آیا مکمل های تقویت کننده سیستم ایمنی مانع مبتلاشدن به بیماری می شوند؟

فست فود باز: فست فود باز: خراسان رضوی مکمل هایی که وعده مزایای «تقویت کننده سیستم ایمنی» را می دادند در طول کووید شکوفا شدند؛ در مارس ۲۰۲۰، سازمان غذا و داروی ایالات متحده نامه هایی به هفت شرکت ارسال کرد تا آنها را از تبلیغ چای، اسانس، تنتور یا محصولات نقره کلوئیدی خود به عنوان پیشگیری، درمان یا درمان کووید-۱۹ باز دارد.
به نقل از هلث، مطالعه انتشار یافته در سال ۲۰۲۰ در نشریه آلرژی، آسم و ایمونولوژی بالینی پست های زیادی در اینستاگرام پیدا کرد که مواد غذایی، مکمل ها، روغن های ضروری و پروبیوتیک های تقویت کننده سیستم ایمنی را تبلیغ می کردند. خیلی از محبوب ترین پست ها فاقد شواهد علمی بودند اما از اصطلاحات تخصصی بیوپزشکی استفاده می کردند تا مردم را به این باور برسانند که این محصولات می توانند آنان را از عفونت و بیماری حفظ کنند.
به عنوان مثال، کپسول های TB۱۲ Protect تام بریدی از یک پاسخ ایمنی ظاهرا سالم پشتیبانی می کنند اما ادعاهای موجود در وب سایت با یک ستاره مشخص شده اند و هیچ نشانه ای از معنای آن ستاره ها وجود ندارد. در حقیقت، یکی از موارد برای تشویق استفاده از آنها این مورد است که می گوید: «من هنوز کووید نگرفته ام!» پس از این همه نگرانی در مورد ایمنی ما در اوج همه گیری، آیا این محصولات واقعا می توانند از بیماری جلوگیری کنند؟ برای جواب این سوال، بهتر است بدانید سیستم ایمنی چگونه کار می کند.
هنگامی که بدن شما با چیزی خارجی یا مضر مواجه می شود و تلاش می کند آنرا از بین ببرد، سیستم ایمنی شما پاسخ می دهد. گلبول های سفید، آنتی بادی ها و پروتئین های خاص قسمتی از سیستم ایمنی بدن شما هستند که با هم کار می کنند تا به بدن شما کمک کنند تا با عفونت و مواد خارجی مبارزه کند. بدن شما همین طور با التهاب به عنوان پاسخی به برخی لطمه های بافتی پاسخ می دهد. بدین سان بدن شما هر گونه مواد مضر را جدا می کند تا بتواند بافت ها و سلول های لطمه دیده را درمان کند.
انتشارات سلامت هاروارد به اشتراک گذاشته است که سیستم ایمنی متشکل از فعل و انفعالات پیچیده ای است که بدنبال تعادل هستند. به عبارت دیگر، شما سلول های ایمنی در بدن خود دارید اما نمی توانید آنها را تقویت کنید یا بوسیله مکمل ها تعداد بیشتری از آنها را بسازید. در حقیقت، ما بیش از آنچه می توانیم استفاده نمائیم، سلول های ایمنی تولید می نماییم و برخی پیش از استفاده از بین می روند. باوجود توانایی تقویت سلول های خاص در سیستم ایمنی، پژوهشگران هنوز در مورد این که کدام یک باید تقویت شوند، نامشخص هستند. تعدادی از ورزشکاران اهتمام کرده اند بوسیله دوپینگ خون سلول های بیشتری را به بدن خود اضافه کنند اما این آنان را در معرض خطر سکته مغزی قرار می دهد بنابراین، تقویت ایمنی بطور غیر طبیعی ممکنست لزوما چیز خوبی نباشد.

بگفته انتشارات هاروارد سلامت، بااینکه سبک زندگی شما نمی تواند ایمنی شما را تقویت کند، ورزش، اجتناب از سیگار کشیدن، حفظ واکسیناسیون، شستن دست ها و مدیریت استرس همچون کارهایی هستند که می توانید برای حفظ تعادل و عملکرد صحیح سیستم ایمنی خود انجام دهید. پاسخ ایمنی ما با افزایش سن ضعیف می شود و بنا بر این است که بیشتر مستعد مبتلاشدن به عفونت ها هستیم، خصوصاً اگر ویتامین ها و مواد معدنی خاصی در رژیم غذایی مان کمبود داشته باشیم. با این وجود، طبق گفته مراکز کنترل و پیش گیری از بیماری، مصرف مگادوز از ویتامین ها یا مواد معدنی خاص احتمالاً سیستم ایمنی بدن ما را بهبود نمی بخشد و ممکنست مضر باشد.
بگفته موسسه ملی بهداشت، اگر نمی توانید مواد مغذی مورد نیاز خودرا از یک رژیم غذایی سالم دریافت کنید، مکمل ها می توانند در صورتیکه رژیم غذایی شما کمتر از حد سالم باشد، کمک کنند.
در حقیقت، بیش از نیمی از ما هر روز یا گاهی اوقات مقداری ویتامین، مواد معدنی یا مکمل های گیاهی مصرف می نماییم که محبوب ترین آنها مولتی ویتامین هاست. با این وجود، سازمان غذا و داروی ایالات متحده مکمل ها را تنظیم نمی کند بدین سبب هیچ راهی برای دانستن این که چه مقدار از یک ماده مغذی خاص را از آن بطری دریافت می کنید وجود ندارد.
تعدادی از شرکت های خارجی مکمل ها را برای اطمینان از مواد تشکیل دهنده آنها آزمایش می کنند اما تضمین نمی کنند که این مکمل ها آنچه روی برچسب وعده داده شده را انجام دهند.

About Author