گزارش محققان کانادایی؛ ترکیب یائسگی زودرس و بیماری قلبی برای مغز زنان بد است

فست فود باز: به گزارش فست فود باز، تحقیقات جدید نشان داده است خانمهایی که پیش از ۵۰ سالگی وارد دوره یائسگی می شوند و همینطور دارای عوامل خطر بیماری قلبی هستند، امکان دارد در معرض خطر بالا زوال فکری و زوال عقل باشند.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، «جنیفر رابین»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تورنتو کانادا، اظهار داشت: «در حالی که عوامل خطر قلبی عروقی برای افزایش ریسک ابتلاء به زوال عقل در افراد اثبات شده است، آن چه کمتر شناخته شده است اینست که چرا زنان بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلاء به بیماری آلزایمر هستند. ما بررسی کردیم که آیا تغییر هورمونی یائسگی، بخصوص زمان یائسگی، امکان دارد در این افزایش ریسک نقش داشته باشد یا خیر.»
رابین در اطلاعیه ای توضیح داد: «ما دریافتیم که این تغییر هورمونی زودهنگام و در عین حال داشتن عوامل خطر قلبی عروقی با مشکلات شناختی بیشتر در مقایسه با مردان همسن مرتبط می باشد.»
حفظ جریان خون خوب به مغز و درون مغز یک عامل شناخته شده در حفظ سلامت عصبی است. فشار خون بالا، سیگار کشیدن و دیابت همگی می توانند جریان خون مغز را مختل کنند.
در مطالعه جدید، تیم رابین سلامت شناختی ۱۶۷۲۰ نفر با میانگین سنی ۶۵ سال را که به صورت مساوی از نظر جنسیت تقسیم شده بودند، ردیابی کردند.
آنها شرکت کنندگان زن را به سه زیر گروه تقسیم کردند: کسانی که یائسگی زودتر را بین سنین ۳۵ تا ۴۸ تجربه کردند. کسانی که مابین ۴۹ تا ۵۲ سالگی وارد یائسگی شده اند (که معمولی است)؛ و کسانی که یائسگی دیرتر داشتند، بین سنین ۵۳ تا ۶۵.
آنها همینطور عوامل خطر قلبی مانند کلسترول LDL (بد) بالا، دیابت، چاقی، سیگار کشیدن، فشار خون بالا و همینطور نسخه های داروهای فشار خون را برای شرکت کنندگان ردیابی کردند.
همچنین در ابتدا و انتهای مطالعه سه ساله به همه یک سری تست های شناختی داده شد.
به نظر می رسد دو عامل خطر همراه با هم- یائسگی زودرس و خطر قلبی بالاتر- با کاهش نمرات تست زنان در طول سه سال مطالعه ارتباط داشته باشد.
چنین روندی در بین زنان با یائسگی معمولی یا دیررس مشاهده نشد.
رابین اظهار داشت: «یافته های ما نشان داده است که سن یائسگی و همینطور خطر قلبی عروقی باید در هنگام توسعه راهبردهای جلوگیری از زوال شناختی در زنان در نظر گرفته شود».

منبع:

About Author