محققان توصیه می کنند؛ ورزش هفتگی خطر فشارخون بالا را برای مغز کاهش می دهد

به گزارش فست فود باز، یک کارآزمایی بالینی جدید نشان داده است که ورزش شدید بیشتر از یک مرتبه در هفته می تواند خطر مبتلا شدن به زوال عقل را در افراد مبتلا به فشار خون بالا کم کند.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، به قول انجمن قلب آمریکا، نمونه هایی از فعالیتهای شدید عبارتند از پیاده روی در سربالایی، دویدن، دوچرخه سواری سریع، شنا، طناب زدن و کارهای سنگین در حیاط.
دکتر «ریچارد کازیبو»، استادیار پزشکی داخلی در دانشکده پزشکی دانشگاه ویک فارست کارولینای شمالی و محقق ارشد این مطالعه، اظهار داشت: «ما می دانیم که ورزش فواید خیلی از جمله کاهش فشار خون، بهبود سلامت قلب و به صورت بالقوه به تأخیر انداختن زوال شناختی دارد.»
کازیبو اضافه کرد: «این مطالعه جدید ایده ای را عرضه می دهد که چقدر ورزش برای به دست آوردن این فواید ضروری است.»
این کارآزمایی بالینی شامل بیشتر از ۹۳۰۰ شرکت کننده با فشار خون بالا ۵۰ ساله و بالاتر بود.
به گفته محققان، نتایج اولیه انتشار یافته در سال ۲۰۱۹ نشان داد که کنترل شدید فشار خون به صورت قابل توجهی خطر ابتلاء به اختلالات شناختی خفیف را می کاهد که پیشروی زوال عقل اولیه است.
برای این گزارش جدید، محققان تاثیر ورزش بر سلامت مغز این افراد را تحلیل و بررسی کردند.
کازیبو تصریح کرد: نزدیک به ۶۰ درصد از شرکت کنندگان در مطالعه، حداقل یک مرتبه در هفته، حتی در میان افراد ۷۵ سال و بالاتر، فعالیت بدنی شدید را گزارش کردند.
او در یک بیانیه خبری اظهار داشت: «این خبر خوشایند است که تعداد بیشتری از افراد مسن درحال انجام تمرینات بدنی هستند. این مورد همینطور نشان داده است که افراد مسن که اهمیت ورزش را درک می کنند امکان دارد تمایل بیشتری به ورزش با شدت بالاتر داشته باشند.»
با این حال، نتایج نشان داد که تاثیر محافظتی ورزش شدید بر سلامت مغز برای افراد پایین تر از ۷۵ سال بارزتر بود.

منبع:

About Author