گزارش محققان چینی؛ ارتباط بین میگرن و افزایش ریسک مبتلاشدن به سرطان سینه

فست فود باز: پژوهشگران می گویند افرادی که میگرن دارند ممکنست در معرض خطر مبتلاشدن به سرطان سینه باشند.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، پژوهشگران تخمین می زنند که میان ۱۴ تا ۱۵ درصد از جمعیت جهان میگرن را تجربه می کنند. میگرن یک اختلال عصبی است که موجب سردردهای شدید و علایم دیگری می شود که می تواند بر زندگی روزمره فرد تأثیر بگذارد.
مطالعات قبلی حملات میگرنی را با افزایش ریسک سایر بیماری ها همچون سکته مغزی، فشار خون بالا، صرع، وزوز گوش و سندرم روده تحریک پذیر مرتبط دانسته اند.
علاوه بر این، تحقیقات گذشته نشان داده است افرادی که سردردهای میگرنی را تجربه می کنند ممکنست احتمال ابتلاء به برخی سرطان ها همچون سرطان سینه نیز در آنها افزایش یابد.
اکنون، پژوهشگران مرکز سرطان در بیمارستان غرب چین در دانشگاه سیچوان، در مطالعه جدیدی ارتباط ژنتیکی احتمالی بین میگرن و سرطان سینه را شناسایی کرده اند.
به گفته پژوهشگران، هم میگرن و هم سرطان سینه با تغییرات در سطح استروژن مرتبط هستند. سطوح بالای استروژن می تواند خطر ابتلاء به سرطان سینه را در افراد افزایش دهد.
علاوه بر این، شدت و فراوانی حملات میگرن در زنان می تواند تحت تأثیر تغییر سطح استروژن در طول چرخه قاعدگی، مرحله یائسگی یا حاملگی قرار گیرد.
در چند سال گذشته، برخی از مطالعات به بررسی ارتباط بالقوه بین میگرن و سرطان سینه پرداخته اند. با این وجود، نتایج متفاوت بوده است.
برای مطالعه جدید، پژوهشگران داده های ژنتیکی میگرن از پنج مطالعه ترکیبی بر روی بیش از ۱۰۲۰۰۰ فرد مبتلا به میگرن و بیش از ۷۷۱۰۰۰ فرد کنترل را بررسی کردند.
با این داده ها، دانشمندان از تحلیل و بررسی تصادفی مندلیفی برای جستجوی رابطه بین میگرن و سرطان سینه استفاده کردند.
در پایان این مطالعه، پژوهشگران گزارش کردند که زنان مبتلا به هر نوع میگرن در معرض خطر ابتلاء به سرطان سینه و سرطان پستان مثبت گیرنده استروژن (ER) هستند.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این حوزه تاکید دارند.

منبع:

About Author