یک متخصص بیماریهای عفونی تشریح کرد افزایش کودکان بدحال در ویروس انگلیسی کرونا

متخصص بیماری های عفونی درباره امکان تشخیص ویروس جهش یافته کووید ۱۹ به کمک کیت های موجود در کشور، اظهار داشت: با استفاده از کیت های PCR علیرغم اینکه ابتلای افراد به کرونا قابل تشخیص می باشد، اما امکان شناسایی نوع ویروس کرونایی که فرد را آلوده کرده فراهم نیست.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر شروین شکوهی – فلوشیپ بیماری های عفونی در بیماران پیوندی، در مورد تغییرات و واریانت های SARS-CoV-۲(کروناویروس جدید) اظهار نمود: در ویروس های جهش یافته تغییر در پروتئین Sویروس رخ داده است و در ایران، برای تست اولیه و تکمیلی، این پروتئین سنجیده نمی شود؛ به بیان دیگر ژن هایی که PCR می شوند از لحاظ مولکولار هیچ فرقی نکرده اند، در نتیجه اینکه افراد به کرونا مبتلا شده اند، توسط این کیت ها قابل تشخیص می باشد، اما در مورد نوع کروناویروسی که فرد را آلوده کرده، مبحث متفاوت می باشد.
وی خاطرنشان کرد: جهش، اتفاق جدیدی در زندگی ویروس ها نیست و کروناویروس هم همانگونه که در ابتدا جهش یافت و به SARS-CoV-۲تغییر کرد و این پاندمی را رقم زد، همواره در حال جهش و تغییر است.
وی افزود: اغلب این تغییرات، اهمیت چندانی ندارد و نگرانی در مورد شدت علایم و میزان سرایت پذیری ایجاد نمی نماید. به صورت کلی جهش ها، گاه می تواند در جهت بقای ویروس و گاه ضد آن باشد؛ بعنوان مثال جهش در ویروس مرس، به ضرر ویروس بود و آنرا از بین برد، اما تابحال تمام جهش های کروناویروس جدید، در جهت حفظ بقای آن بوده است.
شکوهی با اعلان اینکه واریانت انگلیسی کروناویروس جدید هم بعد از گذشت مدتی شناسایی شد و از زمان جهش تاکنون، قطعا چندین بار دیگر هم گرفتار تغییر شده است که اطلاعاتی از آن در دست نیست، اظهار داشت: چند ماه پیش در مناطقی از کشور انگلستان که قرنطینه صورت گرفته بود، برخلاف انتظار، افزایش موارد مبتلا شدن گزارش شد که با تعیین توالی ژنی و مشاهده بار بالای ویروس و قابلیت انتقال بیشتر، فرضیه بروز واریانت عنوان شد به صورتی که مطالعات، افزایش ۷۰ درصدی احتمال انتقال ویروس را بعد از این جهش نشان داد.
عضو هیئت علمی دانشگاه، بیان نمود: پشت پرده تمام این یافته ها، کارآزمایی بالینی در دسترسی وجود ندارد و نتایج، فقط از راه مقایسه تعداد و وضعیت مبتلایان در یک بازه زمانی با زمان پیش از آن، مطرح گردیده است.
شکوهی در مورد مشاهدات و تجربیات محققین دراین زمینه، افزود: همینطور بررسی ها از آن منطقه از انگلستان، مبین عدم اثرگذاری آنتی بادی موثر بر پروتئین S(spike)بر روی واریانت جدید بود که نشان می داد جهش در این قسمت از ویروس رخ داده است. از طرفی با بررسی بیشتر، پی به افزایش ۳۰ درصدی احتمال مرگ و میر برده شد؛ به صورتی که در نوعی از ویروس که به آنتی بادی واکنش نداده بود، احتمال مرگ و میر ۰، ۷۲ درصد و در نوع پیشین که به آنتی بادی پروتئین Sواکنش نشان می داد، ۰، ۵۷ درصد گزارش می شد.
فلوشیپ بیماری های عفونی در بیماران پیوندی در مورد ادعای مطرح شده در خصوص میزبانی بیشتر کودکان و نوجوانان از واریانت جدید SARS-CoV-۲نیز اظهار نمود: بهتر است این گونه مطرح شود که ویروس کرونای جهش یافته در افراد با سن کم، علایم بیشتری ایجاد می کند، چونکه قبل از بروز تغییر در ویروس هم، کودکان از مبتلا شدن در امان نبودند، فقط یا علامتدار نمی شدند یا کمتر علائمی در آنها بروز می کرد. اما به دنبال شیوع واریانت انگلیسی، تعداد کودکان بدحال و نیازمند به بستری، افزایش یافت.
وی اظهار داشت: در نتیجه تمام اطلاعات در مورد سرعت بالای درگیری ریه، بدحال شدن و به سمت مرگ رفتن بیمار بر پایه نتایجی است که از مشاهدات و مقایسه با وضعیت پیشین به دست آمده است. البته من هم مثل سایر همکاران، با شیوع واریانت جدید در کشور، تجربیاتی همسو با این اظهارات داشته ام، اما به شخصه صحبت از مشاهدات بدون وجود مستندات علمی در مجامع عمومی را اقدامی حرفه ای نمی دانم.
شکوهی در مورد امکان تشخیص ویروس جهش یافته به کمک کیت های موجود در کشور، اظهار داشت: همانطور که گفته شد تغییر در پروتئین Sویروس رخ داده است و در ایران، برای تست اولیه و تکمیلی، این پروتئین سنجیده نمی شود؛ به بیان دیگر ژن هایی که PCR می شوند از لحاظ مولکولار هیچ فرقی نکرده اند، در نتیجه اینکه افراد به کرونا مبتلا شده اند، توسط این کیت ها قابل تشخیص می باشد، اما در مورد نوع کروناویروسی که فرد را آلوده کرده، مبحث متفاوت می باشد.
او در آخر اضافه کرد: کیت های NGS(توالی یابی پیشرفته ژنی) امکان تشخیص کروناویروس جهش یافته را از کروناویروس قبلی فراهم می آورد که بیشتر از ۲۰۰ دلار قیمت دارد و در واقع احتیاجی هم به تهیه آن نیست. این کیت به تعداد محدود در کشور وجود دارد اما در سایر آزمایشگاه ها از روش مولکولی استفاده می کنند؛ به این صورت که قسمتی از ژن که در واریانت تغییر کرده است را PCR و تغییرات واریانت را روی ژن شناسایی می کنند. البته این روش از دقت بالایی برخوردار نیست اما مورد استفاده است.