محققان سوئدی پی بردند؛ استاتین ها سرعت زوال شناختی را در مبتلایان آلزایمر کند می کنند

فست فود باز: پژوهشگران درحال بررسی فواید استاتین ها به عنوان درمانی برای زوال عقل هستند.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از هلث لاین، پژوهشگران گزارش می دهند که استاتین ها ممکنست به کُند کردن زوال شناختی در بعضی از افراد مبتلا به زوال عقل کمک کنند.
محققان معتقدند مزایای استاتین ها در پیش گیری از بیماریهای قلبی عروقی ممکنست عاملی در کاستن علائم زوال عقل باشد.
بر اساس یک مطالعه جدید، افراد مبتلا به زوال عقل در صورت دریافت داروی کاهنده چربی موسوم به استاتین، کاهش شناختی را با سرعت کمتری تجربه می کنند.
در این مطالعه، پژوهشگران اطلاعات پزشکی بیش از ۱۵۵۰۰ فرد مبتلا به آلزایمر یا زوال عقل مختلط را که واجد شرایط درمان کاهش چربی بودند، بررسی کردند. به حدود ۱۱۰۰۰ نفر از آنها استاتین داده شد.
محققان گزارش دادند افرادی که استاتین مصرف می کردند در تست های شناختی بهتر عمل کردند.
دکتر «سارا گارسیا-پتاچک»، سرپرست تیم تحقیق و استاد علوم اعصاب و استادیار دپارتمان نوروبیولوژی، علوم مراقبتی و جامعه مؤسسه کارولینسکا در سوئد، اظهار داشت: «فرضیه ما این بود که بیمارانی که استاتین مصرف می کنند، نتایج شناختی بهتری خواهند داشت و این همان چیزی بود که در نتایج خود یافتیم.»
وی در ادامه اضافه کرد: «ما متوجه شدیم بیمارانی که داروی سیمواستاتین دریافت نمودند از نظر شناختی بهتر عمل می کنند، اما فقط در بیمارانی که تحت درمان طولانی مدت بودند. در بررسی بیمارانی که اخیراً درمان را آغاز نموده بودند، این مزیت سیمواستاتین را پیدا نکردیم، اما استاتین ها بطور کلی همچنان با شناخت بهتری نسبت به عدم درمان مرتبط بودند.»
به گفته پژوهشگران، تحقیقات بیشتری برای درک بهتر ارتباط بین درمان با استاتین و اثرات آن بر آلزایمر و سایر اشکال زوال عقل مورد نیاز است.
استاتین ها با کاهش چربی، به بهبود الگوی بیوشیمیایی کلی چربی کمک می کنند.
آنها با کاهش سطح لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL، با نام مستعار کلسترول بد) و افزایش سطح لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL، با نام مستعار کلسترول خوب) عمل می کنند.

About Author