فست فود باز: بوشهر رئیس اورژانس پیش بیمارستانی استان بوشهر اظهار داشت: ریختن آب روی سر نه تن ها مانع گرمازدگی نمی گردد، بلکه سردرد را هم به درد گرما اضافه می کند.
دکتر عبدالرحیم دادجو روز چهارشنبه اظهار نمود: این روزها که به روزهای میانه تیرماه و اوج گرمای سال نزدیک تر می شویم، لازم است از تردد غیرضروری در هنگام بالا بودن دمای هوا خودداری کرده و برای پیشگیری از گرمازدگی ظهر تا اوایل غروب از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کنند.
وی خاطرنشان کرد: برای فرار از گرما سر را خیس نکنید! ریختن آب روی سر نه تن ها مانع گرمازدگی نمی گردد، بلکه سردرد را هم به درد گرما اضافه می کند. به جای این کار، پاهایتان را با آب خنک شست وشو دهید.
به گفته رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر، در هوای گرم اگر درجه حرارت بدن بدون دلیل از ۳۸ یا ۳۹ درجه سانتیگراد تجاوز کند، طبیعی نیست، در صورت مشاهده چنین علائمی در یک فرد، باید نسبت به احتمال گرمازدگی هوشیارتر باشید و فرد را به مکان خنک ببرید. لازم است روی فردی که گرفتار گرمازدگی شده است، آب بپاشید و منتظر رسیدن اورژانس باشید.
دادجو بیان نمود: سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ در ایام خیلی گرم معمولا جزو نشانه های گرمازدگی هستند؛ ازاین رو نباید این علایم را نادیده گرفت، حتما با اورژانس تماس بگیرید و تا رسیدن آنها، روی خودتان یا فرد گرمازده آب بپاشید و خنک نگه دارید.
وی تاکید کرد: رفتارهای عجیب، سرگیجه، منگی و خستگی غیرعادی در گرمای زیاد از علایم هشداردهنده گرمازدگی هستند؛ ازاین رو لازم است که با مشاهده این علایم با اورژانس تماس بگیرید و فرد گرمازده را خنک نگه دارید. بهتر است بدن وی را با پارچه خیس مرطوب و خنک کنید.
دادجو تصریح کرد: از حال رفتن و بیهوشی جزو نشانه های جدی و شدید گرمازدگی است، این مساله زمانی بروز می کند که دیگر علایم گرمازدگی مشخص نشده و یا نادیده گرفته شوند، درهرحال لازم است به سرعت با اورژانس تماس بگیرید.
وی ضمن بیان این که با گرم شدن هوا، سردردهای ناشی از گرمازدگی افزایش می یابد، کم آبی بدن امکان دارد یک دلیل احتمالی سردردهای ناشی از گرما باشد اظهار داشت: سردردهای ناشی از گرما بعید است که از خود گرما ناشی شوند. در بیشتر موارد، دلیل بروز این شرایط محرک دیگری در رابطه با گرما است.

منبع:

About Author