وزیر بهداشت خبر داد: تکمیل و ساخت چهار مرکز درمانی و اورژانس در نقاط صفر مرزی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تکمیل و ساخت چهار مرکز درمانی و فوریتهای پزشکی در نقاط صفر مرزی خبر داد.

به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت بهداشت، بهرام عین اللهی در حاشیه چهل و یکمین همایش سراسری روسای مراکز اورژانس در کرج اظهار داشت: حذف نقاطی که در جاده ها سبب فوت می شد توسط وزارت راه و شهرسازی مورد توجه قرار گرفت و کارهای بزرگی دراین زمینه انجام شد.
وی اظهار نمود: جاده ها و مناطق مختلف کشور، تنوع زیستی شامل کویر، کوهستان و قله دارد و به هر صورتی بود، پایگاه های اورژانس در مناطق مختلف کشور بوجود آمد.
عین اللهی اظهار داشت: در مناطق شهری کشور هم در قسمت اورژانس شاهد ارتقا بودیم بطوریکه راه اندازی و خرید ۲۴۶ موتورلانس در مناطق پرترافیک اقدامات موثری داشتند.
وی افزود: ۸۷ درصد بیمارانی که اورژانس برای اقدامات اولیه بالای سرآنان حضور پیدا می کند احتیاج به بیمارستان ندارند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان نمود: وقتی موتورلانس مجهز در دسترس باشد با عنایت به سرعتی که در رسیدن به محل دارد می تواند خیلی از درمان ها را انجام دهد و در صورت احتیاج به بیمارستان، آمبولانس اعزام شود.
وی یادآورشد: در طول فعالیت دولت سیزدهم اقدامات موثری همراه با پیشرفت های قابل توجه داشتیم.
عین اللهی افزود: در روستاهای صعب العبور، ماماهای متبحری داریم و اقدامات اولیه حیاتی توسط مراکز اورژانس به انجام می رسد.
وی اظهار داشت: در طول فعالیت دولت سیزدهم ۱۰ ستاد مرکز اورژانس ساخته شده که در هر ثانیه فعالیتهای سمعی بصری و مانیتورینگ رصد را انجام می دهند که در دانشگاه ها این مهم در حال تکمیل شدن است.
تکمیل و ساخت چهار مرکز درمانی و فوریتهای پزشکی در نقاط صفر مرزی
عین اللهی از تکمیل و ساخت چهار مرکز درمانی و فوریت های پزشکی در نقاط صفر مرزی اطلاع داد و اضافه کرد: یکی از نکات قابل توجه دراین زمینه برگزاری مراسم ویژه همچون اربعین است که با عنایت به فصل گرما وجود پایگاه های مرزی و بیمارستان ها مهم می باشد.
وی اظهار داشت: ازاین رو بیمارستان شهید قاسم سلیمانی در شلمچه، بیمارستانی در مهران و یک بیمارستان هم سال جاری در مرز خسروی بهره برداری شد که بسیاری خدمات را به بیمارانی که گرما زده می شوند، عرضه دادند.
وزیر بهداشت، ضمن تقدیر از فرماندهی اورژانس به سبب اقدامات موثر دراین زمینه اظهار داشت: در سال قبل حتی یک مورد مرگ در اثر گرمازدگی نداشتیم و در دهه آخر صفر هم در خراسان رضوی خدمات خوبی انجام شد.
وی افزود: نخستین شناور دریایی اورژانس در جنوب راه اندازی شد و امیدواریم این مراکز توسعه یابد.
عین اللهی اضافه کرد: همینطور با عنایت به اهمیتی که بالگرد ها در امداد رسانی دارند مراکز تعمیر و نگهداری بالگردها در تهران راه اندازی شده و اعتباری برای اورژانس درقانون بودجه تصویب شده است.
این مقام مسئول از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه اورژانس را راه اندازی پایگاه اورژانس بانوان عنوان نمود و اظهار داشت: این پایگاه با هدف عرضه خدمات بهتر به بانوان در نظر گرفته شده که فعلاً در شهر های بزرگ فعالیت دارد.
عین اللهی خاطرنشان کرد: سه هزار و ۵۴۰ نفر در سه سال گذشته در اورژانس استخدام شده اند، باآنکه هنوز هم کمبود نیرو داریم ولی تلاش می نماییم این کمبودها در مجوزهای آینده تامین گردد.
چهار هزار و ۵۰۰ نقطه کور تلفن همراه شناسایی شد
وی همینطور از شناسایی چهار هزار و ۵۰۰ نقطه کور تلفن همراه در کشور اطلاع داد و اظهار داشت: کارت معاینه طبی هوشمند صادر و ۲۲۰ پایگاه آموزشی راه اندازی شده تا آموزش ها به روز باشد.
