کاهش خطر زوال عقل با درمان بموقع اختلالات بینایی

فست فود باز: بنابر مطالعه ای که در نشریه «چشم پزشکی جاما» به چاپ رسیده، بین اختلال بینایی درمان نشده و احتمال بروز زوال عقل ارتباط وجود دارد.
به گزارش فست فود باز به نقل از نیویورک پست، در این مطالعه داده های حدود ۳۰۰۰ داوطلب تحلیل و بررسی شد که همگی بالای ۷۱ سال سن داشتند و مبتلاشدن به زوال عقل در آنها بررسی گردید.
متخصصان، چشم این افراد را معاینه کردند و دریافتند کسانی که مشکل بینایی دارند بیشتر احتمال دارد به زوال عقل مبتلا شوند.
یافته های اخیر همین طور نشان داده است افرادی که چند مشکل بینایی دارند در مقایسه با کسانی که فقط یک اختلال بینایی دارند بیشتر احتمال دارد گرفتار زوال عقل شوند.
برمبنای یافته های این مطالعه، ۳۲.۹ درصد افراد مبتلا به اختلال بینایی شدید یا نابینایی، علایم زوال عقل داشتند.
«شیلا وست» از متخصصان مرکز چشم پزشکی پیشگیرانه در بیمارستان جانز هاپکینز در مورد یافته های این مطالعه نوشت: ضعف بینایی با انزوای اجتماعی، دشواری در مطالعه و بطور کلی کاهش محرک های فردی و اجتماعی هم راه است.
وی در ادامه اضافه کرد: انزوای فردی و اجتماعی از عوامل خطرزا برای زوال شناختی است. اگر حتی ارتباطی غیرمستقیم بین اختلال بینایی و زوال شناختی وجود داشته باشد، پس بهبود بینایی باید خطر مبتلاشدن به زوال عقل را کم کند یا دست کم از سرعت پیشرفت بیماری کاهش دهد.
پژوهشگران متذکر شدند که نمی توانند با اطمینان بگویند اختلال بینایی عامل مبتلاشدن به زوال عقل است، فقط می توانند بگویند این دو عارضه به یکدیگر مرتبط هستند و مراجعه به پزشک برای رفع مشکلات بینایی اهمیت دارد.

منبع:

About Author