محققان سوئدی توصیه می کنند؛ ورزش در طول دوره کووید طولانی مفید می باشد

به گزارش فست فود باز، یک مطالعه جدید نشان داده است که افراد مبتلا به کووید طولانی مدت امکان دارد بتوانند با ورزش سلامت خویش را بهبود بخشند، چیزی که تابحال از آن جلوگیری شده است.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، «آندریا تریفونوس»، محقق ارشد مؤسسه کارولینسکا در سوئد، می گوید: «سازمان جهانی بهداشت و دیگر ارگان های اصلی گفته اند که افراد مبتلا به کووید باید از ورزش شدید اجتناب کنند.»
وی در ادامه می افزاید: «اما یافته های جدید نشان داده است که بیماران مبتلا به کووید طولانی مدت بعد از ورزش به خوبی افراد سالم عمل می کنند، باآنکه در ابتدا علایم بیشتری داشتند. منظورم اینست که در طول ۴۸ ساعتی که ما آنها را مشاهده کردیم، علایم شأن بدتر نشد یا بر بدن تاثیر منفی نداشتند.»
مشاهدات اولیه نشان داده بود که ورزش با کووید طولانی مدت می تواند مضر باشد.
افراد مبتلا به کووید طولانی اغلب علائمی مانند خستگی مفرط، تنگی نفس، افزایش ضربان قلب و ضعف عضلانی را تجربه می کنند و این علایم اغلب با تلاش بیشتر، تشدید می شوند.
برای این که ببینند ورزش مفید می باشد یا مضر، محققان ۳۱ فرد مبتلا به کووید طولانی را انتخاب کردند و آنها را با ۳۱ فرد سالم مقایسه کردند.
همه شرکت کنندگان سه جلسه تمرینی مختلف شامل تمرینات تناوبی با شدت بالا و تمرینات هوازی با شدت متوسط – هر دو روی دوچرخه ورزشی – و همینطور تمرینات قدرتی را تکمیل کردند.
به گفته محققان، جلسات به ترتیب تصادفی و با فاصله چند هفته از یکدیگر انجام شد.
همه شرکت کنندگان قبل، فورا بعد و دو روز پس از جلسات آموزشی تحت یک سری آزمایش های پزشکی قرار گرفتند تا علایم و سلامت کلی آنها ارزیابی شود.
تریفونوس اظهار داشت: «افراد مبتلا به کووید به صورت کلی سطوح پایین تری از تناسب اندام و قدرت عضلانی داشتند که می تواند به علت عفونت و فعالیت کمتر باشد.»
با این حال، نتایج به صورت کلی نشان داده است که افراد مبتلا به کووید طولانی مدت می توانند از برخی ورزش ها سود ببرند.
تریفونوس اظهار داشت: «افراد مبتلا به کووید نباید به صورت کلی از ورزش کردن دلسرد شوند. در عوض، تحت نظارت، آنها باید تشویق شوند تا با هر نوع تمرینی که از آن لذت می برند، البته در سطح مناسب، شروع کنند و سپس به آرامی شدت آنرا بالا برند.»

منبع:

About Author