عین اللهی، راه اندازی استودیو سلامت بخصوص برای اربعین و تجمع ها با هدف پیشگیری در مبحث گرمازدگی را از دیگر اقدامات انجام شده عنوان نمود.
وی از ساختمان خیریه هاشم زاده با زیربنای ۸۰۰ مترمربع بعنوان اقدامی موثر با مشارکت خیرین در حوزه بهداشت و درمان یاد کرد و اضافه کرد: در راه تهران – کرج با عنایت به تردد بالایی که شاهد می باشیم پایگاه های امدادرسانی مورد توجه قرار گرفته و اتوبوس آمبولانس یکی از این موارد است.
وزیر بهداشت اظهار داشت: اتوبوس آمبولانس با ۱۳ تخت می تواند پذیرای بیماران باشد و با عنایت به عبور مسافران زیاد و کارخانه های مختلف در راه تهران – کرج می تواند بسیار مثمر ثمر باشد.
وی اورژانس کشور را از پیشرفته ترین مراکز فوریت های پزشکی خاورمیانه برشمرد.
نیروهای اورژانس قهرمانان واقعی هستند
عین اللهی همینطور با اعلان اینکه فداکاری ها و ایثارگری های عوامل اورژانس باید ثبت گردد، خطاب به نیروهای این سازمان اظهار داشت: شما قهرمانان واقعی هستید که در حوادث سخت حضور دارید ولی متاسفانه این فداکاری ها و حضور ثبت نمی شود.
وی اضافه کرد: دوران فعالیت ۳ ساله ریاست جمهوری شهید آیت الله ئیسی در تاریخ به ثبت رسید و الگویی برای دولت های آینده خواهد شد ولی متاسفانه برخی ها این دوران را تحلیف می کنندو وظیفه ما اینست که این راه را ادامه دهیم.
عین اللهی اظهار داشت: عوامل اورژانس در همه صحنه ها بخصوص در حوادث سخت حضور دارند و این حضور نشان دهنده شجاعت و فداکاری اورژانس است.
وزیر بهداشت اظهار نمود: از سیاست هایی که در دولت در زمینه اورژانس بوده، توسعه خدمات اوژانس بوده و با توجه به این که خط اول حوزه سلامت اورژانس است بنا بر این باید به این حوزه توجه ویژه ای شود.
عین اللهی اضافه کرد: تمامی امکانات و تجهیزات اورژانس باید به روز و جدید باشد؛ اورژانس یک دانشگاه است و تمامی حوادثی که در اورژانس پیش می آید باید تحلیل و بررسی و با عنایت به آن، راهکارهای مناسبی عرضه تا از حوادث بعدی پیشگیری شود.
وی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت مسئول حفظ سلامتی تک تک افزاد جامعه است و در تمامی حوادث باید به درستی وظایف خویش را در مقابل افراد حادثه دیده انجام دهیم.
دیپلماسی اورژانس از مهم ترین برنامه های وزارت بهداشت است
عین اللهی با تکیه بر این که اورژانس همیشه باید در حالت پویا باشد، گفت: رئیس سازمان اورژانس باید برنامه چهار ساله آینده خویش را مشخص نماید و توسعه اورژانس از لحاظ امکانات و نیروی انسانی در اولویت قرار گیرد.
وی اضافه کرد: دیپلماسی اورژانس هم یکی از مهم ترین برنامه هایی است که طبق این برنامه اورژانس کشور باید با اورژانس تمامی کشورها ارتباط و تعامل داشته باشد.
عین اللهی توسعه اورژانس هوایی را هم یکی دیگر از برنامه های مهمی عنوان نمود که در صورت تأمین اعتبار باید این مورد در دستور کار قرار گیرد چون که در خیلی از مناطق کابرد مهمی دارد.
وزیر بهداشت همینطور تصریح کرد: استفاده از فناوری روز دنیا همچون هوشمندسازی باید در دستور کار برنامه های سازمان اورژانس قرار گیرد.
وی در ادامه به دستاوردهای سازمان اورژانس در سه سال گذشته اشاره نمود و اظهار داشت: دسترسی عادلانه و بهنگام به خدمات فوریت های پزشکی و اورژانس باکیفیت در سالهای اخیر تقویت شد و این خدمت باید استمرار داشته باشد و در تمامی مناطقی که ضروری است باید پایگاه های اورژانس راه اندازی شود.
عین اللهی اظهار داشت: فداکاری ها و ایثارگری های عوامل اورژانس باید ثبت گردد چون که شما قهرمانان واقعی هستید که در حوادث سخت حضور دارید ولی متاسفانه این فداکاری ها و حضور ثبت نمی شود.

 

منبع:

About Author