محققان پی بردند؛ سویا، آجیل و لوبیا در جلوگیری از عود سرطان سینه موثرند

فست فود باز: یک تحلیل جدید نشان میدهد بانوانی که از سرطان سینه جان سالم به در برده اند با سویا، آجیل، لوبیا و غلات کامل احتمال عود مجدد بیماری شان را کم می کنند.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، بگفته پژوهشگران دانشگاه جان هاپکینز مریلند، مصرف بیشتر ترکیبات سویا به نام ایزوفلاون ها خصوصاً با احتمال بازگشت سرطان مرتبط می باشد.
به گفته نویسندگان، این یافته ها هنوز نمی تواند دوزهای ایده آل ایزوفلاون ها یا سایر مواد مغذی را که بنظر می رسد مانع از عود بیماری می شوند را تعیین کند، بدین سبب تحقیقات بیشتری دراین زمینه مورد نیاز است.
محققان این مطالعه، به بررسی داده های ۲۲ مطالعه عمده که بر روی دانه های سویا، لیگنان ها (ترکیبات موجود در انواع گیاهان مانند دانه ها و آجیل ها)، سبزیجات چلیپایی (مانند کلم، کلم بروکلی و گل کلم) و چای سبز متمرکز بودند، پرداختند.
آنها همین طور به تأثیر مواد مغذی گیاهی که در این غذاها یافت می شوند، پرداختند.
دکتر «چانینگ پالر»، نویسنده ارشد این مطالعه، اظهار داشت: «ما دریافتیم مصرف زیاد ایزوفلاون های سویا با کاهش ۲۶ درصدی عود سرطان سینه مرتبط می باشد.»
به گفته نویسندگان، بیشترین فایده از مصرف روزانه ۶۰ میلی گرم به دست می آید که معادل دو یا دو فنجان شیر سویا یا نصف فنجان سویای پخته شده است.
با این حال، فایده ایزوفلاون های سویا در پیش گیری از مرگ ناشی از سرطان سینه کمتر بود- تنها حدود ۱۲ درصد کم شد. این مزیت زمانی بالاتر بود که زنان حدود یک یا دو وعده از محصولات سویا را در روز مصرف می کردند.
تیم پالر همین طور لیگنان هایی را که در گیاهان بی شماری مانند دانه ها، مغزها، حبوبات، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات یافت می شوند، بررسی کردند. دانه کتان، بادام هندی، کلم بروکلی و کلم بروکسل حاوی غلظت بالایی از لیگنان هستند.
این مطالعه نشان داد که سطوح بالای انترولاکتون بنظر می رسد احتمال مرگ ناشی از سرطان سینه را تا ۲۸٪ می کاهد، و احتمال مرگ سریع به هر علتی را تا ۳۱ درصد کم می کند.
یافته های مربوط به لیگنان و سویا به اندازه ای قوی است که به بازماندگان سرطان سینه سفارش می شود از آنها در هر رژیم غذایی بهره گیرند.

About Author