محققان پی بردند؛ سفر به فضا می تواند سیستم ایمنی انسان را بر هم بزند

فست فود باز: فضانوردانی که به دور زمین می چرخند از مشکلات سیستم ایمنی مانند عفونت ها و فعال شدن مجدد ویروس های خفته حتی در پروازهای فضایی کوتاه مدت رنج می برند.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، یک مطالعه جدید نشان داده است که بنظر می رسد این مسئله بدین سبب است که کمبود گرانش موجب می شود سیستم ایمنی بدن در طول سفرهای فضایی گرفتار مشکل شود.
محققان گزارش دادند که سلول های ایمنی در وضعیت بدون وزن متفاوت رشد می کنند و بر توانایی آنها برای مبارزه با بیماری تأثیر می گذارد.
محقق ارشد دکتر «دانیل وینر»، متخصص پیری در مؤسسه تحقیقات پیری دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، اظهار داشت: «ما نشان می دهیم که چگونه ریزگرانش شبیه سازی شده سلول های ایمنی را شکل می دهد و چگونه تغییرات نیرو عملکرد سلول ها را در سطح تک سلولی تغییر می دهد.»
محققان همین طور حداقل یک مکمل – رنگدانه گیاهی کوئرستین – پیدا کردند که می تواند با اثرات بی وزنی بر سیستم ایمنی روبرو شود.
محققان دریافتند که کوئرستین حدود ۷۰ درصد از تغییرات سلول های ایمنی ناشی از کمبود جاذبه را معکوس می کند. این ماده در پیاز قرمز، انگور، انواع توت ها، سیب و مرکبات یافت می شود.
برای این مطالعه، پژوهشگران در زیر میکروسکوپ بررسی کردند که چگونه ۲۵ ساعت ریزگرانش شبیه سازی شده بر سلول های ایمنی کشت شده از خون ۲۷ اهداکننده انسان سالم بین سنین ۲۰ تا ۴۶ سال تأثیر گذاشت.
این تیم سپس یافته های آزمایشگاهی خودرا با داده های مطالعات قبلی انجام شده روی انسان ها و موش هایی که واقعاً به فضا رفته بودند، مقایسه کردند.
محققان چندین ژن و مسیرهای بیولوژیکی را کشف کردند که تحت تأثیر گرانش میکروسکوپی قرار دارند و سپس به جستجوی داروها یا مکمل های خاصی پرداختند که ممکنست از سلول های ایمنی محافظت کند.
یک سیستم هوش مصنوعی طراحی شده برای تشخیص بیش از ۲ میلیون تعامل بین ژن ها و داروها و مواد غذایی مختلف، کوئرستین را به عنوان ماده ای بالقوه برای تقویت سیستم ایمنی در فضا برجسته کرد.

منبع:

About Author