مهم ترین رژیم غذایی بعد از اعمال جراحی چیست؟

به گزارش فست فود باز، عضو هیئت علمی دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به تأثیر مداخلات تغذیه ای بر نتایج بعد از جراحی، اظهار داشت: میزان مرگ و میر بعد از عمل جراحی در بیماران مبتلا به سوء تغذیه ۳۳ درصد است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر غزاله اسلامیان ضمن بیان این مطلب، اظهار داشت: برپایه یافته های مطالعات صورت گرفته، میزان مرگ و میر در بیماران مبتلا به سوء تغذیه که تحت عمل جراحی قرار می گیرند حدود ۳۳ درصد است. در حالیکه این آمار در افرادی که مبتلا به سوء تغذیه نیستند ۳.۵ درصد گزارش شده است.
او عوارض سوء تغذیه در بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند را شامل افزایش مبتلا شدن به عفونت ها، افزایش تعداد زخم های بستر، بهبود آهسته زخم ها و افزایش رشد باکتری های دستگاه گوارش برشمرد.
اسلامیان تصریح کرد: بیمارانی که مورد عمل جراحی قرار می گیرند به واسطه شرایط بیماری و جراحی، نیازمند مراقبت های خاصی هستند. تغذیه مناسب پیش از جراحی هایی که با برنامه ریزی صورت می گیرد، تأثیر بسزایی بر روند بهبود بیمار بعد از جراحی دارد.
این استادیار دکترای تخصصی علوم تغذیه ضمن اشاره به روند اجرای برنامه تغذیه ای در بیماران تحت عمل جراحی، خاطرنشان کرد: فرآیند تغذیه در بیمار کاندید جراحی باید از زمان بستری شدن وی در بیمارستان (قبل از عمل جراحی) شروع شود و تا دوره بهبود بعد از عمل ادامه داشته باشد.
وی با بیان اینکه بیمار یک تا دو روز پیش از جراحی بهتر است از رژیم های غذایی کم فیبر یا رژیم های غذایی مایع پیروی کند، اضافه کرد: پیش از جراحی طبق دستور پزشک، تغذیه بیماران متوقف می شود (ناشتا یا NPO) تا روده بزرگ بیمار فاقد مواد باقی مانده باشد و خطر مبتلا شدن به عفونت ها کاهش پیدا کند.
به نقل از ایشان، بر مبنای نوع جراحی و شرایط بیمار امکان دارد مدت زمان این وضعیت (ناشتا بودن) در بیماران متفاوت باشد و حتی در جراحی های اورژانسی این شرایط مهیا نباشد.
وی تصریح کرد: پس از جراحی و به هوش آمدن بیمار، پزشک با عنایت به نوع جراحی و عملکرد دستگاه گوارش بیمار نوع تغذیه وی را تعیین می کند که بهتر است در صورت امکان در اسرع وقت تغذیه از طریق دهان آغاز شود.
اسلامیان اضافه کرد: بعد از جراحی با تجویز پزشک، تغذیه بیمار با رژیم غذایی مایع صاف شروع می شود. سپس رژیم غذایی مایع کامل، رژیم غذایی پوره و نیمه جامد و رژیم غذایی معمولی برای بیمار تجویز می شود.
وی ادامه داد: امکان دارد به تغذیه حمایتی نیاز داشته باشند که بر حسب شرایط بیمار تغذیه با لوله مری معده(انترال) یا تغذیه وریدی (پرنترال) اجرا می شود.
وی همینطور تصریح کرد: نوع تغذیه بیمارانی که بعد از جراحی به بخش مراقبت های ویژه منتقل می شوند با عنایت به عملکرد دستگاه گوارش، وضعیت سوء تغذیه و نارسایی های ارگانی توسط کارشناسان تغذیه بیمارستان تنظیم و پایش می شود.
وی ادامه داد: مقدار کالری و میزان پروتئین دریافتی بر مبنای نوع جراحی و شرایط بیمار تعیین می شود. تأمین پروتئین کافی نقش مهمی در بهبود شرایط بیمار بخصوص عملکرد سیستم ایمنی، بهبودی زخم ها و ترمیم بافت ها دارد.
اسلامیان ضمن اشاره به نیاز برخی بیماران به دریافت مکمل های پروتئین، مولتی ویتامین و املاح، اظهار داشت: در این بیماران بسته به نوع جراحی و شدت صدمه و جراحات امکان دارد بعد از ترخیص از بیمارستان برای مدت زمان مشخصی نیاز باشد این مکمل ها را دریافت کند.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، وی در خاتمه سخنان خود، تصریح کرد: مقدار الکترولیت و مایعات دریافتی بر مبنای شرایط بیمار و نتایج آزمایش ها با دستور پزشک از راه سرم درمانی یا به صورت خوراکی تأمین می شود.

منبع:

About Author