مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو: صادرات سالانه ۲۰ میلیون یورویی تجهیزات پزشکی کشور

به گزارش فست فود باز، کرمانشاه مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو از صادرات سالانه ۲۰ میلیون یورویی تجهیزات پزشکی خبر داد و اضافه کرد: هم اکنون به ۶۳ کشور دنیا صادرات داریم.
روح الله مزینانی، امروز (۱۰ آبان) در نشست خبری سی و دومین اجلاس مدیران تجهیزات پزشکی کشور به میزبانی کرمانشاه، از صادرات سالانه ۲۰ میلیون یورویی تجهیزات پزشکی کشور اطلاع داد و اضافه کرد: این حجم صادرات فقط مختص تجهیزاتی است که کفایت تولید داشته و بیش از اندازه نیاز کشور است.
وی اضافه کرد: بطور قطع ظرفیت بازار ۱.۵ میلیارد دلاری تجهیزات پزشکی کشور بیشتر از اینهاست، اما صادرات فقط در مورد تجهیزاتی امکانپذیر است که کشور به آنها نیازی نداشته و فراتر از نیاز بازار باشند.
مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: اگر تجهیزات پزشکی قرار باشد صادر شده و کشور بعد از آن گرفتار کمبود شود، این امر پذیرفتنی نیست.
این مسئول اظهار داشت: ظرفیت ما در زمینه صادرات تجهیزات پزشکی بالاست، اما کشور با تحریم مواجه می باشد و باید حساسیت ویژه ای در بحث تأمین نیازهای داخل داشته باشیم و سپس به مرحله صادرات برسیم، ازاین رو خودمان محدودیت هایی را در این حوزه اعمال کرده ایم که کشور با مشکل و کمبود مواجه نشود.
مزینانی اظهار داشت: الان بیشتر از ۱۶۰۰ مجوز صادراتی صادر شده و صادرات تجهیزات پزشکی به ۶۳ کشور دنیا همچون کشورهای اروپایی صورت می گیرد.
مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: در بعضی کشورها هم یک سری موانع تجاری وجود دارد که مشکلاتی را بر سر راه صادرات ایجادمی کند و درحال رفع آنها هستیم.
مزینای در ادامه ضمن اشاره به پیشرفت های حوزه تجهیزات پزشکی اظهار داشت: هم اکنون ۴۰ درصد بازار تجهیزات پزشکی کشور، تولید داخل است و این روند رو به رشد ادامه دارد.
وی اضافه کرد: خوشبختانه طی این سالها علیرغم هم تحریم ها و سایر مشکلات تا به امروز کشور مشکلی در تأمین تجهیزات پزشکی نداشته و نیازها در این حوزه مرتفع شده است.
مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: الان دو هزار تولید کننده تجهیزات پزشکی در کشور فعال بوده و سه هزار توزیع کننده هم در این حوزه فعالیت دارند.

منبع:

About Author