بدهی ۱۰ هزار میلیاردی بیمه تامین اجتماعی به مراکز درمانی

فست فود باز: معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از بدهی ۱۰ هزار میلیارد تومانی بیمه تامین اجتماعی به مراکز درمانی آگاهی داد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر سعید کریمی در حاشیه اجلاس معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: یکی از چالش های اصلی ما و اعتراضات معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور، بدهی های بیمه تأمین اجتماعی به بیمارستان ها و مراکز درمانی است که پرداخت نشده و نزدیک ۱۰ هزار میلیارد تومان است.
وی ادامه داد: این بدهی ۱۰ ماه تا یک سال است که به مراکز مختلف بیمارستانی در کشور پرداخت نشده و بیمارستان ها را با مشکلات عدیده مواجه کرده است.
کریمی با بیان اینکه ۹۰ درصد درآمد بیمارستان ها و مراکز درمانی در بخش بستری از بیمه ها و ۱۰ درصد درآمد آنها فرانشیزی است که از بیمار دریافت می کنند، اظهار نمود: ۵۰ درصد مردم بیمه تأمین اجتماعی هستند و در بعضی شهرها مثل اصفهان ۶۰ درصد مردم زیر پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار دارند. اگر بیمه ۹۰ درصد درآمد یک مرکز درمانی را ندهد، چه اتفاقی می افتد و بیمارستان چگونه می تواند سرپا باشد؟
معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه اظهار داشت: البته به اطلاع معاونان درمان رسانده شد که این طلب ها از راه وزیر و مدیران دولت هم درحال پیگیری است، تا خدمت رسانی ها مبتلا به اختلال نشود.
کریمی همینطور خاطرنشان کرد: معاونت درمان یکی از معاونت های پرکار است چونکه درمان یک کار شبانه روزی در تمام هفته است و کارهایش بسیار احتیاج به هماهنگی دارد بخصوص در دوره جدید که بحث تعالی خدمات و عدالت مطرح است، این مباحث باید به صورت آبشاری به معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور منتقل شود.
وی خاطرنشان کرد: چند اقدام که قبلا اجرایی شده، در اجلاس اخیر مورد تاکید قرار گرفت. همچون تاکید ما در این اجلاس بر برنامه پزشک خانواده بود، چون مقرر است ان شاءالله این برنامه بزودی عملیاتی شود.
کریمی اضافه کرد: قبلا سفارش ها و دستورالعمل ها در بحث مراکز ناباروری ابلاغ گردیده است و تعداد زیادی مراکز ناباروری در کشور راه اندازی شده و تاکید شد حتما تا آخر سال مابقی دانشگاه ها هم مراکز ناباروری سطح دو را راه اندازی کنند.
وی تصریح کرد: بسته خدمات دندانپزشکی هم در این اجلاس عنوان شد که درحال تدوین است و ان شاءالله مقرر است که یک تعالی در خدمات دندانپزشکی کشور اتفاق بیفتد.
معاون درمان وزارت بهداشت افزود: بحث بازتوزیع درآمدهای اختصاصی را هم در اجلاس اخیر معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور مطرح کردیم که با عنایت به اصلاح سقف و پلکان کارانه صورت گرفته است و توضیحاتش برای معاونان درمان دانشگاه ها عرضه شد.
وی ضمن اشاره به عرضه بسته توانبخشی در این اجلاس اظهار داشت: معاونت های درمان دانشگاه ها هم چالش های خویش را مطرح کرده اند و جواب پرسش های خویش را از مدیران ستادی دریافت می کنند.
وی اظهار داشت: طبق قراری که داریم ان شاءلله نزدیک به ۸۰ دستگاه ام آر آی تا آخر سال به معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور تحویل داده خواهد شد. ۴۰ دستگاه با وام بانک جهانی و ۴۰ دستگاه با قراردادهای هیات امنا تهیه شده است.
وی ادامه داد: تهیه ۳۵ دستگاه سنگ شکن برون اندامی هم نهایی شده که تا آخر سال تحویل دانشگاه های علوم پزشکی کشور می شود.
بنابر اعلام وبدا، کریمی در مورد پشتیبانی از معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی اظهارکرد: از مبالغ قابل توجه اعتباری که بنا به دستور مقام معظم رهبری از صندوق ذخیره ارزی دریافت شده، نزدیک به ۸۰۰۰ میلیارد تومان بین دانشگاه های علوم پزشکی توزیع شده و ۶۰۰۰ میلیارد هم پرداخت دارویی به دانشگاه ها بوده است ازاین رو سعی شده تا جایی که می شود برای تقویت معاونت درمان دانشگاه ها پرداختی هایی به مراکز داشته باشیم.

About Author