رییس سازمان اورژانس خبر داد: دریافت مجوز واردات هزار دستگاه آمبولانس توسط خیرین

به گزارش فست فود باز، مرکزی رئیس سازمان اورژانس کشور اظهار داشت: مجوز واردات هزار دستگاه آمبولانس توسط خیرین، از دولت گرفته شد.
دکتر جعفر میعاد فر ۲۸ اردیبهشت در آیین کلنگ زنی فازم دوم پایگاه اورژانس هوایی شهید منصور وطن پور شهر اراک اظهار نمود: خوشبختانه هماهنگی و یکپارچگی بسیار خوبی را در استان مرکزی شاهد می باشیم و این هماهنگی برای مردم انتفاع دارد.
وی خاطرنشان کرد: فعالیت مجمع خیرین اورژانس استان مرکزی اتفاق مثبتی بوده است و در واقع درحال الگو برداری از این مجمع هستیم و هفته گذشته اولین نشست مجمع در کشور تشکیل شد و هیات امنای آن درحال تشکیل است.
میعادفر با اشاره به اینکه اورژانس در واقع خط مقدم سلامت است، اظهار داشت: در دوران کرونا از جمعیت ۲۶ هزار نفری اورژانس ۱۹ نفر شهید و ۱۵ هزار نفر از این جمعیت درگیر بیماری شدند و بیماری را به جان خریدند تا جان مردم حفظ شود.
وی ضمن اشاره به کمبودهای جدی در بحث آمبولانس، پایگاه، نیروی انسانی و… اظهار داشت: سال جاری مجلس و دولت اعتبار ۳.۵ همتی را تعیین کرده است و باوجود نامناسب بودن وضعیت ارز در کشور مناقصات خرید آمبولانس را برگزار کردیم و مجوز خرید و واردات هزار دستگاه توسط خیرین دریافت شده است که از عوارض گمرک معاف خواهند بود.
میعادفر افزود: امید است که نخستین خرید هلیکوپتر توسط خیرین در استان مرکزی انجام گیرد و بطور قطع برای خرید و واردات آن مساعدت خواهیم کرد و بطور قطع مدیریت این امور را به سمن ها و مردم می سپاریم.
وی ضمن اشاره به مشکلات دولت در حوزه تحریم و اقتصاد اظهار داشت: بطور قطع خیرین می توانند در تأمین تجهیزات و امکانات کمک مجموعه دولت باشند، آنها در ساخت پایگاه های اورژانس توانمندی و دغدغه مندی خویش را در ساخت نشان داده اند.
وی افزود: در مورد تردد هلیکوپتر اورژانس برای خنداب حتما باردیگر پیگیری لازم را خواهیم داشت.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، در این آیین دکتر علیرضا امانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار داشت: اورژانس با فرسودگی ناوگان، ساختمان ها و تجهیزات روبروست و مستمرا باید منایع مالی تزریق شود. امیدواریم که منابع اعتباری دیده شده در بودجه از محل عوارض سیگار و حوادث ترافیکی برای این بخش پایدار باشد.
دکتر علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم اظهار نمود: بعد از ساخت پایگاه ها، انتظار می رود که به سرعت نسبت به تجهیز پایگاه و تأمین نیرو اقدام گردد و درخواست داریم که نیروی انسانی این پایگاه ها با کمک وزارت بهداشت پیشاپیش تامین گردد.
وی اظهار داشت: هر پایگاه بطور قطع نیازمند آمبولانس است و باید نسبت به تأمین آن اقدام گردد، بخشی از آمبولانس های ناوگان فرسوده است و باید از ظرفیت خیرین و دولت برای نوسازی ناوگان استفاده گردد.
کریمی ضمن اشاره به وضعیت خاص شهرستان خنداب، اظهار داشت: خنداب و کمیجان با فاصله ۱۲۰ کیلومتری اراک فاقد بیمارستان و ناچار به انتقال بیمار به اراک هستند و اگر این اورژانس هوایی نبود احتمال خطر بسیار بود.
بهنام آزادی راد مدیرعامل مجمع خیرین اورژانس استان مرکزی هم اظهار نمود: مجمع خیرین اورژانس استان مرکزی بعنوان نخستین مجمع خیرین اورژانس کشور سال قبل فعالیت خویش را در استان شروع کرد و از سال قبل تابحال ۱۰ پروژه توسط مجمع کلید خورده است. برای پایگاه های شهری از اراضی شهرداری استفاده می شود و پایگاه ها به نام خیرینی که مبادرت به ساخت می کنند نامگذاری می شود.
وی ادامه داد: فاز نخست پایگاه اورژانس هوایی استان مرکزی بعنوان بزرگترین پایگاه اورژانس هوایی کشور توسط شرکت آلومرول اراک راه اندازی شد، ساخت پد هوایی شهر داوودآباد به منظور پوشش کامل شمال استان توسط خیرین مجمع با ۱۰ میلیارد تومان هزینه راه اندازی شده است، همینطور ۴ پایگاه اورژانس هم تکمیل و آماده بهره برداری است و ۴ پایگاه دیگر و ۷ پد هوایی هم در سطح استان در دست ساخت قرار دارد و خیرین هم در ساخت جایگاه سوخت گیری اورژانس ۱۱۵ استان مشارکت داشتند.
آزادی راد با تکیه بر این که بعد از راه اندازی پایگاه ها، تجهیزات مورد نیاز و آمبولانس ها هم توسط خیرین تهیه شده است، افزود: ساخت هر پایگاه بدو محاسبه زمین به صورت میانگین ۲ میلیارد تومان هزینه به دنبال دارد. پد هوایی اراک با ۳۰ میلیارد تومان اعتبار راه اندازی شد و در طول یک سال گذشته بالغ بر ۸۵ میلیارد تومان توسط مجمع خیرین اورژانس استان مرکزی هزینه شده است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا؛ عملیان اجرایی فاز دوم پایگاه هوایی اورژانس استان مرکزی در فضایی به وسعت ۱۳ هزار متر مربع در چارچوب فضای آموزشی، اقامتی و فرهنگی شروع شد و با اتمام این پروژه و افزایش وسعت پایگاه هوایی استان مرکزی به ۳۲ هزار متر مربع، این پایگاه بزرگترین پایگاه اورژانس هوایی کشور خواهد بود.
در این آئین از اعضای مجمع خیرین اورژانس استان مرکزی تجلیل شد.

منبع:

About Author