گزارش محققان انگلیسی؛ ۶ نفر از ۱۰ بازمانده سکته مغزی سال ها بعد گرفتار افسردگی می شوند

به گزارش فست فود باز، یک مطالعه جدید نشان داده است که از هر ۱۰ بازمانده سکته مغزی، ۶ نفر در اواخر زندگی خود با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، نتایج نشان داده است که این میزان، در مقایسه با نرخ افسردگی ۲۲ درصدی جمعیت عمومی است.
به علاوه، ۹ مورد از ۱۰ مورد افسردگی در رابطه با سکته مغزی در خلال پنج سال بعد از زنده ماندن از سکته مغزی رخ می دهد.
«پیانژونگ وانگ»، محقق ارشد از کالج کینگ لندن، در اطلاعیه ای اظهار داشت: «افسردگی در بازماندگان سکته شایع است، اما تحقیقات ما نشان داده است که این افسردگی برای مدت طولانی تری از آن چه قبلاً تصور می شد ادامه می یابد».
به گفته انجمن سکته مغزی آمریکا، تغییرات بیوشیمیایی در مغز ناشی از صدمه سکته مغزی می تواند با تداخل در توانایی فرد در داشتن احساسات مثبت، به افسردگی منجر شود.
برای این مطالعه، محققان موارد ۶۶۰۰ بازمانده از سکته مغزی را بررسی کردند.
نتایج نشان داد که افسردگی شدید فورا پس از سکته مغزی رخ می دهد، بیشتر از حد انتظار ادامه خواهد یافت و سریع تر از موارد افسردگی خفیف عود می کند.
وانگ اظهار داشت: «افسردگی در بین بازماندگان سکته مغزی می تواند بر تحرک آنها تاثیر بگذارد و کارهای ساده ای مانند راه رفتن و نگه داشتن اشیا را با مشکل مواجه کند. همینطور می تواند خطر کلی مرگ آنها را افزایش دهد.»
وی در ادامه اضافه کرد: «کیفیت زندگی برای بازماندگان سکته مغزی مهم می باشد، چونکه شواهدی وجود دارد که بازماندگان افسرده نرخ بقای کمتری دارند.»
وانگ اظهار داشت: «دلایل زیادی وجود دارد که می تواند سبب این امر شود، همچون اختلال در زندگی اجتماعی بازماندگان، کاهش توانایی فیزیکی و اختلالات التهابی مشاهده شده در بیماران افسرده.»
وی می گوید: «پزشکان باید به بازماندگان سکته مغزی که افسردگی بیشتر از یک سال طول می کشد، توجه ویژه ای داشته باشند، چونکه امکان دارد خطرات بالای تجربه افسردگی مداوم را داشته باشند.»

منبع:

About Author