وزیر بهداشت: روش های دفاع مقدس را باید برای همه کارزارهای بحرانی کشور انتخاب نماییم

به گزارش فست فود باز وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: از دوران دفاع مقدس نه یک درس نامه، بلکه باید درس های زیادی را بیاموزیم و روش هایی که در دفاع مقدس داشتیم را بعنوان یک شیوه موفق برای همه کارزارهای بحرانی کشور انتخاب نماییم.
به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، سعید نمکی روز سه شنبه در آیین رونمایی از جلد دوم کتاب آشنایی با فرهنگ و معارف دفاع مقدس که در وزارت بهداشت برگزار شد، ضمن تبریک دهه فجر و روز زن اضافه کرد: علاوه بر درس عاشقی و مهربانی و همراهی، یکی از درس هایی که در دفاع مقدس آموختیم این است که حفظ وطن و سرزمین می تواند یکی از محورهای وحدت ملی باشد. در دفاع مقدس، شیعه و سنی و زرتشتی و مسیحی و همه ادیان در کنار هم بودند. مقام معظم رهبری به منزل خانواده شهید مسیحی رفتند که این پیام را بدهند و بگویند می دانیم در دفاع مقدس، فرزند مسیحی هم در نگهداری مرزهای این سرزمین کوشید. این درس بزرگی برای تاریخ این مملکت بود.
وی افزود: درس دیگری که گرفتیم این است که اراده یک ملت می تواند بر همه توانمندی های بین المللی هم غالب شود. همه تکنولوژی های مدرن آن روز جهان پشت سر صدام برای مغلوب کردن ملتی قرار داشت که به آمریکا نه گفته بود. این اثبات کرد که اگر اراده پولادین یک ملت در صحنه حاضر باشد می تواند بر غلبه بر مدرن ترین تکنولوژی ها موفق باشد. این به ما ثابت کرد در دوران تحریم با دست های بسته در اقیانوس بلای کرونا می توانیم موفق شنا نماییم.
در مبارزه با کرونا ابتدا سرداران شهید شدند و بعد سربازان ما
نمکی اظهار داشت: ناگهان طوفانی جهان را در بر گرفت که طوفان سنگینی بود. باید به روح بلند همه شهدای انقلاب، دفاع مقدس و شهدای مدافع سلامت درود بفرستیم که عاشقانه تن به آتش این بلا زدند. فرق هایی که دفاع مقدس در آن چه امروز در دفاع از سلامت مردم داریم این است که در دفاع مقدس، خط حمله و خط دفاع برای ما مشخص بود، اما در حمله ویروس کرونا ناگهان ترکیدن یک بمب در گوشه ای از سرزمین را به ما گزارش می کردند. در این حمله، دوست و دشمن را مطلقا نمی شناختیم. کسی که چهره مهربان و نگاه آمیخته با عشق داشت، ممکن بود بمب ویروس باشد و نمی دانستیم. گرچه در دفاع مقدس سرداران زیادی از دست دادیم، در مبارزه با کرونا ابتدا سرداران ما شهید شدند و بعد سربازان ما.
وی اضافه کرد: در ایام اول که ماسک و لباس محافظتی نداشتیم، به یکی از اساتید گفتم چرا بدون ماسک بالای سر بیمار کرونا مثبت رفتی، اظهار داشت که رفتم که رزیدنت ها نترسند. این حماسه در تاریخ این مملکت فراموش نشدنی است. در دوران دفاع مقدس روزنه هایی برای ورود برخی اقلام وجود داشت، اما در این دفاع شاید پس از واقعه تاسوعا و عاشورا هیچ قومی به اندازه این روزهای تحریم ظالمانه تحت فشار قرار نگرفت. ساعت ۲ بامدادان خوشحال بودیم که محموله ای در حال حمل به سمت کشور است، اما بعد تماس می گرفتند که نشده است.
به مرگ هیچ شهروندی در هیچ جای دنیا راضی نیستیم
وزیر بهداشت بیان کرد: روزی ۱۲۰۰ مرگ را برای ما پیش بینی کرده بودند و حالا در اروپا در همین گنداب مانده اند. بچه های ما با دست های بسته در این اقیانوس شنا کرده و به ساحل رسیده اند. از شبکه های بیرونی که توقعی نداریم. در روزی که هزار و ۸۶۰ مرگ متاسفانه در انگلستان ثبت شده است. ما به بیماری و مرگ هیچ شهروندی در هیچ جای دنیا راضی نیستیم. حتی کسانی که در اوج بیماری و گرفتاری زن و مرد و کودک و پیر و جوان این سرزمین، دارو و تجهیزات را برای ما محدود کرده اند. حتی به تب یک کودک در آمریکا یا مرگ یک نفر در انگلستان هم راضی نیستیم. مرگ بیش از ۴ هزار نفر در آمریکا ثبت شده است.
وی افزود: انبوهی از مردم و مسئولان در کنار همکاران ما قرار گرفته و هستند. از دفاع مقدس آموختیم که باید با شیوه جهادگرانه دفاع مقدس با این ویروس برخورد نماییم. ابتدا سنگر آرایی کرده و خط دفاع را محکم کردیم. بیش از ۱۰۰ هزار تخت برای روز مبادا آماده کردیم که بسیاری از این تخت ها استفاده نشد.
هیچ بیماری پشت در بیمارستان ها نماند
نمکی اظهار نمود: یکی از محاسن دفاع مقدس این بود که هیچ رزمنده ای پشت در بیمارستان های صحرایی معطل نماند. این را با افتخار می گویم که هیچ بیماری پشت در هیچ بیمارستانی در طول دوران شیوع ویروس کرونا سرگردان نشد و این افتخار جمهوری اسلامی ایران است.
وی افزود: گزارش این که کارگری از داربست افتاده باشد یا موتورسواری ضربه مغزی شده باشد یا ماشینی تصادف کرده باشد و بگویند در آی سی یو به سبب کرونا جا نداریم، یک مورد هم نداشتیم. اگر بود، این طوفان رسانه ای مقابل ما فعالیت می کرد. فقط چند دقیقه یک بیمار در حیاط بیمارستان مسیح دانشوری به او اکسیژن وصل کردند و بعد همه شبکه ها نشان دادند.
حماسه های مبارزه با کرونا ثبت شود
وزیر بهداشت اظهار داشت: امروز دنبال کوچکترین شعله های کرونا هستیم که در یک خانه یا محله شکل می گیرد و می خواهیم کاری نماییم که به لطف خدا و همت مردم، این شعله های کوچک شکل نگیرد. این درس بزرگ دفاع مقدس در کلاس سلامت مردم است. اگر این شیوه جهاد گرانه نبود، در اوج تحریم و گرفتاری، کار سخت تری را تجربه می کردیم.
وی بیان کرد: باید ثبت هنرمندانه این حماسه ها را دنبال نماییم. امروز باز هم از همکارانم تقاضا می کنم که در نگارش این حماسه عظیم ملی قدم برداریم.

منبع: