فست فود باز: فست فود باز: خراسان رضوی راهبرد کاهش وزن شما ممکنست شامل رژیم غذایی سالم و ورزش منظم باشد، اما کمبود خواب می تواند به آسانی اهداف کاهش وزن شما را نابود کند برای اینکه با خواب کم، هوس خوردن غذاهای پر قند و چربی بیشتر می شود.
به نقل از هلث، خواب کافی به شما کمک می نماید تا در طول روز تصمیمات بهتری در مورد مصرف مواد غذایی بگیرید همین طور از مصرف میان وعده ها در آخر شب خودداری کنید.
کاهش خواب می تواند سطح کورتیزول شما را که با چاقی و افزایش وزن مرتبط می باشد، افزایش دهد. کورتیزول با استرس مرتبط می باشد و سطوح بالای کورتیزول در عصر می تواند بر خواب افراد تاثیر منفی بگذارد، بنابراین، مهمست که با کاهش سطح کورتیزول در هنگام عصر، میزان کورتیزول خودرا کاهش دهید تا بتوانید بهتر بخوابید.
نتایج تحقیق منتشرشده در سال ۲۰۲۰ در نشریه «مرزها در روانشناسی» نشان داد، افراد کم خواب، زمانی که طی روز ورزش متوسط یا حرکات کششی انجام می دهند، خواب خودرا بهینه می کنند. از آنجا که نمی خواهید دقیقا پیش از خواب ورزش کنید، حرکات کششی می تواند تمرین خوبی باشد که به شما کمک نماید تا هنگام کاهش وزن، خواب بهتری نیز داشته باشید.
بااینکه تمرینات این تحقیق در شب انجام نشد اما نتایج مطالعات دیگر نشان داده اند که حرکات کششی می توانند استرس را از فرد دور کنند. نتایج تحقیقی در سال ۲۰۱۷ در نشریه «روانشناسی سلامت» نشان داد که یک ساعت یوگای قدرتی یا تمرین یوگا مبتنی بر کشش فقط بعد از جلسه اول موجب کاهش سطح کورتیزول می شود.
بررسی سیستماتیک در سال ۲۰۱۵ منتشرشده در نشریه «بررسی های پزشکی خواب» نشان داد که حرکات مراقبه مانند تای چی، چی گونگ و یوگا می توانند کیفیت خواب را بهبود بخشند.
چی کونگ که با اسامی دیگری ازجمله کی کونگ نیز شناخته می شود، مجموعه ای از تمریناتی است که روی حرکت بدن، تنفس و آگاهی ذهن تمرکز می کند و بمنظور ورزش کردن، بهبود روحیه و سلامت همین طور مراقبه و ذهن آگاهی به انجام می رسد. این ورزش بیش از ۲۰۰۰ سال قدمت دارد و مانند سایر ورزش های مراقبه ازجمله تای چی و یوگا از طرفداران زیادی در سرتاسر جهان برخوردارست.
تای چی نیز تمرین ورزشی جذاب و مفید برای ذهن و بدن است که از چین باستان سرچشمه گرفته است و اینروزها تای چی نه فقط در چین، بلکه در سرتاسر جهان به عنوان تمرینی لذت بخش، طرفداران زیادی دارد.
حرکات کششی یک تن کالری نمی سوزاند و فقط سوزاندن حدود ۲.۷ کالری در دقیقه را ثبت کردند و بگفته شورای آمریکایی ورزش، حرکات کشش جزء مهمی از تناسب اندام هستند؛ حرکات کششی هر گونه سفتی عضلانی را کم می کنند و از لطمه های احتمالی جلوگیری می کنند. با حرکات کششی با تقویت گردش خون در سراسر بدن، ماهیچه های خودرا تشویق می کنید تا آرام شوند. حرکات کششی همین طور می تواند سطح هورمون سروتونین را افزایش دهد که می تواند به شما کمک نماید تا استرس را از خود دور کنید.

برمبنای داده های بنیاد خواب، می توانید این حرکات کششی را در روتین شبانه خود بگنجانید. از آنجا که نشستن پشت میز در تمام طول روز می تواند موجب ایجاد تنش در گردن شود، با کشش گردن و قرار گرفتن گوش راست به شانه راست شروع کنید. حدود ۱۰ ثانیه این کشش را نگه دارید سپس برای سمت چپ گردن نیز این حرکت را انجام دهید؛ می توانید این کشش را چند بار تکرار کنید.
برای از بین بردن تنش در پاها و پشت خود، روی زمین یا تخت خود بنشینید و پاهای خودرا با فاصله تا حدی که راحت هستید از هم باز کنید سپس بدون این که زانوی خودرا مستقیم قفل کنید، به سمت مچ پای راست خم شوید تا آن زمان که کشش ملایمی را احساس کنید، ۱۰ ثانیه این کشش را نگه دارید سپس به سمت چپ حرکت کنید. این حرکات کششی را حدود ۱۰ بار در هر طرف تکرار کنید.
نتایج مطالعات نشان می دهد که چرخش به پشت می تواند تنش را در قسمت پایین کمر شما کاهش دهد؛ در صورتیکه به پشت دراز کشیده اید، زانوهای خودرا به سمت قفسه سینه خود بکشید تا کشش ملایم پشت را انجام دهید سپس، زانوهای خودرا به یک طرف ببرید در صورتیکه قسمت بالایی پشت شما روی زمین یا تخت باقی بماند. حدود ۳۰ ثانیه بوسیله این کشش نفس بکشید پس از آن با کمک شکم، زانوهای خودرا به سمت مخالف بکشید.

منبع:

About Author