دستورالعمل سازمان ملل برای حفاظت از کودکان در مقابل تغییرات اقلیمی

فست فود باز: به گزارش فست فود باز، سازمان ملل دستورالعملی را برای دولت ها به منظور حفاظت از کودکان در مقابل پدیده گرم شدن کره زمین منتشر نمود.
به گزارش فست فود باز به نقل از بی بی سی، این دستورالعمل دقیقاً برای دولت ها مشخص کرده که چه تدابیر اداری و حقوقی را باید برای حفظ حقوق کودکان در دنیای درحال گرم شدن اعمال کنند.
به قول کمیته حقوق بشر سازمان ملل، این دستورالعمل با مشورت دولت ها، نهادهای حقوق بشر، سازمان های بین المللی و همینطور نوجوانان در ۱۲۱ کشور دنیا تنظیم شده است و هدف آن، اقدام فوری برای پیشگیری از تبعات منفی تخریب محیط زیست و گرمایش زمین بر حقوق کودکان و تضمین آینده ای سالم، بهداشتی و پایدار برای نسل های آتی است.
بنابر اعلام صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف)، حدود نیمی از کودکان دنیا در خطر تغییرات اقلیمی و گرم شدن کره زمین هستند.
سازمان ملل، بحران اقلیمی را بحران حقوق کودکان توصیف کرده و می گوید هر سال در دنیا ۱.۷ میلیون کودک زیر پنج سال به علت عوامل محیط زیستی جان خویش را از دست می دهند.
سه هفته پیش یونیسف در گزارشی اخطار داد نزدیک به نیم میلیارد کودک، ۴۶۰ میلیون نفر در جنوب آسیا، هند، بنگلادش، پاکستان، مالدیو و افغانستان بشدت در خطر گرمای شدید هستند.
ژوئیه سال جاری گرم ترین ژوئیه در تاریخ از زمان ثبت رکوردها بوده است.
دمای شدید و طولانی، رطوبت بیشتری را از خاک و پوشش گیاهی دفع می کند که زمینه ای مساعد برای رشد سریع آتش فراهم می آورد بخصوص اگر باد شدید باشد.
دانشمندان مدت هاست اخطار داده اند که تغییرات آب و هوایی ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای که عموما خود ناشی از سوختن سوخت های فسیلی است، توالی موج های گرما را بیشتر، شدید و کشنده تر می کند. این دانشمندان سال هاست که می گویند دولت ها باید برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اقدامات جدی انجام دهند.
مطالعات اخیر تایید می کند که هشت سال قبل داغ ترین سالهای ثبت شده در تاریخ کره زمین بوده است. همینطور طبق گفته کارشناسان سازمان جهانی هواشناسی و اداره هواشناسی انگلیس، یکی از پنج سال آینده هم حدودا قطعا گرم ترین سالی بوده که تابحال ثبت شده است و در همین حال دوره بین سالهای ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ میلادی گرم ترین دوره ثبت شده خواهد بود.
– خطر جدی افزایش غیرمعمول دمای هوا برای اعصاب و عضلات
متخصصان اخطار می دهند که افزایش دمای هوا بیش از اندازه معمول می تواند سبب ایجاد درد و خستگی در مفاصل و ماهیچه ها شود.
به گزارش آناتولی، افزایش دمای هوا سبب افزایش حساسیت عصبی و کاهش فعالیت بدنی می شود.
دکتر «هاسیم چاکربای»، متخصص فیزیوتراپی و توانبخشی در «آنکارا»، پایتخت ترکیه در اینباره اظهار داشت: داده های مطالعات علمی نشان داده است که گرمای هوا می تواند منجر به بروز بیماری های مختلف شود.
به قول این متخصص، هوای بسیار گرم با اثرگذاری روی سیستم عصبی بدن و عضلات می تواند شرایط نامطلوبی را برای افراد ایجاد نماید.
با این وجود، این پیامدها موقتی هستند و با بازگشت دما به حالت طبیعی کاهش می یابند.
وی با اشاره به اینکه گرما می تواند علایم درد را تشدید کند، اضافه کرد: افزایش دمای هوا می تواند منجر به حساسیت و درد مفاصل شود.
همینطور چاکربای اظهار نمود که در هوای گرم، مشکلات قلبی و فشار خون هم افزایش خواهد یافت که می تواند منجر به بروز مشکلاتی در مفاصل شود. گرمای بیش از اندازه می تواند عضلات را هم تحت تأثیر قرار دهد و منجر به خستگی شود.
چاکربای داشتن فعالیت بدنی منظم را برای حفظ سلامتی سفارش می کند.
این متخصص خاطر نشان می کند: در حالی که بیشتر افراد به علت گرمای هوا، زیاد از منازل خود خارج نمی شوند، انجام حرکات ورزشی در داخل منزل می تواند مفید باشد و از بروز این قبیل عارضه های موقتی در مفاصل و عضلات جلوگیری نماید.
در عین حال دمای بسیار بالا کار یا ورزش ایمن در بیرون از منزل را غیر ممکن می کند، بیماری های قلبی و ریوی را تشدید کرده و آلودگی هوا را بدتر می کند. گرما بخصوص برای افرادی که در فضای باز کار می کنند و برای نوزادان و افراد مسن خطرناک می باشد. با این وجود هنگامی که گرما با رطوبت ترکیب شود به مراتب کشنده تر می شود.
به سفارش کارشناسان با برخی اقدام ها می شود از بی رمقی از گرما و گرمازدگی در دمای بالا پیشگیری کرد.
این اقدام ها عبارت از مصرف مقادیر زیاد نوشیدنی های خنک، دوش آب سرد، پوشیدن لباس های گشاد و رنگ روشن و اجتناب از قرار گرفتن در آفتاب در ساعتهای اوج تابش است.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، خدمات ملی سلامت انگلیس همینطور سفارش می کند مراقب کسانی باشیم که بیشتر در معرض بی رمقی از گرما و گرمازدگی قرار دارند که کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری های مزمن دارند بیشتر از این نظر صدمه پذیرند.

About Author