بیانیه شورایعالی نظام پزشکی در رابطه با کمبودهای دارویی و درخواست از رئیس جمهور

به گزارش فست فود باز، شورایعالی سازمان نظام پزشکی در اطلاعیه ای در ارتباط با ضرورت ایجاد ثبات درسیاست های دارویی، آزمایشگاهی و تجهیزات پزشکی، تشکیل فوریتی ستادی با مشارکت کلیه ذی نفعان و زیرنظر مستقیم رئیس جمهور جهت جلوگیری از بروز مجدد کمبودها را خواهان شد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا و بنابر اعلام اداره کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، در بیانیه شورایعالی این سازمان آمده است: «همانگونه که استحضار دارید دارو در میان همه کالاهای اساسی مورد مصرف در جامعه، جزء اقلام حیاتی قرار می گیرد که باید بر مبنای سفارش های سازمان جهانی بهداشت، همیشه باکیفیت مناسب، در زمان مورد نیاز و به اندازه کافی در دسترس مردم قرار داشته باشد.
صنعت داروسازی کشور ما همواره از افتخارات جامعه صنعتی و پزشکی ما در سالهای بعد از انقلاب بوده است که با داشتن ظرفیت بیشتر از دو برابر نیاز کشور، پتانسیل تأمین نیازهای دارویی کشورهای منطقه را هم دارا می باشد.
اتفاقاتی که در ماه های اخیر رخ داد و سبب شد تا علیرغم وجود مواد اولیه، در تأمین ساده ترین اقلام دارویی گرفتار مشکل شویم، احتیاج به بررسی و واکاوی جدی دارد. اینکه در شرایط غیرجنگی و فارغ از بلایای طبیعی، در مقاطعی هیچ دارویی برای کاهش تب و عفونت کودکان در دسترس نباشد، توجیه پذیر نیست!
کمبود انواع سرم، آنتی بیوتیک، شربت های ویژه کودکان، داروهای بیهوشی، کیتهای تشخیصی آزمایشگاهها، فرآورده های استنشاقی و داروهای ویژه بیماران خاص و صعب العلاج بیشتر از همیشه پزشکان و کادر درمان را تحت فشار قرار داده و سبب رنج و نارضایتی بیماران شده است.
بدیهی است ایجاد ذخایر استراتژیک از داروهای ضروری (Essential Medicines) که سازمان جهانی بهداشت وجود مقدار کافی از آنها را برای هر کشوری ضروری می داند، باید در کشور ما هم در اولویت قرار بگیرد. اقدام اساسی که متاسفانه در سالهای اخیر مورد غفلت قرار گرفته است.
با وجود این که از علل گوناگونی برای کمبودهای دارویی یاد می شود، بدون شک اشکال در برنامه ریزی و فقدان توجه لازم و به هنگام به سفارش های نخبگان و مجامع صنفی ذیربط و سوء مدیریت در راس همه قرار می گیرد.
از ریاست محترم جمهوری می خواهیم برای تأمین آسایش خاطر مردم و ایجاد ثبات در سیاست های داروئی، آزمایشگاهی و تجهیزات پزشکی و جلوگیری از بروز مجدد کمبودها به فوریت تشکیل ستادی با مشارکت کلیه ذی نفعان، زیر نظر مستقیم ایشان را دستور فرمایند.»

About Author