یافته جدید تحقیقاتی؛ وجود یک باکتری در دهان ممکن است سرطان روده بزرگ را تسریع کند

فست فود باز: به گزارش فست فود باز، تحقیقات جدید نشان داده است میکروبی که معمولا در دهان انسان یافت می شود می تواند به تومورهای روده بزرگ برسد و به نظر می آید رشد آنها را سرعت می بخشد.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، به قول انجمن سرطان آمریکا، این یافته امکان دارد به بینش جدیدی در مورد مبارزه با سرطان روده بزرگ منجر شود.
محققان مرکز سرطان فرد هاچینسون در سیاتل واشنگتن، سطوح یک باکتری خاص دهان به نام Fusobacterium nucleatum را در بافت تومور روده بزرگ که از ۲۰۰ بیمار مبتلا به سرطان روده گرفته شده بود، بررسی کردند.
آنها گزارش دادند که این میکروب چندین زیرگروه دارد، اما به نظر می آید تنها یکی از آنها به نام Fna C۲ با تومور مرتبط می باشد و نه بافت سالم. زیرگروه Fna C۲ همینطور در نمونه های مدفوع جمع آوری شده از بیماران سرطان روده بزرگ در مقایسه با افراد سالم بیشتر مشاهده شد.
«سوزان بولمن»، نویسنده این مطالعه، در بیانیه خبری مرکز سرطان اظهار داشت: «ما به صورت مداوم مشاهده کرده ایم که بیماران مبتلا به تومورهای کولورکتال حاوی Fusobacterium nucleatum در مقایسه با بیماران بدون میکروب، بقای ضعیف تری دارند.»
بولمن در ادامه اضافه کرد: «اکنون ما در می یابیم که یک زیرگروه خاص از این میکروب مسئول رشد تومور است. این نشان داده است که درمان ها و غربالگری هایی که این زیر گروه را هدف قرار می دهند، به افرادی که در معرض خطر بیشتر ابتلاء به سرطان کولورکتال تهاجمی تر هستند، کمک می نماید.»
در طول تحقیقات، محققان برای نخستین بار کشف کردند که باکتری F. nucleatum که در دهان وجود دارد، زیرگروه های مجزایی دارد. اما فقط زیرگروه Fna C۲ توانایی حرکت از دهان به معده و سپس انتشار در بخش تحتانی دستگاه گوارش همچون روده بزرگ را دارد.
تیم تحقیق گفت در پایان، ۵۰ درصد از تومورهای روده بزرگ آزمایش شده وجود زیرگروه Fna C۲ از F. nucleatum را نشان دادند.
به گفته بولمن، «درمان های سلولی مبتنی بر میکروب امکان دارد مرز جدیدی در حمله به سرطان روده بزرگ باشد. این درمان ها از اشکال تغییر یافته باکتری برای رساندن داروها به صورت مستقیم به تومور استفاده می کردند.»

منبع:

About Author