یافته جدید تحقیقاتی؛ پرکاری تیروئید به مغز لطمه می رساند

به گزارش فست فود باز، یک مطالعه جدید نشان داده است که میزان بالای هورمون تیروئید به مغز افراد پیر صدمه می رساند و خطر زوال عقل یا سایر اختلالات شناختی را در سالمندان بالا می برد.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، پژوهشگران دریافتند سطوح بالای هورمون تیروئید- وضعیتی به نام تیروتوکسیکوز- با مشکلات فکری مرتبط می باشد، خواه ناشی از پرکاری غده تیروئید باشد یا از مصرف داروهای تیروئید.
دکتر «جنیفر مامن»، محقق ارشد از دانشگاه جان هاپکینز مریلند، اظهار داشت: «نتایج ما نشان میدهد که افزایش ریسک اختلالات شناختی یکی از نتایج منفی وجود بیش از اندازه هورمون تیروئید است، که یک پیامد رایج هورمون درمانی تیروئید است.»
مامن در بیانیه خبری دانشگاه اضافه کرد: «پزشکانی که هورمون درمانی تیروئید را در بزرگسالان مسن تر در نظر می گیرند، باید با بهره گیری از استراتژی های درمانی متناسب با سن، از درمان بیش از اندازه اجتناب کنند.»
برخی از مطالعات قبلی نشان داده اند که سطوح بالای تیروئید با افزایش ریسک اختلال شناختی مرتبط می باشد، اما این نتایج متفاوت بوده است.
به گفته پژوهشگران، حدود ۲۰ درصد از افرادی که برای آنها هورمون تیروئید تجویز می شود ممکنست بیش از اندازه مصرف کنند و در معرض خطر تیروتوکسیکوز قرار بگیرند.
محققان برای این مطالعه، سوابق بهداشتی نزدیک به ۶۶۰۰۰ سالمند را که مراقبت های اولیه را از سیستم بهداشت جان هاپکینز بین ژانویه ۲۰۱۴ و مه ۲۰۲۳ دریافت کرده بودند، تحلیل و بررسی کردند.
به طور کلی، افزایش سطح تیروئید با افزایش ۳۹ درصدی خطر تشخیص اختلال شناختی همراه بود.
محققان دریافتند که حدود ۱۱٪ از بیماران مبتلا به تیروتوکسیکوز در سن ۷۵ سالگی مبتلا به اختلال فکری تشخیص داده شدند، در مقایسه با حدود ۶٪ از افرادی که هیچ گاه سطح تیروئید بالایی نداشته اند.
در سن ۸۵ سالگی، ۳۴٪ از بیماران مبتلا به تیروتوکسیکوز اختلال فکری داشتند، در مقایسه با ۲۶ ٪ بیماران بدون هورمون تیروئید زیاد.

منبع:

About Author