گزارش محققان کانادایی؛ سیگار کشیدن در حاملگی احتمال چاقی نوزاد را زیاد می کند

به گزارش فست فود باز، خانمهایی که در دوران حاملگی سیگار می کشند، بیشتر در معرض خطر اضافه وزن یا چاق شدن فرزندانشان هستند و محققان حالا فکر می کنند که به علت آن پی برده اند.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، دانشمندان اخیراً گزارش دادند، کودکان بدنیا آمده از مادرانی که در دوران حاملگی سیگار می کشیدند، دارای باکتری های روده هستند که به صورت قابل توجهی با بچه هایی که مادرشان سیگار نمی کشد، متفاوت می باشد.
«آنیتا کوزیرسکیج»، اپیدمیولوژیست میکروبیوم و پروفسور اطفال در دانشگاه آلبرتا در کانادا، اظهار داشت: «مدتی است که مشخص شده است خانمهایی که در حاملگی سیگار می کشند، بچه هایی با اضافه وزن دارند.»
کوزیرسکیج در بیانیه خبری دانشگاه اظهار داشت: «ما فقط نمی دانستیم که چگونه این اتفاق می افتد. امکان دارد راه های زیادی وجود داشته باشد، اما ما نشان دادیم که یکی از طریق ها تغییر باکتری های روده در نوزاد است.»
به گفته محققان، چاقی هم اکنون بیشتر از ۱۸ درصد از کودکان و نوجوانان را تحت تاثیر قرار می دهد، در حالیکه در سال ۱۹۷۵ تنها ۴ درصد بود.
برای این مطالعه، محققان از داده های بیشتر از ۱۵۰۰ کودک که بعنوان بخشی از یک مطالعه بلندمدت رشد کودک ردیابی شده بودند، استفاده کردند.
وزن بچه ها در سنین ۱ و ۳ ماهگی و نمونه مدفوع در ۳ و ۱۲ ماهگی جمع آوری شد.
محققان دریافتند که خطر اضافه وزن کودک با سطوح بالاتر نوعی باکتری روده به نام Firmicutes مرتبط می باشد و سیگار کشیدن در دوران حاملگی سبب افزایش فراوانی این باکتری در روده کودک می شود.
کوزیرسکیج اظهار داشت که “فیرمیکوت” ها بخشی طبیعی از باکتری های روده هستند و معمولا در تمام نوزادان مدت کوتاهی بعد از تولد افزایش می یابند. اما افزایش این باکتری در نوزادان مادران سیگاری خیلی زود اتفاق می افتاد.
سطوح بالای Firmicutes می تواند منجر به تولید بیش از اندازه اسید چرب به نام بوتیرات شود، اما محققان هنوز مطمئن نیستند که چرا بوتیرات بیش از اندازه امکان دارد سبب شود بچه گرفتار اضافه وزن شود.
کوزیرسکیج تصریح کرد: «اینطور نیست که بوتیرات سمی باشد یا چیزی شبیه به آن. این یک محصول جانبی طبیعی است.»
محققان دریافتند که کودکان سطوح بالاتری از باکتری Firmicutes دارند، حتی اگر مادرشان سیگار را ترک کند یا در طول حاملگی آنرا ترک کند. فقط مادرانی که پیش از حاملگی سیگار نکشیده اند یا سیگار را ترک کرده اند، بچه هایی با سطوح طبیعی باکتری داشتند.
آنها همینطور دریافتند که تغذیه انحصاری با شیر مادر در سه ماه اول زندگی کودک سبب کاهش اثر سیگار می شود.
محققان می گویند مطالعات بیشتری برای تقویت این ارتباط و درک بهتر اثر Firmicutes بر وزن مورد نیاز است.

منبع:

About Author