیبانی تغذیه و مشاوره شوند.
به شرکت کنندگان سفارش های تغذیه ای برمبنای دستورالعمل های آکادمی تغذیه و رژیم غذایی و انجمن دیابت آمریکا داده شد. آنان تشویق شدند که ۱۸ درصد از کالری دریافتی خودرا به پروتئین بدون چربی، مانند مرغ، گوشت قرمز فرآوری نشده، ماهی، حبوبات و لبنیات اختصاص دهند و تعادل کالری خودرا صرف میوه ها، سبزیجات و غلات کامل کنند. آنان از مصرف چربی های اشباع، غلات تصفیه شده، شکر و نمک منع شدند.
شرکت کنندگان سوابق غذایی را با جزئیات ثبت کردند و پژوهشگران کیفیت رژیم غذایی، دسته بندی های خاص غذاهای مصرف شده، نسبت ها و منابع خاص پروتئین را تحلیل و بررسی کردند.
شرکت کنندگانی که مصرف پروتئین خودرا خودشان انتخاب کردند سپس توسط پژوهشگران به دو گروه با پروتئین کمتر به ازای ۱۸ درصد کالری کلی از پروتئین یا گروهی با پروتئین بالاتر به ازای ۲۰ درصد از کل غذای دریافتی از پروتئین مشخص شدند.
نتایج این تحقیق نشان می دهد:
• هر دو گروه کم پروتئین و پر پروتئین، وزن یکسانی را از دست دادند، حدود ۵درصد از وزن بدنشان در طول ۶ ماه.
• افراد گروه با پروتئین بالاتر تلفیقی از غذاهای سالم تر را برای خوردن انتخاب کردند.
• افراد گروه با پروتئین بالا بطور خاص مصرف سبزیجات سبز را بالا بردند و قند و غلات تصفیه شده را کاهش دادند.
• افراد گروهی که پروتئین بالاتری داشتند بهتر می توانستند توده عضلانی بدون چربی خودرا حفظ کنند.
یافته های این تحقیق در مجله پزشکی Obesity منتشر گردید.

منبع:

About Author